HABER

Bakkal kendi zammını kendi yaptı

Hükümetin sigaraya yaptığı zamlı fiyatı açıklamadı, ancak bakkallar zamlı fiyatları kendileri belirledi.

İşte yeni fiyatlar...

Hükümetin sigaraya yaptığı vergi zamlarının ardından henüz sigara firmaları zamlı fiyat açıklamadı, ancak bakkallar ve tekel bayileri zamlı fiyatları kendileri şimdiden belirledi. Bazı bayiler eski fiyattan satmamak için 'sigara kalmadı' diyerek satış yapmıyor.

[

****](http://haber.mynet.com/detay/finans/sigara-alamayan-esnaf-eyleme-hazirlaniyor/488206 )

Hükümet yılın son günü tütün mamullerinde vergi oranını yüzde 58'den yüzde 63'e çıkarmış, asgari maktu vergi tutarını da 0,1325 lira olarak belirlemişti.

Hükümetin vergi zamlarının ardından sigara üreticilerinin de zam yapmasını bekleyen bayiler ve bakkallar, üreticilerden önce davrandı. Şu anda birçok bakkalda yasal olmamasına rağmen sigaralar zamlı olarak satılıyor. Bazıları ise müşterileri sigara kalmadı diyerek evine eli boş gönderiyor.

ZAMLI TARİFE

Bayilerin kendileri belirledikleri fiyatlara göre daha önce 5.5 liraya satılan kısa Marlboro 6.5 lira oldu. Uzun Marlboro ve Parlıament ise 6.75 liradan 7.5 liraya çıktı.

Kısa Winston ve Murattı 4.3 liradan 4.8 liraya yükselirken, LM 4 liradan 4.5 liraya, kısa Camel 5 liradan 5.5 liraya, Monte Carlo da 3.5 liradan 4 liraya çıktı.

Tekel 2001'in fiyatı 3.6 liradan 4.1 liraya, Tekel 2000 de 4.75 liradan 5.25 liraya yükseldi.

Geri Dön