HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

AKSARAY BAYRAM NAMAZI VAKTİ: Aksaray'da bayram namazı saat kaçta, ne zaman? 2023 bayram namazı vakitleri

Aksaray bayram namazı saati il il Ramazan Bayramı namazı saatleri içerisinde paylaşıldı. Diyanet namaz vakitleri sayfası üzerinden Aksaray bayram namazı vakti ile ilgili bilgileri verdi. Bayram namazı saati içerisinde camilere akın ederek bayram namazını eda edecek olan milyonlarca kişi Diyanet’in paylaştığı namaz vakitleri içerisinde camilerde olacak. Peki, Aksaray bayram namazı saat kaçta kılınacak?

AKSARAY BAYRAM NAMAZI VAKTİ: Aksaray'da bayram namazı saat kaçta, ne zaman? 2023 bayram namazı vakitleri

Aksaray bayram namazı vakti araştırılıyor. Oruç ibadetlerini tamamlayacak milyonlarca Müslüman, bayram namazı için heyecanla bekliyor. Vatandaşlar yaşadığı illerdeki bayram namazı saatlerini araştırıyorlar. Aksaray'da yaşayan vatandaşlar da bayram namazı kılmak için saatleri merak ediyor. İşte Aksaray bayram namazı vakti...

AKSARAY'DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Aksaray bayram namazı saat 06:31'de kılınacak. Aksaray bayram namazı saati yanı sıra Aksaray ilçelerinin bayram namazı saati de merak edilenler arasında. İşte, Aksaray ilçelerinin bayram namazı saati:

Ağaçören bayram namazı saati: 06:31
Aksaray bayram namazı saati: 06:02
Eskil bayram namazı saati: 06:34
Gülağaç bayram namazı saati: 06:30
Güzelyurt bayram namazı saati: 06:30
Ortaköy bayram namazı saati: 06:31
Sarıyahşi bayram namazı saati: 06:31
Sultanhanı bayram namazı saati: 06:33

ezgif.com-webp-to-jpg - 2023-03-23T184118.855

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR VE NASIL KILINIR?

Ramazan ve Kurban Bayramları'nda kılınan bayram namazı 2 rekattan oluşuyor.

Birinci Rek'at:

Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder. İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber"diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber"diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.ikinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

teravih-namazini-20-rekat-kilmak-sart-mi-teravih-14837691_2844_amp

Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rek'at:

İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden(birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

Express

En Çok Aranan Haberler