HABER

Cem Yılmaz, Erdoğan'ı kahkaya boğdu

Cem Yılmaz, Erdoğan'ı kahkaya boğdu

Türk Patent Enstitüsü tarafından patent, marka ve tasarım alanlarında verilen 'Türk Patent Ödülleri' sahiplerini buldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı ödül törenine adını markalaştıran ünlü şovmen Cem Yılmaz ile Türkiye'nin ilk ve tek kadın illüzyonisti İlkay Özdemir'in şovu damgasını vurdu. Ödülünü Başbakan Erdoğan'ın elinden alan ünlü şovmen, Başbakan'ı kahkahaya boğdu.

Türk Patent Enstitüsü, Sınai Mülkiyetinin 135. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde ilk kez patent, endüstriyel tasarım ve marka alanında Türkiye'nin en iyilerine ödül verdi. Türk Patent Enstitüsü'nde düzenlenen ödül törenine Başbakan Erdoğan'ın yanısıra Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da katıldı. Tescilli imzası ve başarılı çalışmaları ile adını markalaştıran ünlü şovmen Cem Yılmaz da gecenin ilgi odağı oldu.

'Üreten beyinleri baştacı edeceğiz'

Törenin açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bir taraftan AB'ye uyum süreci devam ederken diğer taraftan ekonomik gelişmelere ayak uydurma konusunda da ciddi adımlar atılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin sınai hakları konusunda ilk sıralarda yer aldığına işaret eden Bakan Coşkun, "Marka ve tasarım konusunda Avrupa'da üçüncü sıradayız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan da ödül töreninde yaptığı konuşmada, yapılan iş ne olursa olsun insanın başarılarından dolayı takdir edilmesinin, bu başarıların devamı açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Başarıların ödüllendirilmesi halinde daha özgün ve kaliteli işlerin ortaya çıkacağını vurgulayan Erdoğan, kaliteli ve özgün işlerin toplumların gelişiminde de önemli rol oynadığını kaydetti. Yaşanılan çağın farklılıkların ve yeniliklerin ödüllerilmesini daha anlamlı hale getirdiğini belirten Erdoğan, "Yeni buluşlar, özgün tasarımlar, güçlü markalar gelişme ve kalkınmaya büyük katkı sağlayacaktır. Günümüzde ekonomik değer, fiziki ağırlıklardan çok patent, marka ve tasarımlarla ölçülmektedir. Üreten beyinler çağımızın adeta altın madenidir. Bütün mesele bu madenleri ortaya çıkararak işlemektir. Bugün burada da her biri dumansız bacasız çalışan fabrika gibi Türkiye'yi zenginleştirmiştir" dedi. Bilim güçlendirmeden, teknoloji geliştirilmeden Türkiye'nin aydınlık yarınlara taşınamayacağına işaret eden Erdoğan, "Sadece başkalarının ürettiği bilgiyle, geliştirdiği bilim ve teknolojiyle güçlü bir ülke, müreffeh bir toplum olamayız. Olsa olsa bilgi tüketicisi bir toplum haline geleceğe yürürüz" şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan, hükümet olarak arge çalışmalarına büyük destek verdiklerini de ifade ederek, araştırma projelerine cumhuriyet tarihinin en büyük kaynağını ayırdıklarını söyledi. Araştırma projelerine 2006 yılında ayırdıkları kaynağın 1 milyar 281 milyon YTL'ye ulaştığını açıklayan Erdoğan, bu desteklerin uzun vadeli yatırımlar olduğunu kaydetti. Hükümet olarak patent, tasarım ve marka gibi sınai mülkiyet haklarına da özel önem verdiklerinin altını çizen Erdoğan, bu yıl 70 bin civarındaki marka başvurusu ile Türkiye'nin Avrupa'da ilk üçe gireceğini bildirdi. "Sanayicimiz ve işadamlarımız artık başkaları için fason çalışmak yerine kendi markalarıyla dünyanın dört bir yanında tanınıyor" diyen Erdoğan, tasarım çalışmalarında da Türkiye'nin Avrupa'nın önde gelen ülkeleri arasında bulunduğunu ifade etti. Erdoğan, dünya ile rekabet edebilmek için değeri yüksek patent ve güçlü markaların daha da artması gerektiğine dikkati çekerek, 21. yüzyılda varolabilmenin, güçlü ve öncü olmanın yolunun buradan geçtiğini söyledi. Dünya ile rekabet edebilen, bilim ve teknoloji alanında da kendi ayakları üzerinde durabilen bir Türkiye için sınai mülkiyet alanında yapılan çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi: "Üreten beyinleri baştacı etmeye devam edeceğiz. istiyoruzki altın gibi beyinlerimiz daha çok ışıldasın, daha verimli üretsin."

Cem Yılmaz'ın Hokkabaz filmindeki güvercinler ortaya çıktı

Gecede daha sonra Türkiye'nin ilk ve tek kadın illüzyonisti İlkay Özdemir, mini bir gösteri yaptı. Geceye katılanlardan büyük ilgi gören güvercinli gösteri Başbakan Erdoğan ve bakanlar tarafından da uzun süre alkışlandı. Türkiye'nin tek kadın illüzyonisti Özdemir'in gösteride kullandığı güvercinlerin ünlü şovmen Cem Yılmaz'ın Hokkabaz filminde ortadan kaybolan güvercinler olduğu, Yılmaz'ın film için güvercinleri İlkay Özdemir'den ödünç aldığı açıklandı. Cem Yılmaz, oturduğu yerden seslenerek, film biter bitmez güvercinleri İlkay Özdemir'e iade ettiğini söyledi. Gecede daha sonra ödül törenine geçildi. Gecede patent dalında Eczacıbaşı Holding, Arçelik, On Elektronik Sanayi, beyin pili patentiyle Metin Tulgar, kanser ve sedef hastalığını tedavisiyle Prof. Dr. Sinan Taş, göz kamaştırmayan far buluşuya Doç. Dr. Turhan Alçelik, deprem robotuyla Özel Çağrı İlköğretim Öğrencileri Ferhan Çakır ve Furkan Şimşek'e ödül verildi. Tasarım dalında da Arlight, Seray Mobilya, Başkent Metal, Aydın Linyik ve Semih Berker Dorkip ödülleri layık görüldü. Törende marka dalında da Turquality Projesi'nin fikir babası Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve başarılı çalışmalarıyla adını markalaştıran ünlü şovmen Cem Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 16 kuruluşa ödül verildi.

Başbakan, Cem Yılmaz ve kadın illüzyonist aynı sahnede

Ödül töreni sırasında Başbakan Erdoğan ve ünlü şovmen Cem Yılmaz arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Gecenin ilgi odağı olan Cem Yılmaz, yaptığı esprilerle Başbakan Erdoğan'ı da güldürdü. Ödülünü Başbakan Erdoğan'ın elinden alan ünlü şovmenin 'Vallahi hayatımdaki ilk ödülümü aldım' sözleri salonda kahkahalara neden oldu. Başbakan Erdoğan da, Cem Yılmaz'a 'Manevi patent verilmesine vesile olduysak ne mutlu bize" diye cevap verdi. Erdoğan'a törende dünyada el halısı olarak ilk tescil edilen Hereke Halısı hediye edildi. Tören daha sonra Türkiye'nin ilk ve tek kadın illüzyonisti İlkay Özdemir'in gösterisine sahne oldu.

Özdemir, Erdoğan'ın da katıldığı gösterisi sırasında 50 euro'yu 100 euro'ya, daha sonra da 100 YTL'ye dönüştürdü. Bu sırada araya giren Cem Yılmaz, "Ben bu parayı alıp sahte olup olmadığını harcayarak kontrol edebilir miyim' diye espri yaptı. Erdoğan, 'Sayenizde Türk Lirası değer kazandı' diyen kadın illüzyonistin elindeki parayı alarak, bir süre inceledi. Cem Yılmaz'ın 'Bu parayı günün anısına alabilir miyim' sözleri de gülüşmelere neden oldu. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de Özdemir'e 'Bunları gerçekleştirebiliyorsanız ihracatımızı da bu kutuya atalım' dedi. İllüzyonist İlkay Özdemir, daha sonra Başbakan Erdoğan'a hayali kağıt oyunu yaptı.

Erdoğan'a hayalinde bir kağıt seçmesini isteyen ve doğru olarak bilen Özdemir'in verdiği cevap Başbakan'ı hayretler içerisinde bıraktı. Aklında 'karo as' tutan Erdoğan, oyunun sonunda seçtiği kağıdı hatıra olarak saklamak üzere danışmanına verdi. Erdoğan, "Biz hep ilkleri gerçekleştiriyoruz. Bu da bir ilk. Bunu saklayalım" diye konuştu. Erdoğan'ın kadın illüzyonistin şovu sırasında 'Hayret yahu. Herşeyin akını çıkarıyorsunuz. Güvercinler nerede?' diye sorduğu görüldü. Törenin ardından salondan ayrılan Başbakan Erdoğan, ünlü şovmen Cem Yılmaz ile ayrı bir odada bir süre görüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön