HABER

Avrupa'ya gidecekler dikkat! 1 Temmuz'da aşı sertifikası yürürlüğe giriyor (Avrupa hangi aşılara onay verdi?)

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Birlik sınırları içinde seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasına onay verdi. Seyahatlerde kullanılacak AB aşı sertifikası 1 Temmuz'da resmen yürürlüğe girecek. İşte Avrupa tarafından onaylanan aşılar...

Avrupa'ya gidecekler dikkat! 1 Temmuz'da aşı sertifikası yürürlüğe giriyor (Avrupa hangi aşılara onay verdi?)

AB Konseyi, üye ülkelerin "AB Dijital COVID Sertifikası" adlı düzenlemeyi onayladıklarını duyurdu. Buna göre, seyahatlerde kullanılacak AB aşı sertifikası 1 Temmuz'da resmen yürürlüğe girecek.

Aşı sertifikası ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

Aşı sertifikası, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Kovid-19 test sonucunu içerecek.

EK TEST VEYA KARANTİNAYA GİBİ KISITLAMALAR UYGULANMAYACAK

AA'nın haberine göre sertifikayla, AB'de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmayacak.

Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek.

AB AŞI SERTİFİKASI HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİ OLACAK?

Aşı sertifikası tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli olacak.

Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

HANGİ AŞILAR ONAYLANDI?

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylamış durumda.

Söz konusu düzenleme hafta içinde Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından da onaylandı. Düzenleme, bu aşamadan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

AB DIŞINDAN GELEN TURİSTLERLE İLGİLİ NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Öte yandan Reuters'a konuşan AB'li diplomatlar, Birlik üyesi olmayan ülkelerden gelecek turistlere uygulanacak kısıtlamaların geldikleri ülkedeki salgının gidişatına göre belirleneceğini açıkladı.

Geri Dön