HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Cem'den Dışişleri Bakanlığı'na eleştiri

Yeni Türkiye Partisi Genel Başkanı İsmail Cem, Avrupa Birliği Komisyonu'nun Türkiye'ye tam üyelik için tarih vermemesinin nedeninin, Dışişleri Bakanlığı'nın yapması gereken işlerin bir başka bakanlıkça yürütülmesinden kaynaklandığını söyledi. Cem, ABD'nin Irak operasyonu konusunda Türkiye'nin bir maceraya itilmemesi gerektiğini de belirtti.

Cem'den Dışişleri Bakanlığı'na eleştiri

NTV'de yayınlanan Seçim Meydanı programına katılan Yeni Türkiye Partisi Genel Başkanı İsmail Cem, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cem öncelikli olarak, Avrupa Birliği Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nda Türkiye'ye tam üyelik müzakerelerine başlaması için tarih önermemesini değerlendirdi ve şöyle konuştu:

"Bu duruma gelinmesinin temel nedeni Dışişleri Bakanlığı'nın üstüne vazife olan çalışmaları başka bir bakanlığın yürütmesi."

"MECLİS'TEN ONAY ALMASI GEREKİYOR"

İsmail Cem, ABD'nin Irak'a operasyon düzenlemesi durumunda Ankara'nın tutumumun ne olması gerektiği konusunda ise TBMM'yi adres gösterdi. Türkiye'nin bir maceraya itilmemesi gerektiğini söyleyen YTP lideri, "Türkiye'nin kendi dışındaki askeri konulardaki rolü parlamento tarafından belirlenir. Şu anda bizim TBMM olarak Hükümete verdiğimiz tek yetki, ABD ve İngiliz uçaklarının bizim üssümüzü kullanarak Kuzey Irak'ta keşif harekatı yapması, bu durumda Meclis'ten onay alınması gerekiyor" diye konuştu.

Kuzey Irak'ta yeni bir devlet oluşmasının Türkiye'ye olumsuz yansımaları olacağını belirten Cem, göç konusuna önem verilmesi gerektiğini söyledi.

"BUNUN TÜRKİYE'YE TEHLİKELİ YANSIMALARI OLUR"

Cem, "Kuzey Irak'ta şu anda bir devlet oluşumu var. Asıl tehlike böyle bir devletin oluşması halinde aşiretler ile devlet ile Araplar arasında bir çatışma, kan davası başlar, bunun Türkiye'ye olumsuz, tehlikeli yansımaları olur, göç gibi..." dedi.

İsmail Cem, iktidara gelmeleri halinde ekonomik programı IMF ile yeniden gözden geçireceklerini de dile getirdi.

Kaynak: İHA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler