KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Başarılı kadınların 10 özelliği

  Dürüst olalım; bizde bir kadından beklenen yegane başarı, erkeğinin arkasında durmasıdır.

  Başarılı kadınların 10 özelliği

  Malum, "her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır". Eh bu onur da bize yeter! Bu sözle, başarıda payımız olduğu izlenimi yaratarak sözde gazımızı alırlar ama gerçekte durum hiç de böyle değildir. Nerede bir başarısızlık hikayesi varsa, arkasında bir kadın aranır, hatta çoğu zaman fatura kadına kesilir. Erkek başarılı olduysa bu onun kendi zekasından, çalışkanlığından falandır. Ama eğer ortada bir başarısızlık hikayesi varsa ya da ne bileyim aile kurumu temellerinden sarsılmışsa, adam karısını aldatmışsa örneğin; "ama canım kadın dediğin de biraz ..... olacak". Cümledeki boşluğu duruma göre tutumlu, güler yüzlü, titiz, akıllı, uyumlu, becerikli gibi onlarca olumlu sıfatla doldurabilirsiniz. Gel gelelim eğer başarı hikayesinin öznesi bir kadınsa, mutlaka ya eşi ya babası ya dayısı; kadını başarıya ulaştıran yolun taşları onlar tarafından döşenmiştir. Zaten onun babası çok zengindir, dayısının çok yüksek makamlarda tanıdıkları vardır, kocası o kadar beyefendi bir insandır ki ev işlerine yardım eder, çocuklarla ilgilenir vs. Hasılı kelam; kadının başarısı hayatındaki erkeklere, başarısızlığı ise tamamen kendi beceriksizliğine bağlıdır. Asıl konumuza dönecek olursak; ne mutlu bize ki geçmişimiz ve bugünümüz binlerce başarılı kadın hikayeleriyle dolu. 21. yüzyılda bile hala kadın-erkek eşit(siz)liğini tartıştığımızı düşünecek olursak, bu başarıların hiç de kolay elde edilmediği apaçık ortada.

  Screenshot_54

  Sahi başarı neydi? Başarı emekti, azmetmekti, hedefe ulaşmaktı başarı. Peki hedef ne olursa olsun mu? Öyle ya, birimiz ünlü olmayı kafasına koyduysa ve bir diğerimiz kansere çare bulmayı. Birimizin hayattaki en büyük gayesi bir orkestrada keman çalmak, diğerimizin ise kocaman bahçesinde havuzu olan bir villada oturmak olabilir. Bu hedeflerimize ulaştığımızda hepimiz başarılı sayılacak mıyız? Teorik olarak evet. Ama hedefe ulaşmak için katedilecek yol ve seçilen yöntemlerin vicdanları sızlatmayacağından da emin olmak gerek.

  Her ne kadar başarı izafi bir kavram olsa da, aslolan başarıya giden yolda öğrendiklerimizdir. Bu yolda edindiğimiz her yeni bilgi gelişmemizi sağlar, bizi biz yapar. Başarısızlık ise her şeyin sonu değil, tam tersi yeni bir başlangıçtır. Başarısız olduğumuz her girişimde, bir dahaki sefere neleri yapmamamız gerektiğini öğrenmiş oluruz. Fakat her insan başarısızlıklarına bu toleransı göstermeyebilir. İşte onlar, başarıyı asla tadamayacak olan faniler.

  Screenshot_62

  BAŞARILI İŞ KADINI OLMANIN YOLLARI

  1. Kendine hedefler koyar

  Bu da başlı başına bir başarıdır aslında. Kadın bir yola çıkarken nereye varmak istediğine çoktan karar vermiştir, oradan oraya savrulmaz. Adım adım ilerler, ilmek ilmek dokur başarısını. Ulaştığı her hedef, yeni hedefler için başlangıç noktasıdır.

  2. En iyi bildiği işi yapar

  Sırf bu sene bu iş moda diye ya da eş-dost çok ısrar ettiği için bir işe kalkışmaz. Kendini çok iyi tanır, potansiyelinin farkındadır ve dolduruşa gelmez. Üstesinden geleceğine inanmadığı işler için kaynaklarını tüketmek istemez.

  3. Planlı çalışır

  Başarılı bir kadın her ne iş yapıyor olursa olsun, hedefine ulaşmak için atması gereken adımları baştan planlamıştır. Hiçbir şeyi şansa bırakmaz. Her gün yenilediği planları motivasyonunu artırır, hedefe odaklanmasını kolaylaştırır. Disiplin hayatın her alanında önemli ve gereklidir. Zamanı en verimli şekilde değerlendirmenin ve hedefe ulaşmanın en etkili yolu plan yapmaktır.

  Screenshot_60

  4. Önceliklerini belirlemiştir

  Hiçbir başarı için kaybetmeyi göze almayacağı değerleri vardır. Çocukları ve ailesi her zaman ilk sırada yer alır. İş hayatında da prensipleri her şeyden önemlidir. Çok daha fazla kazanacağını bilse bile, prensiplerinden vazgeçmez.

  5. Başarıya ulaşmak için her yol mübah değildir

  Prensipleri vardır. Başkalarının sırtına basarak yükselmeyi onuruna yediremez. Başarıya giden yolda kendisiyle birlikte çaba sarf eden insanları asla yarı yolda bırakmaz. Çok sık empati kurar ve yaptıklarının bir gün mutlaka karşısına çıkacağına inanır. Kendi başarısını başka insanların yetersizlikleri ya da başarısızlıklarıyla tarif etmez.

  6. İnsanlarla ilişkileri iyidir

  Sürekli olarak bağırıp çağırarak, etrafa emirler yağdırarak başarısını uzun süre koruyamayacağını iyi bilir. Çalışanların memnuniyeti onun için önemlidir. İyi bir dinleyicidir. İnsanlarla dürüst ilişkiler kurar.

  7. İşinin ehli insanlarla çalışır

  İş birliği yapmanın önemine inanır. Bütün işi tek başına yüklenerek tüm enerjisini ve zamanını tüketmektense, sorumlulukları bölüştürerek daha kısa zamanda daha çok yol katedilebileceğini bilir. Liyakate inanır.

  Screenshot_59

  8. Değişime, gelişime açıktır

  Sabit fikirli değildir. Pratik zekası sayesinde aynı işi daha az maliyetle ve daha kısa zamanda yapmanın bir yolunu mutlaka bulur. Bunun için teknolojik gelişmeleri de yakından takip eder. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunun bilincindedir.

  9. Paylaşıma açıktır

  Başarılı kadınların sırları yoktur. Başarıya ulaşmış olsun ya da olmasın tüm deneyimlerini herkesle rahatlıkla paylaşabilir. Başka insanların hayatını kolaylaştırmak, ufuklarını açmak, onlara yol göstermek de hedefleri arasındadır. Birlikte çalıştığı insanların kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmaya özen gösterir. Çünkü bilir ki, bir zincirin gücü, en zayıf halkasının gücü kadardır.

  Screenshot_55

  10. "Bilmiyorum" demeyi bilir

  Bilim bile her şeyi bilmiyor. Başarılı kadının belki de en iyi bildiği şey, neyi bilmediğidir. Sırf hava olsun diye her şeyi biliyormuş gibi davranırsa bir gün mutlaka komik duruma düşeceğini ve güvenilirliğini kaybedeceğini de bilir. Bilmemekten değil, öğrenmemekten utanır. Öğrenmek için ise her türlü fırsatı değerlendirir.

  Elbette başarı sadece iş hayatıyla ilgili bir kavram değil. 60 yaşında üniversiteye başlamanız bir başarıdır, eğer yıllardır istediğiniz şey buysa. Mantı açmanız bir başarıdır, eğer onlarca kez denemiş ve hiçbirinde başarılı olamamışsanız. Ve elbette her insan eşit şartlara sahip değil. Kimimiz erkeğiz, kimimiz kadın. Kimimiz varlıklı bir ailenin tek çocuğuyuz, kimimiz bir gecekonduda yaşayan 10 kardeşten biri. Bu bizim seçimimiz değil. Ama hayat da bir yarış değil zaten. Başarılarımız dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirmek için, birbirimizin önüne geçmek için değil. Bunca "değil" içinde belki de en büyük başarı, sahip olmadıklarımız için dertleneceğimize, sahip olduklarımızla yapabileceğimizin en iyisini yaparak huzur içinde yaşamayı becerebilmek.

  Vitrin


  En Çok Aranan Haberler