HABER

"Anadolu'ya yayılın" çağrısı

ANKARA (İHA) - Şereflikoçhisar ile Aksaray'ı birbirine bağlayan duble karayolunun 79 kilometrelik bölümünün temeli Başbakan Abdullah Gül tarafından atıldı.

Başbakan Gül, Aksaray'daki temaslarının ardından temel atma töreni için Aksaray'ın Topakkaya Beldesi'ne geldi. Gül, tören alanında kendisiyle kucaklaşmak isteyen vatandaşların arasında kaldı. Korumaların çabasıyla yerine oturabilen Gül, törene katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ve Aksaray Valisi Kadir Çalışıcı ile birlikte Aksaraylı gençlerin folklor gösterilerini izledi. Başbakan Gül, Aşık Zeki Erdal'ın, saz eşliğinde verdiği konser sırasında ise zor anlar yaşadı. Başbakan Gül, Aşık Zeki Erdal'ın kendisiyle ilgili övgü dolu ifadeler içeren 'demelerini' bir süre memnuniyetle dinledi ve daha sonra buna son verilmesini istedi.

Törende bir konuşma yapan Karayolları Genel Müdürü Sabri Özkan Erbakan, Türkiye'nin ekonomik gelişimine paralel olarak üretilen sanayi ve tarım ürünlerinin en kısa zamanda güvenli olarak büyük pazarlara ulaştırılması gereğine işaret ederek, bu doğrultuda trafiğe çıkan araç sayısında meydana gelen artışlarla turizm sektörüne de hizmet veren Kulu ayrımı-Şereflikoçhisar-Aksaray-Ereğli ayrımı güzergahının yüksek standartlarda yeniden yapılmasının zorunluluk kazandığını vurguladı. Bu güzergahta yapılan onarım çalışmalarının artan ağır araç trafiği nedeniyle istenilen sonucu vermediğini de hatırlatan Erbakan, yapılan kapasite analizleri sonucunda yolun bölünmüş olarak yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti. Bayındırlık ve İskan Bakanlığının acil eylem planı doğrultusunda Karayolları Konya 3. Bölge Müdürlüğü içinde kalan Kulu ayrımı-Aksaray-Ereğli ayrımı devlet yolunun 47 kilometre uzunluğundaki Kulu ayrımı-Şereflikoçhisar arasının 2, 91 kilometre uzunluğundaki Aksaray-Ereğli ayrımı arasında 4 kesim arasında ihale edileceğini belirten Erbakan, Şereflikoçhisar-Aksaray arasındaki 79 kilometrelik kesimde ise çalışmaların Karayollarınca püremanet olarak gerçekleştirileceğini açıkladı. Erbakan, yolun yaklaşık yapım maliyetinin bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak 465 trilyon lira sathi kaplamalı olarak ise 114 trilyon
lira olduğunu kaydetti.

"MAKİNALARIN PASLANMIŞ BIÇAKLARI ARTIK ÇALIŞSIN" Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ise 20 günlük bir hükümet olarak böyle bir program hazırlamalarının şaşkınlıkla karşılanabileceğini belirterek, "Biz 6 ay sonra bu temeli atmalıydık, ama Aksaraylılar'ın 6 ay daha ızdırap çekmesine tahammül edemediğimiz için çalışmalara 6 ay önce başladık" diye konuştu. En çok kazanın yaşandığı yolun hangisi olduğunu araştırdıklarını ve karşılarına bu yolun çıktığını kaydeden Ergezen, 15 bin kilometre bölünmüş yolun tamamını da en kısa zamanda bitireceklerini ifade etti. Ergezen, 15 bin kilometreyi 75 kilometreye bölüp bunu 200 mütaehite verdiklerinde yolun 4 yıl içinde bitirilebileceğini vurguladı. Ergezen, "Yeter ki, iş yapmaya kararlılığımız olsun, azmimiz olsun" şeklinde konuştu. 6 bin kilometrenin geçeceği hatları belirlediklerini söyleyen Ergezen, 15 bin kilometrelik güzergahı da en kısa zamanda belirleyeceklerini ifade ederek, bunun için her gün 18 saat çalıştıklarını anlattı. Orman Bakanlığı, Köy hizmetleri ve Karayollarına ait araçların birleştirilerek seferber edilmesini isteyen Ergezen, "Makinaların paslanmış bıçakları çalışsın artık" dedi. Bürokratlara da çağrıda bulunan Ergezen şunları söyledi:
"Ankara'daki bürokratlara sesleniyorum. Ankara'yı terk edin Anadolu'ya yönelin. Masa başında bu işler olmuyor, şantiyede oluyor, arazide oluyor" Ergezen 2004 yılının sonuna doğru bugün yapımına başlanan yolun tamamlanacağını belirterek hiçbir mazeretin arkasına sığınmayacaklarını söyledi.

Başbakan Gül, konuşmaların ardından Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ile birlikte temel atma çalışmalarını başlatan butona bastı. Yolun temelinin atılması havai fişeklerle kutlandı. Başbakan Gül, Aksaraylılar'ın sevgi gösterileri arasında tören alanından ayrıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön