HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Nar çiçeği çayı faydaları nelerdir? Nar çiçeği çayı nasıl yapılır?

Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden biri olan nar, antioksidan deposu meyveler arasındadır. Nar çiçeği de en az meyvesi kadar sağlıklıdır. Nar çiçeğinde C vitamini oranı oldukça yüksektir. Halk arasında Hibiskus olarak da bilinen nar çiçeğinin antibakteriyel, antioksidan ve antiviral özellikleri bulunur. Nar çiçeği çayının faydaları nelerdir?

Nar çiçeği çayı faydaları nelerdir? Nar çiçeği çayı nasıl yapılır?

Nar çiçeğinin anavatanı Hindistan’dır. Hem aroması hem kokusu hem de rengi oldukça dikkat çeken bitki çayları arasında yer alan nar çiçeği özellikle kış aylarında oldukça fazla tüketilir. Hibiskus yani nar çayının en bilinen faydası kilo vermeye yardımcı olması ve cilt sağlığına iyi gelmesidir. Nar çiçeği çayı hafif ekşi bir tadı ve aynı zamanda hoş kokusu olan bir çaydır.

Nar Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?

Nar çiçeği çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Nar çiçeği bitkisi antioksidan deposu bir bitki olduğundan dolayı bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır.
  • Vücutta yer alan iltihapların temizlenmesi için faydalı bir bitkidir.
  • Diş eti sağlığı için faydalı olan nar çiçeği çayı kaynatıldıktan sonra çiçeği ağızda birkaç dakika çiğnendiği zaman diş etlerinde oluşmuş olan iltihapları azaltır.
  • Anti - aging bir etkisi olan nar çiçeği çayı ölü hücreleri yeniler. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman cilt sağlığına iyi gelir ve aynı zamanda cildin parlamasını sağlar.
  • Nar çiçeğinin faydalarından biri de kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmasıdır.
  • Nar çiçeği çayı düzenli olarak tüketildiği zaman kireçlenmeye de iyi gelir. Düzenli kullanımda kireçlenmenin azalmasını sağlar.
  • Hem kolesterol hem de tansiyon problemi yaşayan insanlar nar çiçeği çayının faydalarından yararlanabilir.
  • Nar çiçeği çayı kan şekerini de dengede tutan bir bitki çayıdır. Ani şeker ataklarında tüketildiği zaman kan şekerini dengede tutmayı sağlar.
  • Gün içerisinde düzenli bir şekilde tüketilirse nar çiçeği çayı kilo vermede etkili çaylardan biridir.
  • Nar çiçeği içinde yüksek miktarda antioksidan ve anti - aging etkisi bulunur. Bu özelliği ile ölü cilt hücrelerini yeniler ve cilde parlaklık verir. Nar çiçeği çayı tarifi düzenli bir şekilde her gün bir veya 2 fincan tüketildiği zaman ölü cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Düzenli tüketimde cildin kısa sürede daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yarar. Ayrıca nar çiçeği çayı, tansiyona, kolesterole, diş eti iltihaplarına, bağışıklık sistemine ve kan şekerinin dengelenmesine de iyi gelir.

Nar Çiçeği Çayı Zayıflatır mı?

Yağ yakımına yardımcı olan nar çiçeği çayı diyet süreçlerinde çok fazla kullanılır. Zayıflamak isteyen kişiler nar çiçeği çayını düzenli bir şekilde tükettikleri zaman yağ yakımı hızlanır. Ayrıca ödem atmaya yardımcı olan nar çiçeği çayı şişkinliği de azaltır.

Nar Çiçeği Çayı Ne İşe Yarar?

Nar çiçeği çayı bitki çayları arasında çok fazla yararları olan bitkilerden biridir. Metobolizmaya iyi gelen nar çiçeği çayı, sindirim sistemi hastalıklarını da iyileştirmeye yarar. Aynı zamanda nar çiçeği çayının bağırsak sisteminin düzgün çalışmasına yarayan bir özelliği de bulunur. Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olan hibiskus, vücudu derinlemesine temizler ve zararlı maddeleri de yok eder.

Nar Çiçeği Çayı Adet Söktürür mü?

Regl döngüsünde düzen sokan meyvelerden biri de nar meyvesidir. Doğal bir adet söktürücü olan nar çiçeği çayı da adet sancılarını azaltır ve adet kanamasının sökülmesine de yardımcı olur.

Nar Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Keskin bir kokuya sahip olan nar çiçeği çayı aynı zamanda oldukça lezzetli olan çaylardan biridir. Nar çiçeği çayı farklı şekillerde demlenebilen bir çaydır. En çok tercih edilen demleme yöntemi ise kaynayan suya bir avuç nar çiçeği eklenmesi yöntemidir. Nar çiçeği nasıl demlenir sorusuna iyice demlenmiş suyun içine bir avuç kadar nar çiçeği konulup 5 dakika kadar demlenmesi gerekir cevabı verilir.

Diğer bir nar çiçeği çayı hazırlama yöntemi ise, soğuk suyun içine nar çiçeği atılarak birlikte kaynatmak şeklindedir. Kısa bir süre kaynatıldıktan sonra nar çiçeği çayı içilmeye hazır hale gelir. Kış aylarında nar çiçeği sıcak bir şekilde tüketilebildiği gibi, yaz aylarında buzdolabında bekletilip soğuk bir şekilde de içilebilir.


Mynet Youtube

En Çok Aranan Haberler