Biber gazı artık bir ‘silah’

Yargıtay biber gazının spreyini ‘silah’ olarak kabul etti. Biber gazı nedeniyle meydana gelen yaralanmalarda sanıklar hakkında 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek...

Biber gazı artık bir ‘silah’

Milliyet'in haberine göre, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarında sıkça gündeme gelen biber gazının spreyini “silah” olarak kabul etti. Daire, bir sanığın tartışma esnasında kullandığı biber gazının silah niteliğinde olduğu gözetilmeden verilen cezayı eksik bularak yerel mahkeme kararını bozdu. Bozma kararı uyarınca biber gazı spreyi kullanılarak meydana gelen yaralanmalarda sanıklar hakkında 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası verilebilecek.

İstanbul Tuzla’da Mustafa Y., kavga ettiği kişinin yüzüne bireysel savunmada kullanılan biber gazı spreyi sıktı. Gaza maruz kalan kişi, Mustafa Y.’den şikayetçi oldu.

Davayı görüşen İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Mahkemesi, sanık ile şikayetçinin tartışması sonucunda Mustafa Y.’nin kasten yaralama suçunu işlediğine hükmederek, TCK’nın belirtilen suçu düzenleyen 86/2. maddesi uyarınca sanığa 120 gün adli para cezası verdi.
Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 3. Ceza Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu.
Kararda, sanığın suçta kullandığı biber gazının ‘tanımlar’ı düzenleyen 5237 sayılı TCK’nın 6. maddesi uyarınca silah niteliğinde olduğu gözetilerek, sanığa TCK’nın 86/3-e maddesinin uygulanması gerektiği belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Şimdi ne yapacağız?Silah taşımıyoruz.Ama hırsızlara karşı kendimizi nasıl savunacağız?
ölerek galiba
TACİZE VE KAPKAÇA KARŞI KADINLAR BİBER GAZI YERİNE OLMAYAN GÜÇLERİYLE Mİ KENDİLERİNİ SAVUNACAK
Ağzınıza sağlık...
Taksimdekiler silahmıydı şimdi.Demekki devlet halkına silah çekmiş
eee vergilerimizle,çoluğunun çocuğunun rızkını götüren polis,ekmeğini yediği halka silah kullanıyor,ozaman,hırsızlarada gün doğdu ozaman,ya ne biçim memleket oldu burası.
şimdi birisi sarkıntılık etse bende sıksam ben mi suçlu oluyorum kendimi koruduğum için türkiyedeki hukuk sistemi çok acayip işliyor arkadaş
o zaman polis ve devletimiz bunu kullanıyor tüm polis^ler ve güç kullanın emri veren siyasetçi valiler hepsi suçlu yargılanması gerek.normal silahla yaralama yapsan bu kadar ceza almaz insan.ha kanunda başka bir şekilde bir açıklaması gerek mesela karşı tarafa her hangi bir sağlık zararı verdiyse yargılansın,vermediysede yargılansın ama para olsun bu ne en az 1,5 yıldan başlıyor hırsızlar 6 ayda dışarı çıkıyor.
polis halka karşı silhmı kullanmış oluyor bu durumda
Adaletinin ta amına koyayım zavallı kadı ne yapacak hırsızın kapkaçın tecavüzün önünü açan sapık zihniyet
Bütün polis teşkilatını ve valiyi başbakanı asmak lazım eğer bu silah ise.
al kendi yüzüne sık ikide yalancı şahit bul istediğin adamı suçla
Bazı kişiler güvenlik için yanında taşıyor, onlar da silah sayılacak mı?
Halkın üzerine biber gazı sıkan polisler yandı bundan sonra, sıkan polisten halk bundan böyle şikayetçi olabilecek ve 6 aydan1, 5 y8la kadar hapis cezası alabilelecek polisler.
HALDE POLISIN BU BIBER GAZINI KULLANMAYADA HAKKI YOK DEMEKTIR . O ZAMAN POLISTE SILAH KULLANIYOR ANLAMINA GELMEZMI ?
T.C. KENDİ VATANDAŞLARININ BİLE KORUNMASINA KARŞI ÇIKIYOR O.ZAMAN GAZ DEĞİL SİLAH TAŞIYALIM CEZASI NASIL OLSA AYNİ..YANİ ZORLA SUÇA TEŞVİK EDİYOR.SÖZDE ADALET...
Biber gaziyla ilgili yaralanmalarda durum soz konusuymus..yani spreyi skip kacrsan sorun yok;) ki biz toplum olrak yasalra ta ilkokul siralrindan karsiyiz..kopya yasaktr ama tum okul yillrimiz onunla gelir gecer...yakalnmdgn surece serbest yani....bu da onun gbi bisey olmus...
o yargıtayda çalışanlar silahın tarıfini bilmiyolar nasıl hakim olmuşlar hayret
iyi ozaman tecavüzcülerin ağızlarına kırmızı biber süreriz artık ''!!!!!!
bu yoruma gore polis yandi .Yarin AIHM nde davalar acilirda Turkiye mahkum edilirse sasmayin
Altın güvenli tasarruf aracı olmaya devam edecek
SAÇMA....
doğru bir karar..geçen gün sıkmadan sadece kokladım, nefesim kesildi...
Bizim adalet anlayışımızda öldüren değil ölen suçlu. Biber gazından kaç kişi ölmüş ancak onu kullanmasa kendi ölecek.
vallah ben kulanacam banada versinler cezayı polis kulanıyor suç değil vatandaşa hiç değil siz onu bir geçin hukuk yok türkiyede tanımamda
çok doğru bir karar
Diğer Haberler