HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bıldırcın yumurtası: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla çok küçük ancak besin değeri açısından daha zengin bir yumurta çeşididir.

Bıldırcın yumurtası: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Dünyanın her yerinde bilinen ve tüketilen bıldırcın yumurtası, yüksek oranda aminoasit, vitamin ve çeşitli mineraller içerir. Ancak, iyi şartlarda yetişmiş, güvenli ve organik olanlarının bulunup alınması önemlidir. Sağlık açısından birçok faydası olan bıldırcın yumurtasının, alerjik bir besin olmasından ötürü aşırı tüketilmesi önerilmez.

Bıldırcın Yumurtasının Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gr

Kalori (kcal): 158

Yağ (gr): 11

Karbonhidrat (gr): 0,4

Protein (gr): 13

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bu benekli minik yumurtalar her ne kadar küçük görünseler de oldukça besleyicidir. İçeriğinde A, B, E ve C vitaminleri, protein, kalsiyum, fosfor ve demir bulunduran bıldırcın yumurtasının beyin sağlığından göze, kansızlıktan yaşlanmaya kadar birçok faydası bulunur.

1. Beyin hücrelerini korur

Bıldırcın yumurtası bol miktarda aminoasit ve protein içerir. Bu sayede beynin sinir sistemini besler, daha iyi çalışabilmesi için yardımcı olur. Çocuklarda dikkat gelişimini destekler. Beyin hücrelerini olası hasarlara karşı korur. Ayrıca yaşa bağlı olarak ortaya çıkan demans, alzheimer gibi hastalıkları da önler.

2. Anemiyi önler

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketen bireylerde (özellikle de kadınlarda) anemi oluşma riskinin azaldığı görülmüştür. İçeriğinde büyük ölçüde demir bulunduğundan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) üretimini desteklerken amino asitler sayesinde de alyuvarlardaki hemoglobin seviyesini artırmaya yardımcı olur. Hemoglobin bir protein türüdür ve vücudun her bölgesine oksijen taşınmasında rol oynar.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bıldırcın yumurtası diğer yumurtalara göre daha besleyicidir ve daha çok mineral içerir. Yapısında bulunan lisin ve B vitamini sayesinde immün sistemi korur, antikor üretimini teşvik eder. B vitamini aynı zamanda metabolik sistemin ve organların daha iyi çalışmasını sağlar. Bu sayede vücut, hastalıklara karşı daha dirençli olur.

4. Kan şekerini düzenler

Yapılan araştırmalarda bıldırcın yumurtasının kan şekeri seviyelerini düzenlediği ve diyabetin önlenmesinde veya tedavisinde iyi bir besin olabileceği anlaşıldı. Bunun, içinde bulunan aminoasitler ve Leucine adlı maddenin insülin dengesini koruması sayesinde olduğu düşünülüyor. Ancak şeker hastaları bıldırcın yumurtası tüketse bile aşırıya kaçmamalı.

5. Yaşlanma etkilerini azaltır

Bıldırcın yumurtasının cilde faydaları olduğu da bilinen bir gerçek. İçerisinde yüksek miktarda protein, lisin, aminoasit ve E vitamini bulundurduğundan kolajen üretimini artırmaya yardım eder. Kolajen, cilt tabakasını koruyan, sarkmasını ve buruşmasını önleyen bir protein çeşididir. Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketmek, ciltteki yaşlanma etkilerini azaltır, cildin parlamasını sağlar ve hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olur. Bunun haricinde saç köklerini de beslediği için bazı saç maskelerinin içerisinde bir miktar bulunur.

6. Göz sağlığını korur

Yüksek miktarda A vitamini bulundurması sayesinde göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. A vitamininin antioksidan işlevi, özellikle ileriki yaşlarda ortaya çıkan makuler dejenerasyonun azaltılmasını sağlar, görme seviyesini artırır ve katarakt oluşumunu önler. A vitamini aynı zamanda cilt ve diş sağlığı açısından da önemlidir.

7. Kemikleri güçlendirir

Bıldırcın yumurtası kalsiyum, fosfor, B vitamini gibi birçok mineral ve vitamin içermesi sayesinde vücudu fiziksel açıdan güçlendirir ve korur. Özellikle bıldırcın yumurtası boy uzatır mı diye merak edilir. Fosfor, protein ve kalsiyum kemik oluşumunu desteklediği ve kemik yapısını güçlendirdiği için çocuklarda büyümeye ve boy uzamasına da etki ettiği söylenebilir. Orta ve ileri yaşlardaki bireyleri ise kemik erimesine karşı korur.

8. Sindirim sistemini destekler

Bıldırcın yumurtası düzenli olarak tüketildiği takdirde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve ülser, gastrit gibi rahatsızlıkların tedavisine katkı sağlar. Bıldırcın yumurtası kilo aldırır mı diye bakacak olursak, sindirimi kolaylaştırdığı, bağırsak sistemini desteklediği ve tokluk hissi verdiği için kilo alımına sebep olmaz. Aksine çoğu kişi diyet listelerinde bu yumurtaya sıkça yer verir.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilir?

Bıldırcın yumurtası her ne kadar faydalı bir besin olsa da alerjik bir yapıya sahip olduğundan dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi halde böbrek ve karaciğer gibi organları yorabilir.

Bazı bireyler bıldırcın yumurtasının sese faydaları olduğunu düşünerek çiğ tüketirler. Bunda bir sakınca yoktur ancak beyazının çiğ tüketilmemesi gerekir. Ses tellerine olan faydasının kesin bir bilimsel dayanağı yoktur ancak öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir.

Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtası gibi haşlanarak tüketilebileceği gibi, omlet şeklinde veya sahanda da tüketilebilir. Yemeklerde ve haşlanmış şekilde salatalarda da kullanılabilir ancak yine de her gün tüketilmesi önerilmez.

Bıldırcın Yumurtası Çocuğa Nasıl Verilir?

Uzmanlar bıldırcın yumurtasının 1 yaşından küçük çocuklara yedirilmesini tavsiye etmiyor. Ancak 1 yaşını geçtikten sonra da herhangi bir alerji riskine karşı dikkatli olunmalı ve doktora danışılmadan verilmemelidir. Bunun nedeni bebeklerin böbrek ve sindirim sistemlerinin henüz yeterince gelişmemesi. Vitamin ve mineral yönünden oldukça kuvvetli olan bu besin bebeklerin vücuduna ağır gelebilir ve organları yorabilir.

Peki, bıldırcın yumurtası yaşa göre nasıl tüketilebilir? 3 yaş ve üzeri çocuklara haşlanarak veya omlet şeklinde yedirilebilir. Ancak her gün verilmesi önerilmiyor. Haftada 2 veya 3 defa yedirilebilir.

Annelerin diğer bir merak ettiği konu ise bıldırcın yumurtası erken ergenliğe sebep olur mu? Bazı uzmanlar aşırı miktarda bıldırcın yumurtası tüketilmesinin ergenlik yaşının düşmesine yol açabileceğini söylüyor. Bu konuda kesin bir kanı olmasa da bilinçli tüketilmesinde yarar var.

Bıldırcın Yumurtasının Zararları

  • Günde 4 taneden fazla bıldırcın yumurtası tüketmek sakıncalı olabilir. Özellikle de havuç ve balık gibi A vitamini bakımından zengin gıdalarla birlikte tüketirseniz, A vitamini zehirlenmesine yol açabilir.
  • Yumurtaya alerjisi olan bireyler tüketmemeye veya çok az tüketmeye dikkat etmelidir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler varsa bir doktora görünülmelidir.
  • Bıldırcın yumurtası çiğ içilir mi sorusu da önemli. Eğer çiğ tüketilecekse sarı ve beyaz birbirinden ayrılmalıdır. Sarısı çiğ tüketilebilir ancak beyazının pişirilmesi önerilir. Özellikle de çocuklara yedirilecekse.
  • Bıldırcın yumurtası alırken organik olmasına ve son kullanma tarihine de dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde zehirlenmeye yol açabilir.
  • Bağırsak, karaciğer ya da böbrekleriyle ilgili rahatsızlıklara sahip olan bireylerin dikkatli tüketmesi veya tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.
    ChefGPT


En Çok Aranan Haberler