HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ayva: Faydaları nelerdir?

Meyvesi ve kabuğuyla, birçok yararı olan ayva, soğuk kış aylarında tüketilen ideal meyvelerden biridir.

Ayva: Faydaları nelerdir?

Kafkasya ve Güneybatı Asya’nın sıcak ve ılıman bölgelerine özgü olan bir yiyecektir. Bilimsel adı Cydonia Oblonga diye bilinen ayva, ülkemizde çok fazla yetiştirilir. Ülkemiz, dünyada üretiminde 1. sırada yer alır.

Hem lezzetli, hem de vitamin ve mineral deposu olan bir meyvedir. Besin değerleri bakımından çok zengin olan ayva, bilim camiasında meyvelerin kralı olarak adlandırılır. Vücuttaki pek çok sağlık sorununda iyileştirici ve önleyici olarak kullanılabilir. Hem sağlığımıza hem de güzelliğimize önemli yararlar sağlar. Saçları güçlendirir, tokluk süresini uzatır, mide-bağırsak hastalıklarından korur, cildi gençleştirir. Daha saymakla bitmeyen pek çok yararı olan ayvanın, üstüne üstlük kalorisi de düşüktür. Yaprağı da, kendisi gibi faydalıdır. Yapraklarını kışın çay olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca şeker hastaları, ayvayı limon ve tarçın ile beraber tüketirse, şekerlerini dengeleyebilirler.

Ayvanın Kalorisi ve Besin Değeri

Ayvanın içeriğinde; bol miktarda bakır minerali, A, C vitaminleri ve antioksidanlar vardır. Bu sebeple özellikle kış aylarında bağışıklık sistemine çok yararı olur. 100 gramı ile; günlük C vitamini ihtiyacının %25’i, demirin %4’ü, bakırın %6’sı, fosforun %2’si ve potasyum ihtiyacının %6’sı karşılanabilir. Ayrıca içeriğindeki selenyum da bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Miktar: 100 gr

Kalori (kcal): 56

Yağ (g): 0,1

Karbonhidrat (mg): 15

Protein (g): 0,4

Ayvanın Faydaları

1. Sindirim sistemini korur

iStock-1060339976

Armut, inflamatuar bağırsak rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Yüksek miktarda C vitamini içermesi ve anti alerjik özelliğinden dolayı çoğu hastalık için büyük önem taşır. Ayrıca içerdiği liflerle de bağışıklık sistemine koruyucu etki yapar. Sindirim sistemini düzene sokar, bağırsak hareketlerini canlandırır ve kabızlığa ilaç gibi gelir. Yaprağı kaynatılarak içildiği takdirde ishalin kesilmesine de yardımcı olur.

2. Kanseri önleyici etkisi vardır

iStock-1152275340

Kanser, günümüzde gittikçe artış gösteren bir hastalıktır. Bunu oluşturan da serbest radikal adındaki hücrelerdir. Bu hücreler normal hücrelerin mutasyona uğramasına, ölmesine ya da çoğalmasına neden olur. Böylece kanser hastalığı ihtimali artar. Ayvanın içeriğindeki polifenoller, fenolik maddeler ve antioksidanlar bu serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yok eder. Böylece kanser riski de azalmış olur. Ayrıca ayvanın içeriğindeki lifte bulunan bazı maddeler, özellikle kolon kanserini önleyici özelliğe sahiptir.

3. Cildin genç kalmasını sağlar

Ayvanın cilde faydaları azınsanmayacak derecededir. Özellikle cildin genç kalmasına faydası bulunur. Bunun nedeni, yapısındaki minerallerin kırmızı kan hücrelerini üretici özellikte olmasıdır. Kırmızı kan hücreleri artarsa, dolaşımda daha çok oksijen taşınır. Böylece dokulara daha fazla oksijen gider ve daha sağlıklı, daha genç bir cilde sahip olunur. Ayrıca kırışıklıkları ve ultraviyole ışınların zararlarını da önlemiş olur. İçeriğindeki bol miktarda antioksidan ile hücrelerin yenilenmesini sağlar.

4. Fazla kilolardan kurtarır

iStock-965531848

100 gramlık ham meyvesinde 57 kalori bulunur. Kalorisi gayet düşük olan ayva, kolesterol, sodyum ve doymuş yağ bakımından da düşüktür. Bu özellikleri ile zayıflamak amacıyla kullanılabilir. Glisemik indeksi de düşük olduğu için kan şekerini çok hızlı yükseltmez. Bu yüzden hem şeker hastalığı hem de diyet için birebirdir. Lifli yapısı sayesinde, uzun süre tokluk hissi verir. Diyet yaparken haşlayıp tatlı olarak olarak tüketilebilir.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir

iStock-974784580

İçeriğindeki antioksidanlar, fitokimyasallar, E ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Günlük C vitamini ihtiyacının dörtte birini karşılar. Bu sayede vücuttaki virüs, bakteri ve patojenlere karşı savunma hattı olan beyaz kan hücrelerini de artırır. Gün içerisinde 2 ya da 3 porsiyon kadar meyve tüketmek istiyorsanız, ayvayı tercih ederek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

6. Doğumun rahat geçmesine yardımcı olur

iStock-1213687410

Ayva, C vitamini bakımından zengin olduğu için hamilelikte ayvanın faydaları oldukça fazladır. Anne adayının vücudunu toksinlere karşı korur. Lif bakımından da zengin olduğundan anne adayının kabız veya ishal olmasını önler. Hamilelik döneminde kan basıncını dengeleyerek tansiyonu dengede tutar. Gebelik sürecinde, kötü kolesterolün engellenmesi ve iyi kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Bütün bunları içeriğindeki yüksek antioksidan barındırması ile başarır. Ayrıca anne adaylarında böbrek taşı gibi bazı rahatsızlıkların olmasını engeller. Ayva hoşafı içen anne adayı doğumunu daha rahat gerçekleştirebilir.

7. Çekirdeği kansere karşı korur

Ayvanın kendisinin faydaları olduğu gibi ayva çekirdeğinin faydaları da vardır. Çekirdeği, içeriğindeki B17 ve amigdalin sayesinde anti-kanser görevi görür. Ayrıca içinde; şeker, malik ve petkim gibi asitler de bulunur. Çekirdeğinden çay yapılırsa, bunu içmek uykusuzluğa iyi gelebilir. Çekirdeği ile hazırlanabilecek maskeler yardımıyla cilt sağlığına katkı sağlanabilir. Kırışıklıkları büyük ölçüde iyileştirir. Ağız kokusunu giderir. Stres ve gerginliğin azalmasında yardımcı olur. Ayrıca yanık yaralarını da iyileştirir.

Ayvanın Zararları

  • Ayva, genel olarak zararlı değildir. Fakat bazı nadir durumlarda zararı oluşabilir. Aşırı tüketildiği zaman, yarar vermek yerine zarar verebilir.
  • Bütün uzmanlar tarafından çiğ olarak değil de, komposto veya reçel gibi yöntemler ile tüketilmesi önerilir. Çünkü çiğ yenirse, sindirim sistemine yarar değil de zarar verir.
  • Bazı uzman doktorlar, yüksek tansiyon hastası olan kişilerin ayvayı tüketirken daha dikkat olmasını tavsiye eder.
  • Gebe kadınlar ve ilaç alan hastalar, ayva çekirdeğini kullanmadan evvel kesinlikle doktorlarına danışmalıdır.
  • İçeriğinde bolca lif barındırdığı için, kabızlığa iyi gelebilir. Fakat bunun yanı sıra müshil görevi de görebilir. Bu sebeple, şayet ishal probleminiz varsa tüketmemenizde yarar vardır. Çünkü ayvayı yerseniz, rahatsızlığınız daha fazla artar ve vücudunuz aşırı derecede su kaybeder.
  • Alerji yaptığı durumlarda tespit edilemezse, alerji olan kişinin ölümüne kadar gidebilecek durumlar söz konusudur.

Ayva Neden Çiğ Yenmez?

Ayva çiğ olarak tüketilebilir, fakat çiğ olarak tüketilmesi pek fazla önerilmeyen bir durumdur. Ayva çiğ yenirse ne olur diye sorarsanız, cevabı gayet basittir. Ayva sindirilmesi güç olan bir meyvedir. Ayrıca yerken boğaza takılıp, rahatsızlık da verebilir. Bu yüzden reçeli yapılarak, tatlı olarak ya da komposto olarak pişirilmesi önerilir. Bu şekilde, üç farklı yöntem ile tüketilmesi daha sağlıklıdır. Bunun haricinde yapılan kullanımlarda oldukça dikkatli olunması önemlidir. Ortaya çıkan herhangi bir vücut tepkisinde doktora başvurmalısınız.

ChefGPT


En Çok Aranan Haberler