Ankara Valiliği kısıtlamıştı! İçişleri'nden baroların yürüyüşüyle ilgili açıklama

Son dakika haberine göre İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Ankara'da 15 gün süreyle gösteri ve yürüyüşlere getirilen kısıtlamayla ilgili olarak 'Alınan karar sadece baroların yapmak istediği gösteri ve yürüyüşle alakalı değil, 15 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüş yasaklandı.' açıklamasını yaptı.

Ankara Valiliği kısıtlamıştı! İçişleri'nden baroların yürüyüşüyle ilgili açıklama

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlıkta düzenlediği Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı'nda haziran ayında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Çataklı, baro başkanlarının düzenleyeceği mitingin Ankara Valiliğince durdurulmasına ilişkin soru üzerine, son dönemde 5 ilin günlük koronavirüs vaka sayılarında ciddi artış olduğunu söyledi.

Artan vakalar nedeniyle birtakım kararlar alındığını ve kararlardan birinin de her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili olduğunu belirten Çataklı, "Alınan karar sadece baroların yapmak istediği gösteri ve yürüyüşle alakalı değil, 15 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüş yasaklandı. Yani değişik kurumlar, kişiler tarafından yapılacak her türlü etkinliği kapsıyor bu yasaklama kararı." diye konuştu.

Anayasa ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun ilgili maddelerini anımsatan Çataklı, "İçinde bulunduğumuz dönemde salgınla mücadele edilirken böyle bir fotoğrafın ortaya çıkmasının çok uygun olacağını düşünmüyoruz." dedi.

Barolarla ilgili 17 Haziran'dan itibaren 58 ilde aynı konuyla ilgili baro başkanlıkları, çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği, bugüne kadar 13 bin kişinin katıldığı 196 etkinliğin düzenlendiğini dile getiren Çataklı, "Barolarımızın belirlenen çerçeve içerisinde kendilerini ifade etme hakkı zaten var." ifadesini kullandı.

Çataklı, salgın ortamında dikkatli ve duyarlı olunması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA