Başbuğ’un karargahı ‘darbe’den mahkum

Emekli Org. Başbuğ’un karargâhında görevli yakın çalışma arkadaşlarının tamamı, Ergenekon davasında ‘darbe’ iddiasıyla ağır cezalara çarptırıldı.

Başbuğ’un karargahı ‘darbe’den mahkum

Ergenekon davasında önceki gün açıklanan kararlarla eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un karargahının tamamı hüküm giymiş oldu. Başbuğ, o dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Korgeneral Mehmet Eröz ve iki çalışma arkadaşıyla birlikte “örgüt yöneticisi” sıfatıyla müebbet hapisle cezalandırıldı. Dönemin üç karargâh generali “örgüt üyesi” olarak hüküm giydi ve tahliye edildi. Başbuğ’un karargâhında görevli dönemin Bilgi Destek Daire Başkanı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın dosyası ise firar ettiği için ayrıldı.

Erdoğan’ın en yakını
Ergenekon davasında emekli Orgeneral Başbuğ’un 2008-2009 dönemi karargâhında görevli yakın çalışma arkadaşlarının tamamı ağır cezalara çarptırıldı. Başbuğ, terör örgütü yöneticisi olduğu gerekçesiyle müebbet hapse çarptırıldı. Başbuğ ile birlikte dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, dönemin Genel Plan Prensipler Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ve dönemin Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Korgeneral Mehmet Eröz de “örgüt yöneticisi” oldukları gerekçesiyle müebbet hapse çarptırıldı.
“Harekât Başkanı” sıfatıyla görev yapan Eröz’ün, Başbakan’ın Erdoğan’ın askeri başdanışmanlığını yürütüyordu. Böylece, Başbakan’ın en yakınındaki asker olarak bilinen Eröz, “Hükümeti devirmeye teşebbüs” iddiasıyla tutuklandı.

2 yıl görüştü
Başbuğ’un göreve başladığı 2008 Ağustos’undan bir süre sonra Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı arasında haftalık olağan görüşme yapılması geleneği de başlamıştı. Ergenekon davasında çıkan karar, Erdoğan’ın 2 yıl boyunca “terör örgütü yöneten” bir isimle görüştüğü sonucunu doğurdu.
Dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve dönemin Genelkurmay MEBS Başkanı emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu dava kapsamında “terör örgütü üyesi” olmak iddiasıyla hüküm giydi ve içeride kaldıkları süre gözönüne alınarak tahliye edildi. Otuzbiroğlu, Balyoz davası kapsamında da hüküm giydiği için Silivri Cezaevi’nden çıkamadı.
Dönemin Bilgi Destek Daire Başkanı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın dosyası ise firar ettiği ve halen arandığı için ayrıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 93 yorum
artık sözün bittiği yerdeyiz. türk olmaktan iğreniyorum.başka bir ülkede halk bu kadar kahpeliğe hukuksuzluğa baskıya çoktan karşı gelmişti.hükümet muhalif olanları yok etmek adına hukuku, vergi incelemesini, iftirayı kısaca her türlü kahpeliği yapıyor ancak kimsenin korkudan veya ahmaklıktan dolayı sesi çıkmıyor..
İYİ YAPIYORLAR ZORUNUZAMI GİTTİ.TAKSİM DE GEZİPARKINDA BU SÖZLERİ SÖYLEMİYORDUNUZ..
gargamel 1903 'e nıkın gargemez olsa imiş daha iyi olurmuş şemdin sakık dene şerefsizin tanık olduğu davadav bu çıkar ama sen ve senin gibilerinin dostları kankaları şemdiler barzaniler
EY AKP LILER YASAR BUYUKANIT NEDEN YARGILANMADI MUHTIRA VEREN O DEGILMIYDI SITELERI KURDURAN O DEGILMIYDI NEDEN YARGILANMADI CIKIN ACIKLAYIN
defol git sen zaten türk değilsin anan baban kim belli değil zararı menfati bilmeyen zavalli ya seveceksin ya terkedeceksin bu ülke bizim sizin gibi soysu sopu ne oldu belli olmayan yaratıkların degil
Çok terbiyesizce bir açıklama hesabınıza gelmediği için. Biraz saygılı olun. Bakın sizden farklı görüşte insanlar sizin gibi bir açıklama yapması mümkün değil. Her kes sizin gibi düşünmek zorunda değil. Saygılı olun. Sandık gelince bunun hesabını sandıkta sorun. Niye bu kadar sabırsızsınız. Bırakın bunun hesabını halk sorsun Halk ne isterse o olsun.
At gözlüğü takıp bakanlar.Özal, Uğurun,Eşrefin,bahriyenin,aileleri ,Vatandaşları gibi.. Ah yerde kalmaz...
ilker başbuğ genel kurmay başkanı iken erdoğana nasılda pis bakıyordu nefreti daha ordan belliydi..erdoğanı devireceklerdi ama erdoğan onlardan önce davrandı ve mısırda mursinin durumuna düşmekten kurtuldu..darbecilere asla acımayacaksın çünkü onlar sana acımaz fırsatını buldukları zaman darbe yaparlar ve ülkeyi karışıtırılar..onlar korkaktırlar emirleri dışardan alırlar ve haindirler.....
tıpkı senin gibi sen de poşu takıp molotofçlardansın bütün PKK itleri seviniyor
darbeci yoktur sizin gibi aldatılanlar vardır
ne kadar dru bi tespit
ADAMLAR KENDİLERİ İTİRAF ETTİ.(BU BİR CUMHURİYETLE HESAPLAŞMADIR, EĞER ERGENEKON DAVASI OLMASAYDI, AÇILIMI -YANİ PKK'YA TESLİMİYETİ- ASLA YAPAMAZDIK)AMA HALA SANKİ BU BİR BAĞIMSIZ YARGI KARARIYMIŞ GİBİ BU HUKUKSUZLUĞU SAVUNMAYA ÇALIŞAN AHLAKSIZLAR VAR.
Pkk ya teslimiyeti yoktuda soktugumun ordunun, niye bitirmediniz 30 yildir.Hic villadan cikan sehit gordun mu sen?Kurmustular tezgahi bu yahudiler turk, ermeniler kurt savasiyolar guya..Cok guzel oldu cnm.Hepsi yatsin, farklari olmadigini gorsunler iceri tiktiklariyla...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler