HABER

Avrupalı Türk işadamlarından mardin çıkarması

MARDİN (İHA) - Mardin'e Avrupa ülkelerinde yaşayan yaklaşık 250 işadamıyla gelen Avrupa Genç İşadamları Federasyonu (AGİF) Başkanı Yılmaz Uyumaz, yol güzergahları olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan sel felaketinden çok etkilendiklerini ve bölge halkının yaralarını sarmak için ileriki günlerde bir kampanya başlatacaklarını söyledi.

Şanlıurfa'da düzenlenen 2. GAP Formu'na katılmak üzere Türkiye'ye gelen ve 3 gündür Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde incelemelerde bulunan 250'ye yakın Avrupalı Türk işadamı, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar'ın davetlisi olarak Mardin'e geldi. Mardin'in tarihi yerlerini sağanak yağmur ve yoğun sis altında ziyaret eden işadamları, bölgede yaşanan sel felaketinin yaralarını sarmak için destek olacaklarını ifade etti. Mardin'de Kasimiye Medresesi ve Deyruzzafaran Manastırı'nı gezen işadamları, daha sonra Vali Mehmet Kılıçlar'ın Artuklu Kervansarayı'nda verdiği yemeğe katıldı.

Yemekte bir konuşma yapan AGİF Başkanı Yılmaz Uyumaz, federasyon hakkında bilgi vererek, "Türkiye'nin ayağını bir diken batsa biz Avrupa'da yaşayan işadamları olarak bunu tüm şiddetiyle yaşıyoruz. Sel felaketi buradaki insanlar gibi bizleri de son derece üzmüştür. Genç işadamları olarak deprem felaketini yaşayan insanlarımıza yaptığımız yardımlar gibi bu bölgede sele maruz kalan insanlarımıza yardım etmek de bizim borcumuz. Bunun için bölge halkının yaralarını sarmak için ileriki günlerde bir kampanya başlatacağız" dedi.

İlin yöneticilerine kendilerine gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkür eden Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Murat Saraylı ise, Türkiye'nin çeşitli illerinden 300'e yakın işadamıyla Şanlıurfa'da biraraya geldiklerini ve Avrupa'dan gelen işadamlarıyla karşılıklı görüşmelerde bulunarak bölgenin yatırım potansiyelini değerlendirdiklerini söyledi.

Başka bir programı olduğu için yemeğe katılmayan Vali Mehmet Kılıçlar'ın yerine yemeğe katılan Vali Yardımcısı Niyazi Ulugölge ile Belediye Başkanı Metin Pamukçu, işadamlarına yatırım açısından kentin avantajları hakkında bilgi verdi. Başkan Pamukçu, işadamlarından önümüzdeki yıl Almanya'da gerçekleştirecekleri iş formunun 4.'sünün Mardin'de yapılması önerisinde bulunarak, kentin coğrafi ve ulaşım yönleri başta olmak üzere her yönüyle sanayi ve endüstriye açık bir kent olduğunu söyledi.
Bu arada, Kasimiye Medresesi yolunda kalan işadamlarının içinde bulunduğu aracın Emniyet Müdürlüğü'ne ait çekici olmadığı için trafik polisleri tarafından itelenmesi, tebessüm ettiren görüntüler oluşturdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler