HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Atom çayı faydaları nelerdir? Atom çayı nasıl yapılır?

Daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve hastalıklardan korunabilmek için bitki çaylarının şifasından yararlanılır. Bitki çayları özellikle gergin ve stresli zamanlar ile kış hastalıklarında şifa olur. Tam anlamıyla doğal ürünler ile hazırlanması sayesinde vücuda faydalı olmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bu bitki çaylarından biri de atom çayıdır. Atom çayının faydaları nelerdir, nasıl demlenir?

Atom çayı faydaları nelerdir? Atom çayı nasıl yapılır?

Mevsim fark etmeksizin tüketilebilen bitki çayları arasında yer alan atom çayı, çeşitli sağlık sorunlarını önlemesiyle bilinir. Farklı bitkilerin karışımı ile elde edilen atom çayı, birçok hastalığa şifa olarak kullanılır. Doğada bulunan hemen her bitkinin çayı yapılır. Bu bitki çaylarının karışımından elde edilen çaylardan bir tanesi de atom çayıdır. Hem kış aylarında gribal enfeksiyonlardan hem de sindirim sistemi ile ilgili sağlık sorunlarından koruyan atom çayının birçok faydasından bahsetmek mümkündür.

Atom Çayı Neye İyi Gelir?

Özellikle soğuk havaların olumsuz etkilerini azaltmaya yarayan atom çayının en büyük yararı vücut direncini yükseltmesidir. Güçlü bir içeriğe sahip olduğundan dolayı vücuda enerji vererek gün içinde daha aktif ve zinde kalmaya yardımcı olur. Atom çayı faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Zayıf bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve insanın direncinin düştüğü zamanlarda vücudun canlanıp hastalık ile mücadele etmesini sağlar.
 • Kronik hastalıklar için faydalıdır ve içinde bulunan zencefil, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Astım ve pnomani hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Özellikle kış aylarında sıkça rastlanan pnomani, halsizliğe neden olan bir sağlık sorunudur.

Atom Çayı Ne İşe Yarar?

Evde hazırlanabilen bir bitki çayı olduğu gibi hazır bir şekilde aktarlardan da temin edilebilen atom çayı, birçok sağlık sorununa iyi gelir. Özellikle gribe, boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelmesi en başlıca faydaları arasındadır. Kış aylarının bir numaralı yardımcılarından biridir.

Atom Çayı Zayıflatır mı?

Kış çaylarından biri olan atom çayının zayıflamaya yardımcı etkisi de bulunur. Pek çok bitki karışımından oluşan atom çayı metobolizmayı hızlandırır ve ödem atılmasını sağlar. Bu şekilde yağ yakımını destekleyen atom çayı zayıflamaya yardımcı olur.

Atom Çayı Adet Söktürür mü?

Atom çayı, içinde yer alan bazı kök bitkiler ve baharatlar sayesinde adet gecikmelerini de düzenler. Adet gecikmesi sorunları yaşayanlar ve böyle bir şikayetten muzdarip olanlar atom çayı içebilir. Bu dönemlerin daha rahat bir şekilde geçmesini sağlayan bitki çayları arasında yer alan atom çayı, yemeklerden bir iki saat sonra tüketildiği zaman vücuda faydası daha etkili bir şekilde olur.

Atom Çayı Nasıl Yapılır?

Birbirinden lezzetli ve kaliteli bir içeriğe sahip olan atom çayı soğuk günlerin vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Atom çayı kişileri hastalıklara karşı koruduğundan dolayı vücut direncinin artırılmasına yardımcı olur. Atom çayı içinde genel olarak birçok bitkiyi barındırır. Atom çayı evde hazırlanabildiği gibi aktarlardan da alınabilir. Atom çayı tarifi içinde bulunan bitkiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kuru veya taze zencefil
 • Tarçın
 • Karanfil
 • Zerdeçal
 • Karabiber
 • Kuşburnu
 • Hint cevizi
 • Kök havlıcan

İçeriği oldukça zengin bitkilerden oluşan atom çayı hazır bulunabildiği gibi, baharatlar ve bitkiler alınarak kolay bir şekilde hazırlanabilir. Atom çayı içinde yer alan bitkilerin her biri ayrı ayrı sağlık için oldukça faydalı bitkilerdir.

Atom Çayı Nasıl Demlenir?

İçinde pek çok bitkinin bulunduğu atom çayı demlemek için ilk olarak iki fincan soğuk su tencerede kaynatılır. Su birkaç defa fokurdadıktan sonra ise altı kapatılarak 5 dakika demlenmesi beklenir. Atom çayı demlendikten sonra isteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı bal eklenip içmeye hazır hale getirilir.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler