Ahmet Davutoğlu'dan flaş Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Anadolu Ajansı'nın Suriye'deki kimyasal saldırıyla ilgili yayınladığı detaylarla ilgili soruları yanıtladı.

Ahmet Davutoğlu'dan flaş Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Milli istihbari kaynaklarımızdan elde ettiğimiz sağlıklı bilgiler, diğer kaynaklardaki değerlendirmelerimiz "Suriye'deki kimyasal saldırının" sorumlusunun rejim olduğunu açık bir şekilde gösteriyor" dedi.

ABD KENDİ KİMYASAL RAPORUNU YAYIMLAYACAK

Davutoğlu, “Bizim açımızdan bu tamamen milli istihbarat bilgilerimiz ve kendi milli uzmanlarımızın değerlendirmeleridir- bu konuda atım vasıtaları ve atım mekanlarıyla bölgeler arasında açılar izler açısından bakıldığında şüphe bırakmayacak şekilde rejimin sorumluluğu” dedi.

BAN Kİ-MUN DAİMİ ÜYELERLE GÖRÜŞECEK

Davutoğlu, kimyasal saldırının rejimin bizzat düzenli ordu birlikleri tarafından mı, yoksa rejim kontrolündeki Şebbihalar tarafından mı yapıldığının ayrı bir tartışma konusu olduğunu belirterek, "Nihayetinde böyle bir vurgu söz konusu. Tamamıyla milli istihbari değerlendirmelerimizdir. Diğer istihbarat birimleriyle yapılan temaslarda da genel olarak bu konuda mutabakat olduğu görülüyor. Bundan sonra uluslararası topluma büyük sorumluluk düşüyor" diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, “Gerek görgü şahitleri, gerekse alandan gelen görüntüler, gerekse oradaki sağlık kurumları temsilcilerinden aldığımız bilgiler çok açık bir şekilde semptomlardan vefat edenlerin hiçbir yara ve kan izi olmadan doğrudan boğulma ve gaz etkisiyle vefat ettiklerini, yaralı olanlarda açık bir kimyasal saldırıya işaret ettiğini ortaya koyuyor" ifadesini kullandı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından diğer satır başları şöyle:

- İki açıdan bunun rejim güçlerince yapıldığı ispatlanıyor. Birincisi, Doğu Guta ile atım yerleri arasındaki açılar, rejim kontrolündeki Kasyun Dağı'dan atıldığı bilgisini güçlendiriyor ve hatta ispatlıyor.

- İkincisi de atım vasıtaları. Bu bölgede sofistike imkana bir tek rejim sahip.

- Türkiye için "Savaş çağrısı yapıyor" demek haksız bir itham. Suriye'de savaşa son verecek uluslararası inisiyatif başlatılmalı.

- Bu Suriye-Türkiye arasında bir mesele değildir. Doğrudan Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili bir mesele. Bugünlerden korktuğumuz için iki yıldır uluslararası toplumu tepki vermeye çağırdık.

ŞU AN TEZKEREYE GEREK YOK

- Hem insanlık hem vicdan hem de Türkiye'nin güvenliği için çaba sarf ettik. Türkiye'nin güvenliği konusunda alınabilecek tedbirleri gözden geçirdik. Olabilecek gelişmelere hazırlıklı olabilmek için gerekli tedbirleri almak için kurumlarımız arasında koordinasyon sağlanacak ve kriz masası kurulacak. Benzer bir tedbiri, Libya'dan sonra vatandaşlarımızın tahliyesinde almıştık.

- Şu anda acil bir tezkere ihtiyacı görünmüyor. Bazı spekülasyonlar yapılıyor. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuk devleti içinde kararların nasıl alınacağı da bellidir. Bu yüzden ortada hukuki bir boşluk söz konusu değildir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 104 yorum
Kaç Numara saç boyası kullanıyorsun Lavukoğlu Ahmet
SENİN GİBİ LAVUKLARIN KULLANDIĞINDAN.
Hayırdır, boya kutusunu kendine mi sokacaksın?
kimyasalı oraya gönderen kimyasal teyyibtir.koyunlar bile buna inanmıyor artık.ama şeytanlıga bakarmısınız oraya terörist el nusrayı bu ülkenin silahlarını verip yolla ardından kimyasal yolla sonra veryansın et sayın esad kimyasal kullandı diye.yerlermi yemediler.umarım soracaklar hesabını
israilin çıkarı için ne yapacağını şaşırdı dış işleri bakanı.
küçük rakı şişesi senden uzun la ahmet sen sus bi 35 lik rakı şişesi konuşsun,hiç olmazsa amacı belli senin gibi kıvrak degil
satılık piyonlar... ne ordu kalmış, ne dış siyaset... karışık çorba işler.. palacılar sizi.
gözlerindeki şer okunuyor davitoğlu
o masadaki kahvaltıları bitirdin mi, aaaamet....
Sayın DAVUTOĞLU ÇOK BAŞARISIZSINIZ ÇOOOOOOKKKKKKKKK.....DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI ''YAN GELİP YATMA YERİ'' DEĞİLDİR.....DEVLET ADAMI CİDDİYETİ KABİLİYETİ İSTER..... AKP MUKTEDİRİNE BİAT ETMEK YETMEZ.......
memleketin gördüğü en iyi dışişleri banıdır sayın davutoğlu
Sayin Ahmet Kivrikoglu, cektigin mal cok ucuz ve kalitesi düsük kafana iyice carpmis, Suriyede milyonlarca müslümanin kani akarsa yüzbinlerce kadin kiza tecvüz edilirse milyonlarca cocuk anam babam nerde diye aglarsa bu davanin ahiretteki yargici ABD ve israil olmayacak, belki siz onlardanda fazla ceza alacaksiniz, yaziktir kendiniz müslüman degilseniz öldürmek istediginiz ve karsinizdaki bir müslümandir dahasi o da Allahin bir kuludur ama sizin gibi ABD ve israilin kulu degil o baska. Insallah sizde beslediginiz muhaliflerden en büyük darbeyi yersiniz, asil düsman Esad degil muhalifler.
MÜSLÜMANLIK PARANIN OLDUĞU YERDE OLMAZ.PARASI ÇOK OLAN DA MÜSLÜMAN OLAMAZ.BEN ÖYLE OKUYORUM,ORADA DA ÖYLE YAZIYOR.MÜSLÜMAN MÜSLÜMANA SAVAŞ AÇAMAZ DİYOR.
kimmiş Müslüman halkını suçsuz yere çoluk çocuk demeden öldürenmi yoksa elinden hiç bir şey gelmeyen mahsum insanlar çoluk çocukmu ya gözünüz körmü esada Müslüman demeyim o bir münafık kafirden beter cehennemin en alt tabakası münafıklara aittir esadı destekleyende ancak onun gibi münafıktır. hergun bizim turkiye suriye sınırlarında gelen mermiden yaralanmalar oluyor o yaralanan mahsumlardamı terörist senin zihniyettekiler anlamaz olum sizin gözünüz var görmez kulağınız var işitmez onlardansınız
Milli istihbarat kaynaklarınız reyhanlı saldırısında neredeydi??????
sn.bakan siz hasbel kadermi bakan oldunuz, kaçırılan iki pilottan bir aydır haber yok,kimyasalın kokusu hemen çıktı, acep mükellef kahvaltınızdan kaynaklanıyor olabilirmi.
Mit ile ne kadar gurur duysak azdır.Somalideki reyhanlıdaki saldırılardan önce bu arkadaş ne yapıyordu merak ediyorum fakat cia mossad mı-5 mss vevak gsd gibi ortadoğuya hakim örgütleri geride bırakıp bu bilgiye ulaşılması büyük başarıdır BM denetçilerini unuttum yazmayı sonuç olarak biraz yavaş gel...
EVET CİA.VE MOSSAT OKADAR İYİKİ İKİZ KULELERİ KAÇIRILAN YOLCU UÇAKLARINI..OLAYDAN ÖNCE DURDURDULAR
ALBAYRAK KARDEŞ SANA SÖLEMEDİLERMİ KULELER ZATEN KAĞIT ÜZERİNDE ZATEN BİTİKTİ İFLAS ETMİŞ ABD EKONOMİSİNİN KURTARILMASI İÇİN TEK YOLDU BİR HAVA ALANINA BİR ADAM BOMBAYLA GİRECEK Kİ BU ABD HAVAALANLARI 3.DÜNYA ÜLKESİNDE BİLE SIKI ARAMALAR VAR ORADA GİYDİĞİN DONUN RENGİNE KADAR BAKAN CİHAZLAR VAR ÖZETLE BUNLAR HEP ÇIKIŞ SENARYOSU DEDİLER BEN DEMİYORUM YAZANLARIN YALANCISIYIM KENDİ FİKRİM DEĞİL BUNUN DE EN İYİ YÖNTEMİ SORUN VARSA KÖKTEN TEMİZLİK İZ BIRAKMAMAK ÖZETLE BAZI ŞEYLERİ BİLİR AMA YAPILMASI İÇİN ISRARLA ZEMİN BİLE HAZIRLARLAR YETERKİ BUNU YAPACAK Bİ ENAYİ BULMAK...
11eylül saldırısı bir kurmacadan ibaret olduğunu bilmeyenmi kaldı demek sen hala bilmiyorsun o dediğin 2 örgüt senin evinde google earth olarak kullandığın teknolojinin ( insanoğlu ile paylaşılan teknoloji ) kaç katı teknoloji ile bu konulara giriyor hesap yaparsan ne demek istediğimi anlarsın.
1)savaş çıksa esad gitse bizim bundan ne çıkarımız olacak.bi dünya azınlık var suriyede.nasıl birlik ve barış sağlanacağı düşünülüyor acaba?onlarca yüzlerce sorun çıkacak karşımıza. 2)savaş çıksa sadece kimyasal silah kullananların mı öleceği düşünülüyor?sadece suçluların mı öleceği sanılıyor?gene çocuklar ölecek,gene anneler babalar ölecek gene masumlar ölecek. 3)savaş çıksa esad gitse,suriyeye barış mı geleceği düşünülüyor acaba?suriyeyi uzun yıllar sürecek büyük bir kaos,karışıklık,sömürgeye dönüşmüş,açlık ve fakirlik bekliyor.Bundan bizim ne çıkarımız olacak? daha sürer giderde neyse...
peki sayın dış politika uzmanı ne yapalım? savaş çıksa kötü şeyler olacak diye olanlara sessiz kalıp başkaları ordularını dünyanın öteki ucundan getirirken biz oturup burnumuzun dibinde olan biteni hiç birşey söylemeden izleyelimmi?
kinger1975, yahu suriye yi karıştıran biziz, Müslüman kardeşlerimizin katledilmesi, esadın gitmesi bize ne kazandıracak, sen önce rte ye sor bakalım kanki esad neden bir gece de zalim esed oldu? bu sorunun cevabını al, ondan sonra burada esad hakkında yorum yaz.....
kinger1975 birşey söyleyeceksen,ordularını dünyanın bir ucundan burnun dibine getirenlere söyleyeceksin.
a be saftirik kinger kardeşim.biz bütün bunlarda sadece piyon olacağız.amerika fransa İngiltere ceplerini dolduracak dahada zenginleşecek.türkiyeyi ne bekliyor bi düşün bakalım.her şeye zam bekliyor ne bekliyecek...
kinger1975 bir avuç rum burnunun dibinden doğalgaz çıkarttı hiç utanmıyormusun. boş işlerle uğraşacağınıza bu tür şeylerle uğraşın.
BM,AMERİKA,İNGİLTERE,FRANSA VE BİRÇOK ÜLKE KİMYASAL SİLAHI SURİYENİN KULLANDIĞINI KANITLAYAMADI.BİZİM HÜKÜMET HEMEN BULDU.SUÇLUYU.NE ÇALIŞKAN İSTİHBARATIMIZ VARMIŞ BE.
iSTİHBARAT OLSA İYİ , İLK AÇIKLAMA AA YDI..(ANADOLU AJANSI)
Tebrik ederim biz BM heyetinden daha çok biliyoruz. onlar tespit edemedi ama biz bravo doğrusu.
en iyisini yapmazmıyız yani bu kadar aşağılardamı görüyorsun memleketimi
siz daha kaçırılan iki pilotu bile getiremediniz o kadar bilgiyi nasıl öğrendiniz MOSSAD dan mı duydunuz cıa den mi buna gülerim
BUNA SİZ SAVAŞA SON VERECEK İNSİYATİFMİ DİYORSUNUZ BENCE TAMAMEN BİR DEVLETİN ÇÖKÜŞÜ OLACAKTIR ACALE EDİLİP BİR SALDIRI GERÇEKLEŞİRSE.ÇOK HEMDE ÇOK DEVLETLER İNSANLAR ŞİMDİKİNDEN DAHA FAZLA ZARAR GÖRECEKTİR.BİR TEK ÇIKAR YOLU VAR SURİYE MİLİTANLARDAN ARINDIRILACAK SURİYE HALKIYLA BEŞAR ESAD SORUNLARINI KENDİLERİ ÇÖZECEKLERDİR.
SENDE NE SAÇMALAMIŞSIN YA,SURİYEYE ESAD,LA HALK NE KARIŞIR,ONLAR NE BİLİR SURİYEYİ,ONLAR KİM!BİRİSİ SEÇİMLE GELMİŞ SURİYENİN DEVLET BAŞKANI,DİĞER TARAFTAKİLERDE ONU SEÇEN SURİYE HALKI,ONLARA NEYMİŞ SURİYEYLE İLGİLİ KARARLAR DİMİ!!SURİYEYİ EN İYİ 20NİN ÜSTÜNDE ÜLKEDEN GETİRİLEN TERÖRİST GURUPLAR BİLİR,HA PARDON BİRDE ONLARI SİLAHLANDIRIP HER TÜRLÜ LOJİSTİĞİ SAĞLAYIP SURİYEYE SOKUP SAVAŞTIRANLAR BİLİR SURİYE İÇİN NEYİN İYİ OLDUĞUNU..
iyide düne kadar suriyeye operasyon yapılabilir diyordun yani düne kadar kimyasalı suriye atmıştı şimdi ise istihbarat devam ediyor diyorsun ya önceden biliyordun suriye atmıştı yada bol kesede sallamış şuan istihbaratı bekliyorsunuz ... anlamadığım müslümanız diyorsunuzda kardeş katlini nasıl kabule diyorsunuz hadi kabule tmiyorsunuz da müslümand evlet yokmuydu ABD ile müttefik oldunuz oda yetmiyorda ABD ile birbirinizi savunma anlaşmanızın iç yüzü ne ? bilen anlatsın makarnasız ama ...
BU ÜLKENİN BAŞINA YETERİ KADAR BELA OLDUNUZ YETER ARTIK, DAHA FAZLA KAOS ÇIKARMADAN İSTİFA EDİN ARTIK YETEEEEEER.
bır ulke ancak bu kadar savasa kana ve gözyaesına susamıs olabılır ya olmayan kımsayalı gosterıp savas cıkaracaksanız barı evlatlarınızı yollayın orayaaa yeter artıkkk bıze ne surıyeden mısırdan mahvettınız ulkemızı
suriye ile savaşa girmek için ne kadar heveslisiniz. orada ırakta libyada olduğu gibi müslüman kanı akıtmak için ne kadar isteklisiniz. kendi çocuklarınızı gönderin çıkarmak istediğiniz savaşlara. adanada sarin gazı muhaliflerde yakalandı. unutmayın. o silahlarıda muhalifler kullanmıştır.
bugüne kadar akan neydi... bugüne kadar neredeydiniz barış kuşları... esad ın ecelini görüncemi barış damarınız kan pompalamaya başladı
taktınız bir kimyasal kimyasal,başkalarının silahları insan öldürmüyormu ,bunumu demek istiyorsun...adam olsan çıkarsın amerika eski silahları tüketmek istiyor,bizde aracılık edeceğiz dersin,nerde sizde yürek. amerikanın silahları öldürmeyecek ölemi..klasik yahudi taktiği suçu suçla bastırma...
davutoğlu ahh davutloğluu beee ACELE BURAYA BAKIN boş konuşmuyorum bayanların açtığı BAYANKUPON diye bir site var hatunlar 3 haftada beşyüzyetmişbeş milyar lira para kazandırmış.Bedava tahminlerle hepimizi zengin ediyorlar. yarşmalarıda var ücretsiz sekiz milyarlık BAYANKUPON diye aratin ilk siteye girin mucize ötesi mükemmel ya
eset düşmanı akp gidin kendiniz savaşın türkiyeyi karıştırmayın
SURİYENİN TEK TARAFLI SAVAŞA SON VERME ŞANSI VARMI SAYIN DIŞİŞLERİ BAKANI BU ÇAGRIYI BİRDE MUHALİFLERE YAPSANIZ SURİYEYİ HEMEN TERK ETMELERİ İÇİN.
DÖNME DOLAP GİBİ OLDU DİŞ İŞLERİMİZ .... DÖN BABAM DÖN.....DIŞ İŞLERİ CİDDİ İŞTİR.... DEVLET ADAMLIĞI CİDDİYETİ, KABİLİYETİ İSTER....AKP ADAMI OLMAK YETMİYOR İŞTE......
suriyenin yaptığı zaten alenen ortada bundan öncede birçok kez kulandı buda biliniyor sorun şuki batı esed in gitmesini istemiyor.
adanada sarin gazı muhaliflerde yakalandı. esad nerede kullandı kimyasal silahı yalan söylüyorsunuz.
hristiyan birliği libyada kaddafiyi, ırakta saddamı, şimdide suriyede esadı devirip kendine bağlı köpekler birliği kurma peşinde. sen ne anlatıyorsun. cahilmisin işbirlikçimisin.
davutoğlu yaptığı açıklamayı eminim çoğu insan anlayamayacaktır her zamanki gibi hatunların yaptığı bayankupon adlı kupon sitesini gördünüzmü gözlerinize inanamayacaksınız kadınlar neler tutturmuş hemen aratıp bakın bayankupon diye
ya hükümetin görevi ülkeyi yönetmektir.sorunlara çözüm bulmaktır.iç sorunları çözemiyorsunuz bide kaljmış dış sorunlara kafa yoruyorsunuz.size mi kaldı ya suriye meselesi..suriyedekiler kardeşlerimizde bu ülkede yaşayanlar kim pekipardon onlar çapulcuydu unutmuşum.kimi kandırıyorsunz ya siz bişeyler yaamayınca hemen ABD nin yaptığı gibi dünyanın koruyuculuğuna soyunun kendi sorunlarınızı çözdünüz de içerde milli mutabakatı sağlayamamış bir iktidarın dışardaki beklentisi ne olabilirki insanları size oy verenleri istediğiniz kadar oyalayabilirsiniz çünkü öylesine şartlanmışlarki çaresizlikten
desene yahudilerin parası bize güle oynaya vur suriyeyi abd ile paylaş politikası suriyenin ekmegini yemeye calısıyorlar abd hiç mi kafan calısmıyor senin ayrıca türkiyede neden polis terörü var onu kaldırsanıza hani sizin türkiye kanunuz nerde ama hepsi uydurma politika zaten politikacıların hepsi yalancı
Bu kişiyi gördükçe türklüğümden utanıyor ve bu kişiyi gördükçe de müslümanlığımdan şüphe ediyorum.Bu kadar tiksindirici kişi nerede vardır acaba...
sayın davut oğlu bu ülkenin değeridir.fuat köprülüden sonra en aktif dış işleri bakanıdır.
ULAN SEN KİMSİN İSTİHBARATIN KİM DÜNYADAN HABERİNİZ YOK SİZ ANCAK BERGENEKONDA KENDİ ON METRELİK ALANLARI İSTİHBARAT YAPABİLİRSİNİZ KENDİNİZİ ADAMDAN SAYIYORSUNUZ YILLARDIR PKKYI BİTİREMEDİNİZ YÜZLRCE EYLEM YAPTILAR HANGİ İSTİHBARATI YAPTINIZ UTANMAZ YALANCI ÜLKEYİ SAVAŞA SOKMAK İÇİN MERAKLISIN DAVUTOĞLU
KES SESİNİ KENDİNİ BİR HALT ZANNEDİYORSUN İSTİHBARATMIŞ TELEKULAKLIK YAPAN MİTTEN NE BEKLİR DÜNYADAN BİR HABERLER ZAVALLILAR
suriyede ki masum halk masum halk konuşuyonuz ama acizin düşmüşün elinden tutulur yardım edilir yardıma koşulur otobüs gönderip getirmeliydiniz en başında hepsini hava alanlarına inip kalkmalıydı tüm uçaklar ücretsiz hepsini almalıydı ondan sonra kimyasal bi tehdit oluşturursa girilmeliydi kimyasal silahlara el konulmalıydı her askeri üsse adam göndermeliydiniz kontrol için bütün masumların hayatını garantiye almadınız ki neden çünkü masumu düşünmediniz masuma yardım etme gibi bi derdiniz yoktu öle bi derdiniz olsaydı tüm suriyedeki masumları türkiyeye getirip başka ülkelere nakil yapardınız
BİZLER O YÜCE İNSANIN SOYUNDANIZ MÜSLÜMANIZ DÜZELTELİM BOZMAYALIM YARADANINDA EFENDİMİZİNDE BİZLERE EMRİDİR. MİLYONLARCA İNSANI YURDUNDAN YUVASINDAN ETTİK BU GÜNAH MÜTTEFİK DEDİKLERİNE SAVAŞ YANLILARINA YETER
israil yillarca müslümanlari katletti sizde göt korkusundan ses cikarmadiniz simdimi adam oldunuz
şu bahsettiğiniz mit apo nun postacılığını yapan şeymi.
tavşan gibi bir ora bir bura koşup ortalığı karıştırmaktan başka bir şeye yaramayan bir dışişleri bakanı
suriye vurulmalı ondan sonra da türkiye vurulmalı. şu ilkel yönetim gitmeli bu ülkeden. Atatürkçü çağdaş batılı insanlar yaşamalı bu ülkede, zira bu ülkeyi kuran da böyle bir insandı.
Diğer Haberler