HABER

Ayvalık'ta fırtına minare yıktı

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde fırtına sebebiyle yıkılan bir minare okulun üzerine düşerken, facianın eşiğinden dönüldü.

Edinilen bilgiye göre, ilçeyi etkisi altına alan fırtınanın etkisiyle Çınarlı Camii'nin minaresi büyük bir gürültüyle yıkıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 5 yıldır restore çalışması süren caminin minaresi, bitişikte bulunan İstiklal İlköğretim Okulu'nun üzerine yıkıldı. Olayın gece olması büyük bir faciayı önlerken, bir sınıf ile okulun idari kısımları ve öğretmen odası yerle bir oldu. Yaklaşık 350 öğrencinin eğitim ve öğrenim gördüğü okula bu sabah gelen öğretmen ve öğrenciler, gördükleri manzara karşısında şok oldu. Savaş alanına dönen okul bir süre tatil edildi.

Öte yandan, fırtına sebebiyle ilçede çok sayıda işyeri ve evin çatısı uçtu. Fırtınanın Ayvalık'ta milyarlarca liralık hasara sebep olduğu bildirildi. Ayvalık Belediye Başkanı Ahmet Tüfekçi, Çınarlı Camii'nin onarımı için kurulan iskelenin minareyi yıkabileceğini müteahhit firmaya söylediklerini belirterek, "Ancak bizim ikazımızı dikkate almadılar. Minarenin sabaha karşı yıkılması büyük bir faciayı önledi. Okulun üzerine düşen minare, yüzlerce öğrencinin ölümüne sebep olabilirdi" dedi.
Vatandaşlar ise 5 yıldan beri ibadete kapalı olan caminin restorasyonunun bir an önce bitirilmesi istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön