HABER

Alt ıslatmaya tıbbi çözüm gerek

Halk arasında altını ıslatma olarak bilinen "Enürezis Nokturna" hastalığının tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu bildirildi. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ersay, bu tür rahatsızlığı bulunan çocukları muska, büyü ve dağlama gibi yöntemlerle tedavi ettirmenin ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği söyledi.

Alt ıslatmaya tıbbi çözüm gerek

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ersay, altını ıslanan çocuğun coşkulandırma ve ilaç yönetimi ile tedavi edilebileceğini belirtti. Halk arasında altını ıslanan çocukların, muska, büyü, dağlama ve bazı cezalandırma yöntemleri ile tedavi yoluna gidildiğini belirten Doç. Dr. Ersay, bu gibi yöntemlerin beraberinde ciddi sağlık sorunlarını getirdiğine değindi. Çocuğunun psikolojik dengesinin bozulabileceğini dile getiren Ersay, "Altını ıslatma 4 yaş altı ve sonrası başlar. Bu hastalık sinir sistemi ile idrar torbası arasındaki kontrol sürecindeki bir geriliği ifade eder. Bu da tedavi ile giderilebilir" dedi.

"SÜNNETLE DÜZELMEZ"

Altını ıslanan çocuğun tedavisini en basitinden en gelişmiş yönteme kadar adım adım izlendiğini dile getiren Ersay, anne ve babanın tedavi süresince çocuğa destek olmasını istedi. Altını ıslatan çocuğun sünnetle düzelebileceği yönteminin de yanlışlığına değinen Ersay, "Çocuğun idrarını kontrol edebilmesi için önce tedavisi şart. Bunun için sünnet bir tedavi yöntemi değildir. İdrar kaçırmanın da bir çok nedeni vardır. Bunun içinde çocuğun mutlaka bir ürologa götürülmesi gerekir" diye konuştu. Tedavisi yapılmayan çocukların ergenlik çağında da bu sorunlarının olabileceğine değinen Ersay, "Altını ıslatma hastalığı nedeniyle birçok yatılı okuyan öğrenciler okulunu terk etmek zorunda kalıyor. Ailelerin çocuklarını cezalandırmak veya bilinçsiz tedavi yöntemleri uygulamaları yerine uzman bir hekime götürmeleri daha sağlıklı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön