HABER

Bebekler için güneş zararlı mı? Uzmanlar uyarıyor: bebekleri güneşten koruyun

Bebekler için güneş zararlı mı sorusu yeni ebeveyn olan her yetişkinin ilk sorduğu sorulardan biridir. Yeni doğan bebekler güneşten daha da olumsuz etkileniyor uyarısında bulunan uzmanlar, yetişkinlerden çok daha hassas tene sahip olan bebeklerin güneşten çok daha çabuk etkilendiği, bu yüzden de küçük bebekleri dışarı çıkarırken çok daha dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Bebekler için güneş zararlı mı? Uzmanlar uyarıyor: bebekleri güneşten koruyun

Yeni doğan bebeğin özellikle ilk günlerinde ortam ısısı normal sınırların üstüne yükseldiğinde terleme fonksiyonu yeterli olmadığından vücut ısısının yükseldiğini ve bebeğin bundan olumsuz etkilendiğini belirten uzmanlar, "İlk aylarda bebekler sıcak ortamlarda deri yoluyla çok miktarlarda sıvı kaybedebilirler. Bu nedenle bebeklerin yaz aylarından güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde serin ortamlarda kalmasına ve oda ısısının 25 C derecenin üstüne çıkmamasına dikkat edilmelidir" diye konuştular.

D VİTAMİNİ GÜNEŞ IŞINLARINDAN SAĞLANIYOR

3-12 aylık bebeklerde ise kemik gelişimi için gerekli bir vitamin olan D vitamininin güneş ışınlarının yardımıyla vücutta sentezlendiğini ifade eden uzmanlar, şu uyarılarda bulundular:

"Bu vitamin özellikle hayatın ilk yıllarında sağlıklı bir gelişim için şarttır. Her gün yarım saat; baş, kol ve bacakları çıplak olarak güneşlendirilen bebek vücudu için gerekli miktarı bu yolla sentezler. Cam, güneşin bu etkiye sahip ışınlarının geçişini engellediğinden cam arkasından güneşlendirmenin faydası olmaz. 1 yaş ve üzeri çocukları da güneşten faydalanmasını sağlamalı ancak zararlarından korumalısınız. Sıcak havada dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta ise çocuğunuzun artan sıvı ihtiyacıdır. Bebeğiniz ne kadar küçükse sıcak havadan o kadar fazla etkilenecektir. Çocuğunuzun ve bebeğinizin kaybettiği sıvıyı muhakkak yerine koymalısınız. Bebeğiniz için en uygun sıvı, su ve taze meyve sularıdır. Daha büyük çocuklarınız için su, taze meyve suları ve hafif tuzlu ayran arasında tercih yapabilirsiniz. Herşeye rağmen, sıcak havada bebeğiniz halsizleşti, yaptığı idrar miktarı arttı gözyaşı ve ağız salgıları azaldı, başka bir neden olmaksızın ateşi yükseldiyse muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekir".

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler