Amerikalılar Mısır'a askeri yardıma karşı

Amerikalıların büyük bir çoğunluğunun Mısır'a askeri yardımların kesilmesinden ve konunun halka danışılmasından yana oldukları belirlendi.

Pew araştırma kuruluşunun yaptığı en son ankette, Amerikalıların yüzde 51'i' "Washington'un, Mısır'a yapılan askeri yardımı kesmesi ve hükümetin bu konudaki kararda halkoyuna başvurması gerektiği" düşüncesini bildirdi. Yardımın kesilmesinde tereddüt edenler ve kesilmemesinden yana olan azınlık grup ankette, Mısır'daki durum konusunda sağlıklı karar vermek için siyasi ortamın çok karışık olduğu düşüncesini dile getirdi.

Ankete katılanların yüzde 23'ü ise konuyla ilgili ne yapılması gerektiği hakkında hiçbir fikrinin olmadığını bildirdi. Pew'in anketinde, Mısır için kimin daha iyi bir yönetim sergileyebileceği şeklindeki soruya Amerikalıların yüzde 45'i orduyu işaret ederken Müslüman Kardeşlerin liderliğine sıcak bakanların oranı ise yüzde 11'de kaldı. Yüzde 19'nun "ikisini de" uygun bulmadığı araştırmada, Amerikalıların yüzde 25'i ise "bu konuda hiçbir fikri olmadığını" ifade etti.

Öte yandan Pew'in anketine katılan Amerikalıların yüzde 48'i Mısır'daki gelişmelerle ilgili haberleri tam olarak takip etmediklerini belirtti. Birçok insan işlerinin yoğunluğu ve günlük yaşam meşgalesinden Mısır'la ilgili gelişmelere kayıtsız kaldığını ifade ederken bir kısım Amerikalı'nın da tamamen ekonomik nedenlerle zamanlarını ulusal veya uluslararası sorun ve politikalara karşı bilgi sahibi olmaya harcamadıklarını aktardı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler