HABER

BBP'den Başbakan'a "şartlı destek"

ANKARA (ANKA) - Büyük Birlik Partisi Genel Sekreteri Yalçın Topçu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu kapsamındaki "Gazze: Ortadoğu'da Barış Modeli" oturumundaki tepkisini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı, fakat "Başbakan Erdoğan'dan İsrail hükümetine karşı hissiyatın ötesinde tedbirler almasını beklediklerini ifade etti.

Topçu yaptığı yazılı açıklamada, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun "İsrail'e verilen askeri ihalelerin İsrail'in Gazze saldırılarını finanse ettiğine ilişkin" Başbakan Erdoğan'a verdiği soru önergesini hatırlatarak, "Konya Havaalanı'nın İsrail uçaklarına ve pilotlarına derhal kapatılması gerekir. İsrail'e son bir ayda verilen ihalelerin iptal edilmesi, diplomatik ilişkilerin durağanlaştırılarak Filistin ve Gazze ile olan ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması şarttır" dedi.

Büyük Birlik Partisi olarak böyle bir tavra tam destek vereceklerini kaydeden Topçu, "Nobel Barış ödülü almış olan Şimon Peres'in çocukları ve sivil halkı katlederek ödülü ne kadar hak ettiğini bir kere daha görme fırsatı bulduk. Dünya kamuoyu bu şahsı, bu devleti ‘katil devlet, katil cumhurbaşkanı' olarak vicdanında mahkum edecektir" ifadesini kullandı.
Topçu, şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na, Panelin moderatörünün dokunarak, adeta itip kakması, sözünü kesmesi, zaman ayarlamasını yapmaması kabul edilir bir davranış değildir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, bu elle ve sözle yapılan tacize Büyük Türk Milleti'nin hissiyatına tercüman olarak gereğini yaptı. Kendisini kutluyoruz. Diğer yandan Şimon Peres'le yaptığı diyalogda dünya kamuoyunun önünde gerek Büyük Türk Milleti'nin gerekse İslam dünyasının hissiyatını ifade etmesini de olması, yapılması gereken bir davranış olarak düşünüyor, bu tavrını da yerinde buluyoruz. Yalnız burada Sayın Başbakan'a bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Sayın Başbakan'ın, bu ve buna benzer söz ve davranışları, açıklamaları ve tepkileri için İsrail hükümet yetkililerinin açıklaması ‘Hissiyatlarını saygıyla karşılıyoruz' şeklinde olmuştur. İşte bu noktada Sayın Başbakan'dan İsrail hükümetine karşı ‘hissiyatın' ötesinde canını yakacak tedbirler almasını bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin buna gücü yeter."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön