HABER

BM, 'Savaş Çarı'nın eşini, Kıbrıs'a özel temsilci atadı

BM Genel Sekreteri Antonia Guterres, Kıbrıs'a özel temsici olarak ABD eski başkanlarından George W.

BM, 'Savaş Çarı'nın eşini, Kıbrıs'a özel temsilci atadı

Sefa KARAHASAN/LEFKOŞA, (DHA)- BM Genel Sekreteri Antonia Guterres, Kıbrıs'a özel temsici olarak ABD eski başkanlarından George W. Bush’un askeri konulardaki danışmanlığını yapan 'Savaş Çarı' lakaplı General Douglas Lute'nin eşi Jane Holl Lute'yi atadı.
BM Genel Sekreteri Antonia Guterres, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapacağı ziyaret öncesinde, Kıbrıs'a özel temsilci olarak Jane Holl Lute'yi atadı. ABD eski başkanlarından George W. Bush’un askeri konulardaki danışmanlığını yapan 'Savaş Çarı' lakaplı General Douglas Lute'nin eşi Jane Holl Lute'nin atanmasından sonra Ada'da görev yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'i ziyaret etme kararı aldı.
Kıbrıslı liderlerin son görüşlerini dinleyecek olan Spehar, ardından Lute ile görüşecek. Lute de süreç ile ilgili alacağı son bilgiler ışığında Temmuz'un ikinci yarısında Kıbrıs'a gelecek. Kıbrıs'ta liderlerin Crans Montana’da masaya gelen çerçeve belgesi hakkındaki resmî tutumlarını dinleyecek olan Lute, ardından bir rapor hazırlayacak. Guterres de rapora göre bir adım atacak. BM Genel Sekreteri'nin yeni bir Kıbrıs konferansının yolunu da ataçabileceği ifade ediliyor.
'LUTE GÖRÜŞMELERİ BAŞLATMAYA GELMİYOR'
DHA muhabirine konuşan üst düzey bir yetkili, Lute'nin, liderler arasında nabız yoklayacağına dikkat çekti. Aynı yetkili, "Sayın Lute, Rumların iddia ettiği gibi görüşmeleri başlatmaya gelmiyor. Guterres çerçevesi konusunda liderlerin tutumlarını dinleyecek. Rumlar, Lute'ye farklı bir rol yüklemeye çalışıyor. Amaçları da uluslararası baskıyı üzerlerinden atmak" dedi.
Rum lider Nikos Anastasidais ise, Lute'ye Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatmaya kararlı olduğunu söyledi. Anastasiadis, "Türk tarafının da iyi niyet göstereceğini umuyorum" diye konuştu.
'BM ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPAR'
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Spehar, sürdürülebilir çözümün, liderlerden ve Kıbrıslılardan gelmesi gerektiğini belirtti. Spehar, "Hepimiz biliyoruz ki müzakerelere geçen yıl Temmuz ayında Kıbrıs'la ilili konferansın kapanmasıyla ara verilmişti. Müzakerelerin hemen başlaması beklentileri belirsizliğini korurken, birçok vesileyle ifade ettiğim gibi sürdürülebilir herhangi bir çözümün hem liderlerden, hem de Kıbrıslıların kendilerinden gelmesi gerektiğini tekrar ediyorum. BM üstüne düşeni yapar" dedi.
6 GENEL SEKRETER, 22 ÖZEL TEMSİLCİ ESKİTTİ
Kıbrıs'ta 1968 yılında Beyrut'ta başlayan Kıbrıs müzakereleri bugüne kadar 6 BM Genel Sekreteri, 22 de Kıbrıs Özel temsilcisi eskitti. Ada'da 6 Rum, 4 Türk Cumhurbaşkanı, yaptıkları görüşmelerden bir sonuç elde edemedi.

FOTOĞRAFLI

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön