HABER

Anayasa ve içtüzük tamam

ANKARA (İHA) - TBMM Anayasa Komisyonu'nda Anayasa ve içtüzük değişiklik teklifleri kabul edildi. Esasa ilişkin olmasa da Anayasa değişiklik teklifinde bazı küçük değişiklikler yapıldı. İçtüzük değişiklik teklifi ise aynen kabul edildi.

Anayasa değişiklik teklifinde, Anayasa'nın 76. maddesinin 2. fıkrasındaki 'ideolojik veya anarşik eylemler' ibaresi 'terör eylemlerine' şeklinde değiştiriliyor ve 'Affa uğramış olsalar bile' ibaresi metinden çıkarılıyor.

Yine Anayasanın 78. maddesi de bu paketle değiştiriliyor. Buna göre, 'TBMM üyeliklerinde boşalma olması halinde ara seçime gidilir. Ara seçime TBMM'de karra verilir. Ancak bir ilin veya seçim çevresinin TBMM'de üyesi kalmaması halirnde boşalmayı takip eden 90 günden sonraki ilk pazarg ünü ara seçim yapılır' ibaresi ekleniyor.
Aynı pakette Anayasa'nın 67. maddesi de değiştirilerek ara seçimin bir seçim dönemi içinde uygulanamayacağı hükmü kaldırılıyor.

İÇTÜZÜK AYNEN KABUL EDİLDİ Anayasa Komisyonu'nda Anayasa değişiklik teklifinin ardından her iki grubun üzerinde mutabakata vardığı TBMM içtüzük değişikliği de ele alındı.
4 maddeden oluşan teklif ile tasarı ve teklifin üzerinde soru cevap süresi 10 dakikadan 20 dakikaya, maddeler üzerindeki 5 dakikalık konuşma süresi de 10 dakikaya çıkarılıyor.

Aynı değişiklik teklifinde, millmetvekillerinin yasa tasarı ve tekliflerinde verecekleri Anayasa'ya aykırılık önergelerinin sınırlaması 3'ten 7'ye çıkartılıyor. Bu çerçevede her siyasi parti grubuna mensup milletvekilleri birer önerge verme hakkını saklı tutacak. Ancak bu hak ilgili siyasi parti grubuna mensup milletvekillerince kullanılmaması halinde, diğer isyasi parti grubuna mensup olanlarla bağımsız sayılan milletvekilleri bu hakkı kullanabilecekler.

İçtüzük değişiklik hükümleri Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek ve içtüzük hükümleri TBMM tarafından yürütülecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön