Buna kargalar bile güler

Buna kargalar bile güler

İSTANBUL (ANKA)- İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in tutuklanmasına tepkiler sürerken avukatı ve İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Perinçek'in tutuklanma gerekçesine "kargaların bile güleceğini" söyledi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde gazetecilere Perinçek'in tutuklanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Cengiz, operasyondan 10 gün önce soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) yaptıkları başvuruda, bugünkü durumu tanımladıklarını ve bu operasyonu öngördüklerini ifade etti. Başvuruda, belgeleriyle böyle bir operasyonun planlandığını yetkili makamlara ilettiklerini aktaran Cengiz, Doğu Perinçek'in ve İP bir marka olduğunu vurguladı. Cengiz, sözlerine ise şöyle açıklık getirdi:

"Neyin markasıdır? Çetelere, gladyoya, süper NATO'ya, karanlık örgütlenmelere karşı mücadelenin markasıdır. Şimdi siz getireceksiniz, bu karanlık çetelere karşı, komplolara karşı, Susurluklara karşı kontrgerillalara karşı yaşamı boyunca mücadele etmiş ve bunun simgesi haline gelmiş Doğu Perinçek'i bir gladyo örgütlenmesinin içine, hem de başına geçireceksiniz. Buna kargalar bile güler"

-YARGILAMAYA "ENGİZİSYON" BENZETMESİ

Cengiz, gerek Doğu Perinçek'in, gerek tutuklanan diğer 3 kişinin sorguları boyunca nihai hedefin silahlı kuvvetler olduğunu gördüklerini öne sürerken, yargılama usulünü "engizisyon yargılamasına" benzetti. Bu durumu, milletin huzurunda protesto ettiklerini ifade eden Cengiz, "Bu adaletsizliğin, bu haksızlığın en kısa zamanda düzeltileceğine inanıyoruz. Yarın da tutuklamalara itiraz edeceğiz" bilgisi verdi.

-TEK KANIT BİR KİŞİNİN İFADESİ-

Avukat Cengiz, Perinçek hakkındaki tek kanıtın, 2001 yılında "Tuncay Güney" isimli bir kişinin verdiği ifade olduğunu belirterek, bu kişinin provokatör olduğunu, CIA tarafından devşirildiğini, halen yurt dışında "Haham" olarak yaşadığını söyledi. Cengiz, Perinçek'in sadece bu ifadeye dayanılarak Ergenekon Örgütünün üst düzey yöneticisi" olmakla suçlandığını ifade ederken, Güney'in, bu ay Adıyaman'da yayımlanan bir yerel gazeteye gönderdiği yazıda, söz konusu ifadelerin doğru olmadığını, işkence altında verdiğini anlattığını da aktardı.

Cengiz, bu ifadelere ilişkin 2001 yılında açılan soruşturmanın DGM Savcılığınca takipsizlik kararıyla sonuçlandığını vurgularken, İP'in Ankara'daki genel merkezi ile İstanbul'daki il binasında yapılan aramalarda el konulan belgelerin değişik nedenlerle değişik resmi makamlara sunulduğunu, Ulusal Kanal'ın da 5 yıllık yayın kasetlerinin alındığını söyledi.

Doğu Perinçek'in 2 Şubattan beri telefonlarının dinlendiğini ve bunların soruşturmada kanıt olarak kullanıldığını söyleyen Cengiz, Perinçek'in de "Bütün telefon konuşmalarının altına imza atıyorum ve iftihar ediyorum" dediğini aktardı.