HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Arda Turan, Emre Belözoğlu ve Muslera gibi isimleri dolandırmıştı! Futbolcuların avukatı Epözdemir'den açıklama: BDDK'ya şikayet edildi

Geçtiğimiz aylarda gündem olan vurgunla alakalı yeni bir gelişme oldu. Özel bir bankanın eski şube müdürü olan Seçil Erzan, 'özel fon' yalanıyla aralarında Emre Belözoğlu, Arda Turan ve Fernando Muslera'nın da olduğu isimleri dolandırdı. Zimmetine geçirdiği paranın 80 milyon dolar olduğu iddia edilirken soruşturmanın sürdüğü olayda yaşanan gelişmeye göre ek ifadesi alınan Erzan, bankayı hedef aldı. Futbolcuların avukatı Rezan Epözdemir'den konuyla ilgili açıklama geldi.

Arda Turan, Emre Belözoğlu ve Muslera gibi isimleri dolandırmıştı! Futbolcuların avukatı Epözdemir'den açıklama: BDDK'ya şikayet edildi

Türkiye'de geçtiğimiz aylarda özel bir bankanın şube müdürünün vurgunu gündem yaratmıştı. Ünlü kulüplerin başarılı futbolcularının mağdurlardan olduğu olayda, özel bir bankanın eski şube müdürü Seçil Erzan; Emre Belözoğlu, Arda Turan ve Fernando Muslera gibi isimleri "özel kapalı fon sistemi" iddiasıyla 80 milyon dolar dolandırmıştı. Şikayet üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı. Mağdur futbolcuların avukatı Rezan Epözdemir konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. İşte detaylar...

BANKA MÜDÜRÜNÜN DE FONDA YATIRIMCI OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Sabah'ın habere göre; Savcılık tarafından yürütülen soruşturmada, önemli bir gelişme oldu. Seçil Erzan'ın geçtiğimiz aylarda verdiği ek ifadede yüksek getirili fona yatırımcı çekebilmek için yatırımcılara banka müdürünün de fonda yatırımcı olduğunu söylediği ortaya çıktı. Mağdur edilen tüm şahısların sistemde hesaplarının kontrol edildiğinde log kayıtlarının banka sistemine düştüğünü söyleyen Erzan, kendisi tarafından verilen tüm evrakların bankada, sistemde düzenlendiğini vurguladı.

"BANKA BUNA GÖZ YUMMUŞTUR"

Seçil Erzan ifadesinde yıllardır çalıştığı bankayı da suçladı. Başından beri bankanın olaydan haberi olduğunu ifade eden Erzan, "En azından haberdar olmaları gereklidir. Kamera kayıtları, yazıcılar, banka hafızasında yer almaktadır. 12 yıl Florya şubesi müdürlüğü yapmama rağmen banka buna göz yummuştur ve hiçbir şey bilmediklerini söyleyerek kendisini kurtarmaya çalışmaktadır" ifadelerini kullandı.

"AKSİ HALDE KARA PARA AKLAMA HUSUSLARI GÜNDEME GELMEKTEDİR"

50 bin dolar ve üstü nakit döviz çekişlerinin teftişe tabi olduğuna dikkat çeken Seçil Erzan, "Bankanın bu durumu atlaması imkansızdır. Banka bu kadar yüksek tutarlar çekilmesine rağmen, banka hiçbir zaman bu hususu sorgulamamıştır. 50 bin dolar ve üstü olan her efektif işlemde, işlem açıklaması dekontun arkasına yazılmalıdır. Aksi halde kara para aklama hususları gündeme gelmektedir. Banka bu durumu bilmekteydi" ifadelerini kullandı.

dddddddddddd

KENDİSİNE BASKI YAPTIKLARINI SÖYLEDİ

İş insanlarını ve futbolcuları 80 milyon dolar dolandıran Seçil Erzan, olayın ilk şikayete konu olduğu günün ertesi günü 8 Nisan'da, bankanın Avrupa müdürüyle de görüştüğünü, daha sonra bankanın genel müdürlüğüne götürüldüğünü vurguladı. Banka yöneticilerinin burada kendisine, "İşlemler banka dışında yapıldı" dendiğini aktaran Erzan, banka yöneticilerinin olayın zimmet olmadığı minvalinde sözler söyleyip kendisine baskı yaptıklarını vurguladı.

O İSİMLERİ VERDİ

Erzan, evdeki ajandasını ve notlarını bankanın Avrupa müdürüne teslim ettiğini de anlattı. 9 Nisan'da bankanın genel müdürlüğünde devam eden görüşmelerde, Erzan, para aldığı ve ödediği kişilerin bilgisini verdiğini aktardı. Fondan para kazanan kişilerin olduğunu da söyleyen Seçil Erzan bunlar arasında eski Galatasaraylı futbolcu Ayhan Akman ve 2 milyon 500 bin dolar kazanmasına rağmen halen alacaklı olduğunu iddia eden eski Galatasaraylı futbolcu Semih Kaya'nın olduğunu açıkladı. Semih Kaya'ya yaptığı ödemelerin ise Arda Turan ve Emre Belözoğlu'ndan aldığı paralarla karşıladığını anlattı.

thumbs_b_c_b9340282664692c98ea76f23ddf8c060

AYRINTILI RAPOR HAZIRLANDI

Öte yandan Savcılık, Erzan'la ilgili iddiaların bankacılık zimmet suçunu oluşturup oluşturmamasıyla ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan rapor istedi. BDDK, Erzan'ın milyon dolarlık dolandırıcılık vakasıyla ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladı. Sabah tarafından ulaşılan; Savcılığa gönderilen ve kıdemli bankalar yeminli başmurakıbı, bankacılık başuzmanı ve bankalar yeminli murakıbından oluşan 3 kişinin hazırladığı raporda, müşteki suçlamalarının zimmet suçunu oluşturduğu vurgulandı. Rapora göre 2022 yılının aralık ayından sonra özel fon sistemini oluşturan Erzan'ın 29 kişiden aldığı miktar 43 milyon 920 bin dolar ve 15 milyon 625 bin lira. Yapılan işlemlerin zimmet suçu kapsamında değerlendirilebileceği vurgulandı. Bankanın Genel Müdürü ile Genel Müdür Yardımcısının "şüpheli" pozisyonunda olduğu soruşturma devam ediyor.

FUTBOLCULARIN AVUKATI EPÖZDEMİR'DEN AÇIKLAMA

Gündem olan konuyla ilgili bir açıklama da mağdur futbolcuların avukatı Rezan Epözdemir'den geldi. Epözdemir sosyal medya hesabından yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Müvekkiller; Selçuk İnan, Fernando Muslera, Emre Çolak ve Musa Mert Çetin'e vekaleten kendilerinin ifadeleri doğrultusunda tarafımızca Başsavcılık Makamına zimmet, dolandırıcılık ve sahtecilik suçlarından dolayı Denizbank Genel Müdür Hakan Ateş, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aydoğdu, Banka Şube Müdürü Seçil Erzan ve tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında şikayet ikame edilmiştir. Anılan şikayet halihazırda derdesttir, hukuki süreç işlemeye devam etmektedir. Müvekkillerin uğradığı zararın tazmini için Denizbank ve diğer şüpheliler aleyhine özel hukuk kapsamında tazminat davaları da ikame edilmiştir.

"ŞİKAYET VE HUKUKİ BAŞVURULAR YAPILDI"

Yine müştekiler vekili olarak tarafımızca BDDK'ya konuya ilişkin yazılı olarak şikayet ve ihbarda bulunulmuştur.

Kamuoyuna yansıyan ve Sabah gazetesindeki haber içeriğine yansıyan BDDK raporunda; BDDK Yönetiminin, BDDK Hukuk işleri Daire Başkanlığı'nın rapor içeriğinde yer verilen bankanın sorumlu olduğuna dair tespitlerle çelişki arz edecek şekilde, rapordaki tespitlerin aksine yazılı başvuruda bulunulmasına yer olmadığına dair kararına karşı da idari yargı nezdinde iptal davası açılmış ve gerekli hukuki başvurular yapılmıştır.

Özellikle Sayın Başsavcılık Makamını fail ve filin tespiti ile sorumluların cezalandılmasına yönelik etkin ve esasa müessir çalışmaları neticesinde adaletin tecelli edeceğine ve maddi gerçeğin ortaya çikacağına inancımız tamdır. Bu kapsamda tarafımızca kanun yolları aşamaları dahil sonuna kadar tüm hukuki yollar tüketilecektir.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler