Batı ülkeleri Ortadoğu'yu askeri üsse çevirdi

Ortadoğu’ya gönderdikleri askerlerle bölgeyi tamamen bir üs haline dönüştüren Batı ülkelerinin varlıkları artmaya devam ediyor. ABD’nin 12 Ortadoğu ülkesinde 54 bin askeri bulunduğu belirtilirken, Rusya yaptığı anlaşmalar çerçevesinde 50 yıl daha Suriye’deki varlığını kesinleştirdi. Son olarak İngiltere, geçtiğimiz hafta Bahreyn’de ilk daimi askeri deniz üssünü açtı.

Batı ülkeleri Ortadoğu'yu askeri üsse çevirdi

ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler, Ortadoğu’yu kendilerine ait bir askeri üsmüş gibi kullanırken, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanarak terör örgütlerine karşı gerçekleştirdiği yurt dışı operasyonlara karşı çıkılması dikkat çekiyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre, ABD, Arap ülkelerinde 50 binden fazla askeriyle varlık gösterirken, Fransa ve İngiltere Körfez ülkelerinde, Rusya ise Suriye’de askeri üs bulunduruyor.

ÇOK SAYIDA BÖLGEYE ASKERİ BİRLİK

Ortadoğu’nun 12 ülkesinde yaklaşık 54 bin ABD askerinin bulunduğu, söz konusu ülkelerin 7’sinde ise ABD’ye ait üslerin yer aldığı belirtiliyor. ABD güçlerinin varlık gösterdiği Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri Mısır, İsrail, Lübnan, Suriye, Ürdün, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Bahreyn olarak sıralanıyor. ABD, müttefiki olarak nitelediği terör örgütü PKK/PYD ile birlikte Suriye’nin kuzeyi ve kuzeydoğusundaki geniş alanı kontrolünde tutarak, söz konusu bölgede iki hava üssü, 8 askeri noktada ise özel birlik ve askeri ekipman bulunduruyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Aralık 2017’de yaptığı açıklamada, Pentagon’un Irak’ta 5 bin 200 civarında, Suriye’de ise yaklaşık 2 bin askeri bulunduğunu kaydetmişti.

EN BÜYÜK ÜS NEREDE?

ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük askeri üssü ise Katar’da bulunuyor. Katar’daki El-Udeyd Hava Üssü’nde, yaklaşık 11 bin Amerikan askeri görev yapıyor. Birden çok ABD askeri ve hava üssüne ev sahipliği yapan Kuveyt’te, sadece Ed-Doha Askeri Üssü’nde, 10 binden fazla Amerikan askerinin yanı sıra binden fazla tank ve yüzlerce uçak ile helikopterin yer aldığı tahmin ediliyor.

RUSLAR 50 YIL BOYUNCA KULLANACAK

Rusya, Suriye’ye müdahalesini 2015’ten itibaren sınırlı sayıdaki hava kuvvetleri platformu ile başlattıktan sonra, bugün, ülkedeki en belirleyici aktör konumuna gelmiş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye rejimi arasında 2016 yılında imzalanan anlaşmaya göre, Rus güçleri Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki Lazkiye vilayetinde yer alan Hmeymim Hava Üssü’nü 50 yıl boyunca kullanacak. Rusya ayrıca, Tartus Donanma Üssü’nü de kullanıyor.

IRAK İŞGALİ SÜRÜYOR

BAE’nin başkenti Abu Dabi’de bulunan Fransa daimi askeri üssünde, yaklaşık 700 Fransız askerin bulunduğu tahmin ediliyor. İngiltere ise 2014’te Bahreyn, BAE ve Umman’da askeri üs kurma yönündeki girişimleri sonucu geçen hafta Bahreyn’de ilk daimi askeri deniz üssünü açtı. Irak’ta 2003 yılında ABD işgalinin ardından halen binlerce yabancı asker, ülkenin çeşitli bölgelerindeki askeri kamp ve üslerde “eğitim veya stratejik alanları koruma” amacıyla bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Reisin kurduğu islam ordusu nerde ?
Ortadoğuda ülkeler ülke unvanı vermek yanlıştır, ABDnin birer üsüdür hep demişim ve öyle kalacaklar, şu veya bu şekilde karşı çıkan ABD ve inglizler tarafından temizleni çöpe atılır , cafari , ubaydi gibi kendi adamlarını yerleştirirler. Saud var oldukça ortadoğu yerinde sayacak,
NE SANDINIZ YADA NE SANDIK BÖLGEDE BU KADAR MÜSLÜMAN BEBEK ÖLÜPDE SES ÇIKARMAYAN BİR MÜSLÜMAN ÜLKEYİ.. KİM NE YAPSIN KİM NİYE TAKSIN NE AHİRETTE YERİMİZ VAR NE DÜNYADA ARADA SIKIŞTIK KALDIK...YAPILMASI GEREKEN BELLİ KURANI KERİMİ ÖNÜNE AL ONA SOR BU DURUMDAN NASIL ÇIKILIR BIRAKIN TAŞA DAĞA TAPMAYI DİNİNE SAHİP ÇIK DİNİNDE SANA SAHİP ÇIKSIN
İŞTE,ABD nin gizli oyunu suriyede ve diğer ülkelerde asker ve tank,uçak,helikopter bulunadurması niye ,çünki gizliden diğer batılı ülkeler ile beraber türkiyeye saldırmak ozaman incilikte işlerine gelmeyecek çünki suriyeve kuveytte üs kurmuş bile zaten diğer arap ülkeleride (zaten anlamıyorum Müslüman ,Müslümanı tutar aslında ama neden hıristiyandan yanalar) abd den yana adamlar gizliden savaş hazırlıpındalar İngiltere kıbrısta,diger ülkeler orta doğuda sanki türkiyenin etrafını sarıyorlar gizliden eger savaş olursa ilk sanayimize saldırırlar,bunun için batılı ülkelerden gizli silahlanmamız ge
Diğer Haberler