HABER

Atatürk’ün ismi okullardan 'siliniyor'

Eğitim-iş, Konya'daki okul dönüşümleri ile Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Cumhuriyet devrimcilerinin adlarının okullardan silinmek istendiğini iddia etti.

Eğitim-İş, Konya'da bulunan Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu'nunHamidiye İmam Hatip Ortaokulu; Mustafa Necati Ortaokulu'nunÇemil Meriç Ortaokulu; İsmail Hakkı Tonguç İmam Hatip Ortaokulu'nun Erdem Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu, 23 Nisan Egemenlik Ortaokulu'nun isminin ise Karatay Belediyesi İmam Hatip Ortaokulu olarak değiştirildiğini belirtti.

Eğitim-İş'ten yapılan açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Cumhuriyet devrimcilerinin adlarını okullardan silinmek istenmesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Konya Valiliği'ne yazı yazarak isimlerin düzeltilmesini aksi halde hukuksal yollara başvuracakları belirtildi. Eğitim-İş tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Konya Valiliği'ne yazılan yazıda şunlar kaydedildi:

"Konya ili Selçuklu ve Karatay ilçelerinde yer alan Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu, Mustafa Necati Ortaokulu, İsmail Hakkı Tonguç İmam Hatip Ortaokulu, 23 Nisan Egemenlik Ortaokulu gibi bazı okulların adlarının değiştirildiği bilgisi sendikamıza ulaşmıştır. Öncelikle Kurtuluş Savaşımızın önderleri, cumhuriyetimizin kuruluşunda gelişmesinde katkısı olanlar ile Milli Eğitimimizin kuruluşunda, eğitim alanında yeniliklere önderlik edenler ve hayırseverlerin isimlerinin okullara verilmesi hepimizin ortak düşüncesidir. Toplumsal yapımızla ve ülkemizin değerleri ile bu derece oynanması devlet yöneticiliği ve ciddiyetiyle asla bağdaşmamaktadır. Şunu çok iyi biliyoruz ki, okulların bulunduğu çevrenin halkı ve veliler, ne Mustafa Kemal Atatürk gibi yüce bir önderden saygın bir devlet adamı ve Milli Eğitim Bakanı olan Mustafa Necati adından, ne büyük eğitimci İsmail Hakkı Tonguç'tan, ne de 23 Nisan ve Ulusal Egemenlikten asla rahatsızlık duymaz. Yapılan yanlışlıkların bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz. Bu konu ile ilgili gerekli açıklamanın sendikamıza bildirilmesini talep ediyoruz. Bu yanlışlığın düzeltilmemesi halinde hukuksal yollara başvuracağımızın bilinmesini istiyoruz."(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 102 yorum
alışık olduğumuz seçim arifesindeki söylemler... ulusalcı solcu kesimin fantazileride gına getirdi...
Put DIKMEK tümdinlerde yasak ebedi kalici yaratandir gerisi küfür dür müslümanim diye gecinirler dini dili ezani degisdirirken kimse konusmaz ataput deyince kosarlar hayatdayken adam yerine bilem koymazlardi
bi koyun konuştu sanırım...yazdıklarına pamuk prenses bile inanmaz!!!
kardeş herhalde sen delibaş mehmetin torunu oluyorsun çalış biraz daha yalakalık yap ATA TÜRK yerine dedenin ismini koysunlar
Milleti yıllardır ne güzel uyuttular . 2002 Yılında Atatürk'ü sileceğiz dese biri orayı yıkarlar , linç ederlerdi . Şimdi kimse kılını kıpırdatmaz . Uyutma işlemi çok iyi sürüyor yıllar sonra çocuklarınız baba siz ne yapıyordunuz o zaman diye soracaklar size . Hilafet isteyenlerin çoğu Bağımsızlık Savaşı'nda kaçmıştır İngiliz mandacılığı istemiştir ancak beğenmediniz Selanikli Adam kaçabileceği yerde kaçmamış ömrünü bu davaya adamıştır . Türkçe ezan olsa ne olacak ? Anladığınız dilde olması daha iyi değil mi ? Siz bugün arapça bir yazı görseniz amin dersiniz çakma müslümanlar sizi .
Geri Dön