HABER

Alerji çocukları tehdit ediyor

Hem annesinde hem babasında alerjik rahatsızlık bulunan çocuklarda alerji riski yüzde 70'lere kadar çıkıyor. Alerji, çocukların sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan birisi. Çocuklar sadece bahar aylarında değil dört mevsim alerji tehlikesiyle karşı karşıya.

Alerji çocukları tehdit ediyor

Uzmanlar, her yaştan insanın alerjik rahatsızlıklara sahip olabileceğini ancak çocukluk çağında alerjik hastalıklara daha fazla rastlandığını belirtiyor. Uzmanlara göre günümüzde her 10 çocuktan biri alerjik hastalıklara yakalanırken, anne veya babasında alerjik rahatsızlık bulunan çocuklarda hastalık riski yüzde 25'e, hem anne hem babasında alerjik hastalık bulunan çocuklarda ise risk yüzde 70'e çıkıyor. Çocukların alerjik hastalıklardan korunması için anne sütünün daha uzun süre verilmesi, yumurta, balık gibi alerjiye neden olan besinlerin geciktirilerek verilmesi, çocukların enfeksiyonlardan korunması, çocukların uyuduğu odaya halı kaplanmaması ve odada tüylü oyuncaklar bulundurulmaması gerekiyor.

ALERJİK RAHATSIZLIKLARA ÇOK SIK RASTLANIYOR

Bebeklik çağında da alerjik rahatsızlıklara çok sık rastlanabiliyor. Alerjen maddeler, hava kirliliği, sigara dumanı gibi faktörler biraraya geldiğinde alerjik hastalıklar ortaya çıkıyor. Bebeklik çağında, 5 yaşından büyük çocuklara göre daha farklı alerjenler gözleniyor.

EN SIK GÖRÜLEN BESİN ALERJİSİ

Bebeklik çağında en fazla görülen alerji türü besin alerjisi. Alerji, bebeğin kıvrım yerlerinde, poposunda ve yüzünde kaşıntı ve yanmalarla ortaya çıkıyor. Pediadrik alerji de besin alerjisi ile başlıyor ve ilerleyen yaşlarda alerjik astıma yol açabiliyor. Çocuklar 7-8 yaşına geldiğinde ise hastalık, alerjik nezleye dönüşüyor. Alerjik hastalıkların tedavisinde ilk aşama çocuğu alerjen olduğu maddelerden uzak tutmak. Çocuğun akarlara alerjisi varsa halıları ortadan kaldırmak, yatak takımlarını sık sık yüksek ısıda yıkamak gerekiyor. Tedavinin ikinci aşamasında ise bir takım ilaçlarla çocuktaki alerjiyi bastıkmak gerekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler