Bahçeli 16 yıl önce de erken seçim çağrısı yapmış, kaybetmişti

MHP lideri Devlet Bahçeli erken seçim çağrısında bulundu. Daha önce ortağı olduğu MHP, DSP ve ANAP koalisyonunda da erken seçim isteyen Bahçeli, 3 Kasım 2002'de yapılan seçimlerin ardından meclis dışında kalmıştı.

Bahçeli 16 yıl önce de erken seçim çağrısı yapmış, kaybetmişti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında erken seçim için tarih verdi. Bahçeli, "Türkiye'nin bu ağırlığın altında daha fazla kalması, 3 Kasım 2019'a kadar sabırla dayanması mümkün değildir. Ülkenin, sistem tartışmalarıyla boğulmak istendiği bugünkü şartlar altında 3 Kasım'a kadar ulaşması istikrar ve dengeyle ulaşması zorlaşmaktadır. 26 Ağustos 2018 günü seçim yapılmalıdır" dedi. Bahçeli, 3 Kasım 2002'de de ortağı olduğu hükümeti seçime zorlamıştı. MHP o seçimde meclis dışında kalmıştı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit arasında yaşanan 'anayasa kitapçığı' gerilimi ve 2001'de yaşanan ekonomik kriz DSP-ANAP-MHP koalisyonunu zora sokmuştu. Mayıs 2002'de Başbakan Bülent Ecevit'in rahatsızlanması ve ilerleyen yaşının etkisiyle sağlık durumunun düzelememesi iddiası ile görevine devam edip edemeyeceği yönünde tartışmalar başlamış . Tartışmaların Demokratik Sol Parti'nin (DSP) içine de yansımasıyla temmuz ayı içinde DSP grubunun sayısı, Ecevit'in görevden çekilmemesine tepki gösteren milletvekillerinin istifasıyla yarı yarıya düşmüştü. Bu gelişmeler sırasında koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 Temmuz 2002 günü, partisinin Bursa İl teşkilatının Keles ilçesinde düzenlediği 11. Kocayayla Türkmen Kurultayı'nda yaptığı açıklamada 3 Kasım 2002 tarihinde erken seçim yapılmasını istemişti.

16 Temmuz 2002'de koalisyon hükümetini oluşturan üç partinin genel başkanları arasında yapılan zirve toplantısında 3 Kasım'da erken seçim yapılması kararı alındı. 31 Temmuz 2002'de TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, erken seçim önergesi oylamaya katılan 514 milletvekilinden 449'unun kabul oyuyla kabul edilmişti.

DENİZ BAYKAL CHP'YE, AK PARTİ İKTİDARA

Ancak erken seçimlerin ardından Meclis'te bulunan hiç bir parti parlamentoya girmeyi başaramamış; iktidarı o dönem yeni kurulan AK Parti almıştı. Muhalefet koltuğuna ise Deniz Baykal liderliğindeki CHP gelmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
mhp yi bitirdi kendisi bir gitse
@kaya_kaya_d8 Sen MHP yi göremiyırsun veya bittiğini görmek istiyorsun,İl,ilçe,kasaba merkezlerimizin teşkilatlarında hergün yüzlerce üye kaydı yapılıyor,üç beş İPsiz sapsız giderken boş teneke misali büyük bir gürültüyle gittiler ,akın akın gelenleri kimse farkında değil veya farkına varmak istemiyor.
@mbodur_1965 İyi Partiyi kuranlar MHP.den ayrılanlardır, sizin söylediğinize göre bu parti yıllarca bünyesinde İpsiz Sapsız insanları bulundurmuş,şimdi bir kısmı ayrıldi İP.yi kurdular, daha geriye kaç ipsiz sapsız kaldı acaba.
@cemo3641 Oda bizim eksikliğimiz ,adam ,madam zannediyorduk ne yapalım,armut değilki koklayalım.MHP.artık safraları ,aslaklar , parazitleri üzerinden attı ,budanmış ağaç misali daha bir gür daha bir yeşil filizlenmeye büyümeye başladı.
16 yıl önce neden kaybedildiğini MYNET , aç ,düz kayıpla kazançla açıklanamaz.Posmeodern darbe yapılıyordu mevcut hükümet ortağı DSP parçalanıyor ANAP bölünüyor,hükümet ekonomik Hükümet küresel sermaye sahipleri tarafından köşeye skışıtırlıyor,dış güçler bölgede rahat at oynatmak için hükümeti yıkmak için iç dinamiklerle işbirliği içindeydiler.
@mbodur_1965 asıl o zaman akpnin ağladığı (göstermelik) dış güçler akp yi iktidara taşımak için her oyunu oynadı.İhanet çetesi de görevini yaptı
mantığınıza ne diyeyim ki halk ne yapmıştı hiç birini meclişe şokmadı cizdi Ak Parti o yıldan beride iktidar ve 2023 e kadar öyle kalacak şimdide KK yani chp yi şilecek şart oldu iftira ile karalamakla bu işler yürümez halk herşeyi biliyor medya
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler