HABER

Bebeklere 1 yıl ücretsiz D vitamini! Bebeklerde D vitamini eksikliğine dikkat

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de doğan tüm bebeklere 1 yıl boyunca, günde 3 damla ücretsiz D vitamini desteği sağlanacağını bildirdi.

Bebeklere 1 yıl ücretsiz D vitamini! Bebeklerde D vitamini eksikliğine dikkat

Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, D vitamini yetersizliğinin yol açtığı "raşitizm" hastalığının, bebek ve çocukları olumsuz etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

BEBEKLERDE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Bakan Akdağ proje kapsamında her yıl 1 milyon hamileye D vitamini ile kalsiyum yetersizliği konusunda bilgi verilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Ebeveynlere seslenen Akdağ, 0-12 ay grubundaki bebeklerini ana çocuk sağlığı merkezleri ile sağlık ocaklarına getirerek, günde 3 damla ücretsiz D vitamini desteği sağlamalarını istedi.

D VİTAMİNİNİN ÖNEMİ

D vitamininin, bağırsaklarda kalsiyum ve fosfor emilimini artırarak, vücuttaki kalsiyum-fosfor dengesinin sağlanmasında önemli rol oynadığını anlatan Akdağ, şu noktalara dikkati çekti: "D vitamini, kalsiyum ve fosfor kemik dokusunun çimentosu olarak görev yapar. D vitamini yetersizliğinde özellikle hızlı kemik uzamasının olduğu ilk iki yaşta, kemik mineralizasyonu bozulur ve vücudun kalsiyum ihtiyacı bağırsaklardan emilim yerine kemik dokusundaki kalsiyum deposundan sağlanır. Bu durumda kemik uçlarında genişleme, yük binen kemiklerde eğrilme, kalsiyum düşüklüğüne bağlı havale, diş çıkarma ve yürümede gecikme, kas güçsüzlüğü gibi bulgularla karakterize raşitizm hastalığı meydana gelir."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler