CeBIT'e yapay zekalı "Dinozor Pleo" damgasını vurdu

HANNOVER - Dünya'nın en büyük bilgisayar ve iletişim fuarı olan Hannover'de yapay zekalı dinozor büyük ilgi topladı. Joker Firması'nın ürettiği dinozorun tanıtımını yapan Meinrad Flury, "bu bir lifestyle ürünü" dedi. "Pleo" adlı dinozor ilk kutusundan çıkışı bir bebeğin doğumuna benzetiliyor ve Flury, "doğum, büyüme ve entelektüel büyüme simüle ediliyor." Pleo vücudunun tümü algılayıcılar ile kaplı.

Işığa, sese, dokunmaya ve ısıya tepki veren dinozorun ses algılama yeteneği konusunda Flury, "Tüm seslere tepki veriyor ve zamanla onun adını söyleyen kişinin sesini tanıyor, yani onunla en çok konuşan kişinin sesi olduğunu anlıyor." Sevimli dinozorun kişiliğini kullanıcı belirleyebiliyor. Pleo'ya takılan bir kart ile robotun nasıl kişiliği değiştirilebiliyor ama bu kartın çıkarılması ile robot yeniden ilk başta programlanmış olan halini alıyor. Joker firmasından Elizabeth Cantwell ise, Pleo çılgınlığının internete de yansıdığını söylüyor. Cantwell "İnternette Pleo sahiplerinin buluştuğu bir ‚plog' var" diyor. Avrupa'da yoğun ilgi gören Pleo şimdi artık Uzak Doğu piyasasında da yerini aldı. Cantwell Pleo'ya tam bir ev hayvanı muamelesi yapıyor ve "en çok çenesinin altının okşanmasından hoşlanıyor" diyor. Pleo'ya 25 yaş ve üstü en fazla ilgiyi gösteriyor. Cantwell çocuklu ailelerin ilgi gösterdiğini söylüyor, "Anneler onu küçük ve sevimli olduğu için, babalar ise, çocukları ile birlikte oynayabildikleri ve çocuklarını robotlar konusunda eğitebildikleri için seviyor" diye ekliyor. Fuarda diğer bir yenilik de kameralı dalgıç gözlüğü. Bu gözlük ile hem fotoğraf çekilebiliyor hem de film.

Ürünü tanıtan Judith Gonschor, "Dalgıç gözlüğünün içindeki 4 GB'lik micro SD kart ile fotoğraflar ve film doğrudan bilgisayara yüklenebiliyor" diyor. 3,1 mega pikselli dalgıç gözlüğü ile 5 metre, 5 mega pikselli dalgıç gözlüğü ile ise, 30 metreye kadar dalmak mümkün. Fiyatlar ise, 99 Euro ile 129 Euro. Fuarın yapay zekalı dinozoru ise, 300 Euro tutarında.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler