HABER

Ankara'da uluslararası enerji tartışılacak

ANKARA (İHA) - Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Ekonomik Analiz Bölüm Başkanı ve Baş Ekonomist Dr. Fatih Birol başkanlığında bir ekip tarafından hazırlanan "World Energy Outlook 2006" başlıklı kitap, Dışişleri Bakanlığı'nda tanıtılacak.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Ekonomik Analiz Bölüm Başkanı ve Baş Ekonomist Dr. Fatih Birol başkanlığında bir ekip tarafından hazırlanan, "World Energy Outlook 2006" başlıklı kitap, 22 Aralık 2006 tarihinde Dışişleri Bakanlığı, Taha Carım Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantıyla tanıtılacak. Kitapta, enerji alanında dünyanın iki tehditle karşı karşıya bulunduğu, bunlardan birincisinin yeterli ve güvenli enerji kaynaklarının temin edilebilir fiyatlardan sürekli bir biçimde tedarik edilememesi, ikincisinin ise çok fazla enerji kullanılması dolayısıyla çevre üzerinde ortaya çıkan tahribat olduğu anlatılıyor. Çalışmada öngörülen iki senaryoda, 2030 yılına kadar fosil yakıtların temel enerji kaynağı olmaya devam edeceği öngörülüyor.

Kitaptaki ilk senaryoda fosil yakıt talebi ve sera gazı emisyonlarının sürdürülebilir olmadığı, bu eğilimin 2030'lu yıllara kadar devam edeceği üzerinde durulurken alternatif senaryoda ise, pek çok ülkede hayata geçirilmesi düşünülen tedbirlerin uygulanması halinde talepte ve emisyonlarda önemli ölçüde düşüşler ortaya çıkması öngörülüyor. Kitapla ilgili ayrıntılı bilgiye " http://www.worldenergyoutlook.org/ " internet adresinden ulaşılabiliyor. Ankara'daki diplomatik temsilcilerin de davet edileceği toplantıda Enerji Ajansı (UEA) Ekonomik Analiz Bölüm Başkanı ve Baş Ekonomist Dr. Fatih Birol İngilizce sunum yapacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön