HABER

Burhan Kuzu’dan siyasi partilere çağrı

Kuzu, Anayasa'da 114. Maddenin günün şartlarında gereksiz olduğu görüşünü dile getirdi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa’nın 114. Maddesi çerçevesinde genel seçimlerden önce istifa eden Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlarının istifa zorunluluğunun gereksiz olduğunu, kıyaslanması durumunda ise asıl Maliye Bakanının istifa etmesi gerektiğini savundu. Kuzu, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere yaptığı çağrıda, “İsterlerse hemen bu maddeyi değiştirir ya da çıkarırız” dedi.

Kuzu, ANKA’ya yaptığı açıklamada; genel seçimlerden önce Anayasa gereği Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlarının istifalarının gereksiz maliyetlere yol açtığını savunarak, Anayasa’dan bu maddenin çıkması gerektiğini söyledi.

Kuzu, Anayasa’nın, “Seçimlerden önce geçici Bakanlar Kurulu” başlıklı 114. Maddenin günün şartlarında gereksiz olduğu görüşünü dile getirdi.

Kuzu gerekçesini ise şu sözlerle ifade etti:

“Birincisi günümüz şartlarında artık bu hükmün uygulanmasına gerek yok. Teknolojinin geliştiği bu dönemde söz konusu bakanların taraf olması söz konusu bile değil. İkincisi taraf olunacaksa getirilen kişiler zaten bakanın ya da hükümetin atayacağı kişiler olacak. İkincisi gereksiz maliyetlere yol açılıyor. Yeni makam, aracı şoförü ömür koruması…gibi mali yükümlülük getiriyor. Maddi açıdan çok götürüsü var buna gerek yok ki. Türkiye’de seçimin güvenliğini kendi lehine çevirecek bin durum yok. Bu maddenin Anayasa’ya giriş tarihine bakıldığında, o günün şartlarında imkanların yeterli olmayışı, güvenliğin kontrolünün zor olduğu dönemde belki gerekliydi, ama şimdi hiç gerek yok.”

İstifa edecek üç bakanla kıyaslandığında burada asıl önemli Maliye Bakanlığı’nın konumu olduğuna dikkat çeken Kuzu, “Burada Maliye Bakanı istifa etsin demiyorum, çünkü geçici bakanlar kuruluna ihtiyaç yok ama burada para önemli. Kıyaslandığında da Maliye Bakanı burada para açısından daha etkili” diye konuştu.

Kuzu, siyasi partilerin istemesi halinde hemen Anayasa’nın 114. Maddesinin değiştirilebileceğini kaydetti.(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön