HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ceviz: Faydaları nelerdir?

Günlük tükettiğimiz çikolata, kek, kurabiye gibi birçok yiyeceğin içerisinde bulunan ceviz, insan sağlığına oldukça fazla katkı sağlama özelliğine sahip olan bir besin türüdür.

Ceviz: Faydaları nelerdir?

Günlük tükettiğimiz çikolata, kek, kurabiye gibi birçok yiyeceğin içerisinde bulunan ceviz, insan sağlığına oldukça fazla katkı sağlama özelliğine sahip olan bir besin türüdür. Elbette ki ayarında tüketilmediği durumlarda ya da bilinçsizce yendiği zamanlarda bazı negatif etkiler de gösterme ihtimali bulunur. Bol miktarda omega 3 yağını bünyesinde bulunduran ve gün içerisinde dört tane ceviz yiyen kişinin omega 3 ihtiyacının %85'ini karşılar. Antioksidan özelliği sayesinde kalp sağlığına büyük faydalar sunar.

İçeriğinde fazla kalori olduğu için bol tüketmekten kaçınmamız gereken ceviz, gün içerisinde beş tane yendiği durumda ise gereksinim duyduğumuz demirin %20'sini, triptofanın %17'sini, manganezin ise %43'ünü karşılar. Uzmanlara göre ceviz tüm öğünlerden sonra birer tane tüketilmesi halinde bile bedene ciddi katkılar yapabiliyor.

Ayrıca kalp ve damar sağlığınızı korumak ve bedenin bağışıklık sisteminin direncini yükseltmek, hastalıklardan olabildiğince uzak kalmak için de yeterli seviyede tüketmeniz sizin yararınıza olur. Faydaları saymakla bitmeyen cevizi her daim evinizde bulundurmanızı ve düzenli olarak tüketmenizi öneriyoruz.

Cevizin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar : Bir avuç

Kalori (kcal): 164

Yağ (g): 16.3

Karbonhidrat (mg): 3.43

Protein (g): 3.8

Cevizin Faydaları

1. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir

iStock-966795460

Düzenli bir şekilde tüketildiği durumda lipoprotein kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olan ve kalp hastalığının önemli sebeplerinden biri olarak kabul edilen kötü kolesterolün etkilerini ortadan kaldırmaya yarayan ceviz aynı zamanda kalp krizine sebep olabilen kandaki pıhtılaşmayı da azaltır. Arterlerin sağlıklı kalmasını sağladığı ve omega 3 açısından gayet zengin olduğu için tehlikeli kalp ritimlerinin önüne geçer ve kriz riskini minimuma indirir.

Doyurucu bir besin olarak kabul edildiği için yemek yeme sıklığını azaltır ve diyabeti yavaşlattığı için kalp hastalıklarına yönelik riski en alt seviyede tutar. İçeriğindeki E vitamini sayesinde arterlerde oluşum gösterme ihtimali olan plakları engelleyip kalp tıkanıklığının önüne geçer. Aynı zamanda damar sağlığına son derece olumlu etki yaptığı için kan dolaşımının kalitesini artırır ve kalp ile ilgili birçok rahatsızlığın vücudunuzdan uzak kalmasını sağlar.

2. Kolesterole iyi gelir

iStock-859833110

Günde dört tane yenmesi halinde kolesterolü düşüren ceviz, damarların etrafının temizliğini sağlayıp genişlemeyi mümkün kılar. İyi kolesterol düzeyinde yükselme, kötü kolesterol düzeyinde ise düşüş sağlayan ceviz sayesinde hem kalp hem de kolesterol ile ilgili hastalıklarla karşılaşma ihtimali azalır.

3. Diyabet hastalarına yardımcı olur

iStock-1141160481

Diyabet hastalarının en çok karşılaştığı problemlerden biri kan şekerinin oldukça rahatsız edici bir şekilde yükselmesidir. Taze cevizin faydalarından biri de kan şekerinin normal düzeylerde kalmasına yardımcı olup diyabet hastalığından muzdarip olan kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini düşürmektir.

4. Kansere yakalanma riskini azaltır

Kanseri başlı başına tedavi ettiğini ya da tek başına kansere yönelik bütün ihtimali ortadan kaldırdığını söyleyemeyiz. Fakat ceviz sayesinde kanser hastalığının oluşmasına sebep olan birçok faktörü ortadan kaldırma şansınız var. Yani, düzenli bir şekilde tüketmeniz halinde metabolizmanızın kansere karşı direncini artırarak hastalık ile karşılaşma ihtimalinizi azaltmak biraz da sizin elinizde.

5. Kemikleri güçlendirir

iStock-168533336 (1)

Uzmanların önerdiği düzeylerde tüketildiği durumda içeriğindeki kalori sayesinde kemikleri güçlendirmeye ciddi katkılar sağlayan ceviz, daha dayanıklı bir bedene kavuşmanıza olanak tanıyor. Aşırıya kaçılmadığı sürece içeriğindeki kaloriler yüzünden size fazla kilo kazandırmayacak olan cevizi normal düzeylerde tüketmeniz halinde kilo almaktan korkmanıza hiç gerek yok.

6. Sinir sistemine olumlu etki yapar

Alfa linoleik, linoleik ve E ile E6 vitaminlerini bünyesinde barındıran ceviz sayesinde sinir sistemine önemli katkılar sağlanır. Kimi bilim insanları, besinlerin şekli hangi organa benziyorsa o organa oldukça faydalı olduğuna yönelik teoriler öne sürmüştür. Nitekim ceviz de beyne benzeyen yapısı ile beyin için önemli bir gıda olarak karşımıza çıkıyor.

7. Strese ve uyku sorunlarına iyi gelir

iStock-1140559999

Sinir sistemi ve beyne yaptığı katkıların haricinde ceviz sayesinde stres düzeyinizi ve uyku problemlerinizi daha az seviyeye indirebilirsiniz. İçeriğindeki maddeler adeta bir antidepresan görevi üstlenen ceviz, özellikle strese karşı verilen savaşta sizin yanınızda olur ve rahatlamanızı, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Diğer taraftan içeriğindeki triptofan maddesi sayesinde uyku problemlerinizi gidermenize yardımcı olur. Eğer siz de uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, birtakım uyku sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız yatmadan önce cevizden bir tane yemeyi deneyin.

8. Cildi güzelleştirir

İçeriğinde zengin bakır ve omega 3 bulunduran ceviz sayesinde cildinizi güzelleştirmek de sizin elinizde. Her gün en az üç tane yenmesi halinde cildin elastikiyetini artırır ve cildinizdeki hücrelerin daha canlı kalmalarını sağlar. Bu sayede cildiniz daha güzel bir görünüme sahip olur ve cilt ile ilgili şikayetlerinizde kolaylıkla hissedilebilir bir azalma yaşarsınız.

Cevizin Diğer Faydaları

Ceviz yalnızca içi ile değil, aynı zamanda kabuğunun bir kısmı, suyu ve yağı ile de bedene önemli faydalar sağlar. Bünyesindeki her maddede vücudumuz için ayrı bir katkı barındıran bu mucizevi besinden maksimum faydayı elde edebilmek için diğer yararlarına da göz atmak gerekir.

1. Ceviz Suyunun Faydaları

İçeriğinde oldukça fazla vitamin ve mineral barındıran bu su, beden için son derece yararlıdır. İçini suya koyduktan sonra elde ettiğiniz karışımı tüketmeniz halinde karın şişliği ve gaz problemlerini çözmenin yanı sıra kilo verme ve tokluk hissi elde etme gibi konularda da önemli faydalar görebilirsiniz.

2. Ceviz Yağının Faydaları

Beyne olan benzerliği ile tanınan ve Anadolu'nun en sevilen besinlerinden biri olan cevizin yağı da oldukça faydalı. Yaşlanma etkilerini azaltan bu yağ, egzama türü cilt rahatsızlıklarından korunmanıza katkı sağlar, hormon düzeyinizi normale çeker, yaşlılık etkilerini azaltır ve cildinizin daha sağlıklı bir yapıda olmasına katkı verir.

3. Cevizin İç Kabuğunun Faydaları

Cevizin kabuğu ise cilt bakımı, saç ve tırnak sağlığı gibi konularda önemli katkılar sağlar. Ayrıca bu kabuk ile elde edilen karışımların bağırsaklarda meydana gelen solucan ve kurtların tedavisinde etkili bir şekilde kullanıldığı da biliniyor. Diğer taraftan D vitamini eksikliği yüzünden meydana gelen raşitizm hastaları için de önerilen ceviz cilt üzerindeki sivilce lekelerinin geçmesini kolaylaştırıyor.

Cevizin Zararları

  • Fazla miktarda ceviz tüketenlerin neredeyse tamamında kilo sorunları gözleniyor. Eğer her gün düzenli olarak tüketiyorsanız beş taneden fazla yememeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.
  • Bazıları ise cevize karşı alerjik semptomlar gösterir ve alerjisi olanlarda kaşınma başta olmak üzere türlü belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Fazla miktarda yenmesi halinde beden üzerinde döküntüler ve şişlikler de görebilirsiniz.
  • Cevize karşı bir hassasiyetiniz varsa ya da gereğinden fazla tükettiyseniz ishal sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
    Express


En Çok Aranan Haberler