HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Zencefil çayı faydaları nelerdir? Zencefil çayı nasıl yapılır?

Bitki çayları hem hastalıklardan korunmak hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için tercih edilen içecekler arasında yer alır. Faydalı içeriğe ve aromotik bir lezzete sahip olan zencefil çayı da hemen herkesin şifalı olarak bildiği, bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini artıran çaylardan biridir. Zencefil geleneksel Çin tıbbında 2000 yıldan fazla bir süredir tıbbi bir bitki olarak kullanılır. Zencefil çayının faydaları nelerdir?

Zencefil çayı faydaları nelerdir? Zencefil çayı nasıl yapılır?

Zencefil bitkisi, Asya'dan Avrupa'ya baharat ticareti ile gelen ve aynı zamanda eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından baharat olarak kullanılan bitkilerden biridir. Sarı ve kırmızı renkli çiçeklere sahip olan zencefilin kökü çok eskilere dayanır. Hindistan ve Çin'de çoğunlukla baharat olarak kullanılan zencefil, günümüzde çay olarak kullanılmasının yanı sıra, taze, kuru ya da toz hali ile yemeklerde de kullanılır.

Zencefil Çayı Ne İşe Yarar?

Yaklaşık olarak 150 bileşen içeren zencefil, uçucu yağlar açısından zengin bir bitkidir. Zencefil bitkisinin yetiştirilme alanları ise tropikal ve subtropikal bölgelerdir. Zencefil bitkisi, C vitamini, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum, potasyum, kalsiyum, gibi vitamin ve minarelleri içinde barındırır. Oldukça şifalı bitkiler arasında yer alan zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunur. Zengin içeriği ile herhangi bir mevsimsel hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır. Bu bilgiler ışığında zencefil çayı faydaları, geniş bir yelpazede değerlendirilir.

Zencefil çayı bitki çayları arasında faydaları bakımından saymakla bitmeyen bir çaydır. Özellikle kilo verme ve yağ yakma konusunda oldukça yarar sağlayan bir bitkidir. Zencefil çayı neye iyi gelir;

 • Baş dönmesi ve araba tutmasına iyi gelir,
 • Alerjik olan reaksiyonları azaltır,
 • Solunum yollarını açar ve farklı sebeplerden olan öksürüğü rahatlatır,
 • Sindirim sistemine olumlu etki yapar,
 • Vücuttaki faydalı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır.
 • Öksürük ve balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir,
 • Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı bir koruma sağlar.
 • İltihap önleyici özelliği de bulunan zencefil çayı, antiviral, antimikrobiyal ve antifungal etkilere sahip bir bitki çayıdır.

Zencefil Çayı Adet Söktürür mü?

Zencefil çayı içeriğinde olan zengin C vitamini sayesinde adet döngüsünün başlamasına yardımcı olur. Taze ya da kurutulmuş olan zencefil ile hazırlanan zencefil çayını içmek adet söktürücü etki göstermeye yarar sağlar. Zencefil rahatlatıcı etkisi sayesinde adet döngüsünün başlamasına katkı sağlar. Adet söktürmesi için de kolay bir şekilde hazırlanabilen zencefil çayı nasıl yapılır sorusu merak edilen konulardan biridir.

Zencefil çayı adet söktürmesi için de aynı demleme yöntemi ile yapılabilir. Hem taze hem de kuru ya da toz zencefil adet söktürmek için kullanılabilir. Daha rahatlatıcı bir etkene sahip olması ve lezzetinin yumuşaması istenirse bir kupa zencefile bir çay kaşığı bal eklenebilir.

Zencefil Çayı Zayıflatır mı?

Tek başına bir zayıflama içeceği olarak kullanılmayan, fakat dengeli bir beslenme ile tüketildiği zaman mucizevi sonuçlar elde etmeyi sağlar. Kilo verme ve aynı zamanda yağ yakımı limon zencefil çayının en belirgin faydaları arasında yer alır. Kilo verme ve yağ yakımı dışında zencefil çayının birçok şeye yaradığı uzmanlar tarafından da söylenir.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil çayı hazırlanışı kolay bir bitki çayı ve lezzetli bir içecek olduğundan dolayı günün her vakti tüketilebilir. Zencefil çayı nasıl demlenir:

 • Zencefil çayı demlemek için ilk olarak bir diş sarımsak büyüklüğünde olan kök zencefilin kabukları soyulur.
 • Bunun ardından zencefil bir bardak suya koyulur ve 10 dakika kadar kaynatılır.
 • Zencefil çayını tüketmeden önce bir çay kaşığı bal ekleyerek hem şifa artırılabilir hem de bitki çayının daha lezzetli bir hale gelmesi sağlanır.
 • Kayna esnasında eklenen bir dilim limon da özellikle kış günlerinde soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı için yarar sağlar.

Bunun yanı sıra toz halinde olan zencefil ile bitki çayı yapmak da oldukça kolaydır. Kupa ya da demliğin içine atılan bir paket toz zencefil 5 dakika demlendikten sonra tüketilmeye hazır hale gelir. Zencefil çayı tarifi hemen herkesin evde ya da bulunduğu yerde kolay bir şekilde yapılabilecek bir tariftir. Faydaları göz önünde bulundurulduğu zaman kolay bir şekilde hazırlanabilen zencefil çayı her mevsim tüketilmesi gereken bir çaydır.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler