Amerikan medyasından Trump'a tepki! 'Amerikalı üreticileri zora soktu'

Amerikan medyası, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ek vergi uygulama kararını tartışırken, New Yorker dergisi söz konusu kararın "yasal dayanağının olmadığı" ve "Amerikalı üreticileri zora soktuğunu" yazdı.

Amerikan medyasından Trump'a tepki! 'Amerikalı üreticileri zora soktu'

ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik ilave çelik ve alüminyum vergisi kararı, Amerikan kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Amerikan medyasında, kararın "son dönemdeki Türk-Amerikan ilişkilerinin gidişatı" ile ilgili olduğuna işaret edilirken, Türkiye'de yargı süreci süren ABD'li din adamı Andrew Brunson konusuna vurgu yapılarak ayrı bir paragraf açıldı.

ABD'nin önemli dergilerinden New Yorker'da yer alan "Trump'ın Türkiye'ye vergi kararı neden yatırımcıları endişelendiriyor" başlıklı makalede ise söz konusu ilave vergilerin kayda değer bir gerekçeye dayanmadığı belirtildi.

Makalede, "Başkan Trump, herhangi bir geçerli nedeni olmamasına karşın Amerika'nın Türkiye'ye uyguladığı metal gümrük vergilerini 2 katına çıkaracağını açıkladı." ifadesine yer verildi.

Eric Levitz imzalı makalede, söz konusu kararın, Brunson ile ilgili olduğu ancak Trump yönetiminin bu konuda ekonomik bir aparatı kullanması "yanlış yöntem" şeklinde yorumlandı.

BU ADIM YASAL DEĞİL"

Söz konusu yazıda, "Fakat bu durum, yine de Trump'ın son ticari adımı için iyi bir gerekçe değil, çünkü bu adım yasal değil. Konuyu ulusal güvenlik gerekçesine bağlamak, Trump'ın ABD kanunlarını ve Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) kurallarını aşmasının yegane yoluydu." değerlendirmesinde bulunuldu.

Amerikan CNN kanalında yer alan haberde ise Beyaz Saray'ın konuyla ilgili açıklamasında söz konusu ilave vergi kararının "ABD'nin ulusal güvenliği" ile nasıl ilgili olduğunun izah edilmediğine dikkati çekildi.

Washington Post gazetesi de ABD yönetiminin Brunson konusunda elini güçlendirmek için her şeyi yaptığı ancak kararın ilişkileri daha da olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramayacağı değerlendirmesini yaptı. Makalede ayrıca söz konusu kararın ilgili Amerikalı üreticilere zarar verdiğine ve üreticileri güçlendirmeyi vaat eden Trump yönetiminin bu kararının anlaşılamaz olduğuna işaret edildi.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk lirasının ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin 2'ye katlanmasına onay verdiğini duyurmuştu. Trump, "Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil." ifadelerini kullanmıştı.

Trump'ın açıklamalarına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da "ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir." değerlendirmesinde bulunmuştu

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
dolar bu gidişle %10 barajını geçip meclise girecek ;)
ordan bi eyyyyyy trumpppp alayımmm
usa menşeili ne varsa ek vergi, biz sovan ekmek yer şükür ederiz, trumpıda öperiz...
AMERİKA ! DOLAR SİLAHI İLE İSTEDİĞİNİ ALIRSA BU SEFER GÜNEYDOĞU ANADOLUYUDA İSTER KÜRT DEVLETİ KURAR TAVİZ TAVİZİ DOĞURUR
Abd silahlarına vergi koy ya da sende 2 katı artır . Ülke dolar zengini olsun .
artık kendi silahını yapan ülke oldu artık abd den silah almıyoruz işte bu yüzdendir ki turkiyenin dış güçlere ihtiyaç olmadığını gördükleri için artık türkiye ye ekonomi savaşı uyguluyorlar artık bunları görsek daha iyi olur abd battı batıyor adam 20 trilyon dolar borç batağında bunu nasıl kurtarabilirim düşüncesinde bu ekonomi savaşı bir tek turkiyeye yapılmıyor bir çok ülkeye uyguluyor abd diyor ki bana haraç vereceksiniz yoksa bende böyle alırım düşüncesinde umarım anlamayan anlamıştır
umarım amerika incirliği kapatır ve kürdistan'a kurar bizde aval aval bakarız
onların tramp pı varsa bizim de reisimzi var beyler
Dolar birine girecek evet ama bu turuba girecek hiç merak etmeyin az kaldı bu çakal tipini diktiğim beyaz kıçlı pu cocugu bi halt edemez bize korkan varsa suriyeliler gibi kaçsın biz gerçek Türkler burdayız totosu yiyen varsa gelsin gelsin de erkek görsün :))))
bakıyorum da hepiniz gülücük saçıyorsunuz..keyifler iyi..size ne desek boş...soy ağacınıza bir bakın bakayım buralarda mi oturuyor atalarınız..
ya adamin suratindan aptallik akiyor.. suni oyunlar biz ataktayiz ayakta kalacağız. birligi bozmayin dagilmayin hersey net!
cumhur başkanımız.biz neden amerikaya ambargo uygulayamıyoruz.amerikan ürünlerini almak istemiyor halk. sizde ambargo uygulayın ve suriyelilere sınır kapılarını açın bırakın gitsinler.tüm dünyaya dağılsınlar..en büyük hezimet onlar için bu olacaktır zaten.amerikan şirketlerine ek vergi sistemi getirin.hani türkiye kendi üretimini yapıyordu hani kimseye bağlı değildik..demekki hala bağımız varmış
reis applea sende vergi koy yüzde 50 yetmedi amerikan menşeili otomobillere yüzde 70 vergi baktın akıllanmıyor mu incirliğe el koy korkma dik dur trump düşünsün ortalığı nasıl bok ettim diye
Amerikanın sonu yakın. Eceli gelen köpek cami duvarına işermiş
basit olay yap ifhone yüzde 1500 vergi bak dolar nasıl tepetaklak
BUKADAR BECERİKSİZ YETKİLİLERLE HÜKÜMETLE DAHA ÇOK YÜKSELİR !!!! ÜRETİMİ BİTİRDİLER VARSA YOKSA İTHALAT DİN İMAN PARA OLMUŞ !!!!!! NE ÜLKEYİ NEDE VATANDAŞINI DÜŞÜNEN KALMADI YAZIK!!!!!!BİZDE AMERİKAYA YAPTIRIM UYGULAYACAK DELİKANLI DA YOK KEŞKE OLSA !!!! AMERİKAN CAFE RESTORANLARINA MÜDAHALE ETSELER YETER AMA NERDEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ÜLKESİNİN MENFAATİNİ DÜŞÜNEN BİRTANE İŞİ BİLEN YETKİLİ YOK ALAYI BECERİKSİZ SADECE LAF SALATASI YAPIYORLAR İCRAAT SIFFIR !!!!!AMERİKAN RESTORANT VE CAFELERİNE GİTMEYİ BIRAKIRSAK YERLİ SADECE YERLİ MALLARINI TERCİH EDER TEŞFİK EDİLİRSE ANCA OZAMAN TÜRKİYE YÜ
incirlik’i giriş çıkışlara kısıtlama getir ve bunuda net olarak uygulayacağını belirt, başka da bişe yapma, kendi sana gelsin.
ey millet madem bu oyunsa bu oyuna karşılık verecek hiç bir oyunumuz yok mu. Yoksa biz oyun oynamayı bilmiyor muyuz. Neden çıkıp bir hamle bir şeyler yapmıyorlar da eli kolu bağlı oturuyorlar..
Acaba Trum u Hangi akıllı adam bir kaç günlüğünede olsa Bu koltuğa otutturdu
Bizler onların hala kola sını hamburgerlerini elmalarını ve daha bir çok usa markaları almaya devammı edecegiz
dolar bu gidişle 3 ayı bulmaz 10 lirayı geçecek
en çok abd zararlı çıkacak göreceksiniz. Ne mutlu Türküm diyene.....
65 yaşındaki insan vekalet veremiyor akıl sağlığı yerinde raporu olmadan amerika 72 yaşındaki bunak gözükeni devlet başkanı yapıyor. sonuç mu ? israil tarihten silinecek amerika bölünecek. birleşik devletler kalmayacak.
chp dolara hayır diyor ya siz
dik duruş devam ederse kazanırız
Tam bir domuzsun yaa. Amerikan halkının seni seçmediğine eminim. Tıpkı bizim de birilerini aslında seçmediğimiz gibi!
bu yapılan saldırı küresel eknominin orta doğuya kayan zeminin yani gelecek 10 yıl içinde ABD nin byk bir yıkıma gireceğinin belli olmasına dayayan bir sebeptir Bu ülkeyi seven kimse buna iktidar başarısızlığı gibi gösterip ülke düşmanlarının beklediği psikolojik saldırının da başarıya ulaşmasına çanak tutmaması gerekir zaten hainler sosyal paylaşımlarda türkiye çöküyor diye ağızlarından salya sümük akıtarak yazıyorlar Onlara tek sözüm var bu gün sizi kullananlar yarın O Karı gibi sizi atarlar Kendi ülkesine ihanet edene kim güvenir işi bitince atar ancak biz bu savaşı kazanacaz
Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış.ne çektik be bu delilerden...
Ey ABD nerden buldunuz bu gırık adamı ABD'yi felakate sürükler bu adamı en kısa zamanda def edin bu dengesiz adamı.
KENDİNİ SAVCIDAN KURTARMAK ADINA HER GÜN GÜNDEM DEĞİŞTİRİCİ 9 TAKLA ATAN TRUMP BAŞINI YİYECEK HERHALDE... LANET OLSUN BÖYLE DOSTA DA, MÜTTEFİKE DE..
Diğer Haberler