Bombacı, Zap'tan Türkiye'ye sızdı

Diyarbakır'da 5'i çocuk 7 kişinin hayatını kaybetmesine ve 68 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı gerçekleştiren Erdal Polat (23) için hazırlanan iddianamede, bombacının saldırı talimatını örgütten aldığını itiraf ettiği kaydedildi.

3 Ocak'ta Yenişehir semtinde 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı hizmetinde kullanılan askeri servis aracının geçişi sırasında düzenlenen ve 6'sı öğrenci 7 kişinin ölümü, 68 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının faili Erdal Polat ve 11 şüpheli hakkında 16 sayfadan oluşan iddianame tamamlandı. Bombacı Erdal Polat için 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 47 yıl hapis cezası istenirken, Polat örgütten saldırı talimatı aldığını itiraf etti. Bombacı Erdal Polat, savcılıkta ilginç ifadelerde de bulundu. Polat, Mehmetçiğin kara harekatında teröristlerden temizlediği Zap kampından Türkiye'ye giriş yaptığını ve 1,5 yıl bölgede faaliyet gösterdikten sonra saldırı emri aldığını belirtti. 2000 yılında İstanbul'a gittiğini ve Küçükçekmece HADEP ilçe binasına gidip gelmeye başladığını belirten Polat, kendisine terör örgütü propagandasının yapıldığını, örgüt sempatisi kazandıktan sonra Diyarbakır'a döndüğünü söyledi.

ZAP BÖLGESİNDEN TÜRKİYE'YE SIZDI Örgüt adına faaliyette bulunmak, slogan atmak suçlarından dolayı 2-3 ay cezaevinde kalan Erdal Polat, 2002 yılı Ağustos ayında PKK terör örgütüne katılmaya karar verdiğini açıkladı. Van'ın Başkale ilçesi üzerinden İran'a geçtiğini anlatan Polat, oradan da Irak'ın kuzeyine geçtiğini ve 2006 yılına kadar Hakurk, Sinera, Şehidan kamplarında askeri, siyasi ve bomba eğitimi aldığını belirtti. 2006 yılı başında Zap bölgesinden Türkiye'ye giriş yaptığını ve bir grup teröristle Lice kırsalına geldiğini ifade eden Polat, 1.5 yıl bölgede görev üslendikten sonra eylem emri aldığını kaydetti. Polat, ilk saldırısını Huzurevleri Mahallesi Doktor Sıtkı Göral Caddesi üzerinde bulunan Huzur Polis Merkezi Amirliği'ne yönelik yaptığını söyledi. Karakola el bombası attığını itiraf eden Polat, Hollanda'da yaşayan amcasının gayri resmi eşi Ayhan Turgut'un evinde kaldığını ifade etti.
ÖRGÜT MENSUPLARIYLA MEZARLIKTA BULUŞTU 20 Aralık 2007 tarihinde Yeniköy mezarlığına giderek buluşma noktasına gelen Haci ve örgütün dağ kadrosunda bulunan Rızgari kod adlı teröristlerle buluştuğunu aktaran Polat, eylemde kullanacağı malzemeyi şahıslardan teslim aldığını vurguladı. Aldığı patlayıcıları Haci ve Rızgar kod adlı teröristlerle birlikte Silvan yolu üzerinde park ettikleri Lada marka aracın bagajına koyduklarını ifade eden Polat, Rızgar adlı teröristten el yapımı alıcı ve bir vericiden oluşan elektronik uzaktan kumandayı teslim aldığını kaydetti. Aracı daha sonra Yeniköy mezarlığına götürdüğünü anlatan Polat, eylem günü bomba yüklü Lada marka aracı Haci adlı teröristin olay yerine bıraktığını belirtti. Polat, eylem saatine kadar parkta vakit geçirdiğini, Rızgar kod adlı teröristin kendisini telefonla arayarak askeri servis aracının gelişini haber verdiğini söyledi. Bombayı patlattıktan sonra yürüyerek Ofis Kavşağı'na geldiğini belirten bombacı Polat, daha sonra minibüse bindiğini ve Bayramoğlu durağında inerek ağabeyi Murat Polat'ın evine gittiğini anlattı. Ağabeyi Murat Polat'ın evine gittikten sonra tuvalete girdiğini anlatan Erdal Polat, olayda kullandığı uzaktan kumanda, telefon ve SİM kartını küçük parçalar halinde kırarak tuvalete attığını, üzerine su döktüğünü itiraf etti. İddianamede, olayla ilgili tutuklanan ve çoğunluğu Erdal Polat'ın yakınları olan 12 sanığın da "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İHA