HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ceviz suyu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Ceviz, cevizgiller (Juglandaceae) familyasından junglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adıdır. Daha yapraklanmadan, mayıs ayında çiçeklenir.

Ceviz suyu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Meyveleri kalın ve yeşil bir kabuk içindedir. Taze yaprakları haziranda, kolayca delinebilecek durumdaki meyveleri haziran ortasında ve olgunları ise eylülde toplanır. Ceviz ağacı, Kuzey doğu ve doğu Anadolu’da yabani olarak yetiştiği gibi, bahçelerde de yetiştirilmektedir. Yaprakları tanen, eterli uçucu yağ, juglan (mantar hastalıklarına karşı etkili), C vitamini ve flavonlar içermektedir.

Ceviz suyu ise, ceviz kabuğu suda bekletilerek elde edilir. Faydaları ve içeriği sebebiyle son dönemlerde tercih edilen bir diyet suyu haline gelmiştir. Tok tutar ve besin değeri yüksektir.

Ceviz Suyunun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (g) : 100 gram
Kalori (kcal) : 654 kcal
Yağ (g) : 65,3
Protein (g) : 15,2
Karbonhidrat (g): 14

Ceviz Suyunun Faydaları

Cevizde bulunan E vitamini özellikle erkeklerde kardiyovasküler sağlık için oldukça faydalıdır. Ceviz içi; gamma-tokoferol form içeriği sayesinde kalp problemleri riskini azaltır. Günde yalnızca bir avuç ceviz tüketmek; 250 mg potasyum, 73 mg kalsiyum, 95 mg magnezyum, 3.7 mg E vitamini ve 157 mg sodyum alınmasını sağlar.

Ceviz suyu ise içerisinde, C vitamini, B12, E, K, A vitaminleri, tiamin, beta-karoten, lutein ve zeaksantin, riboflavin, niasin ve folat barındırır. Ceviz suyunda ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum gibi minerallerden bulunur. Genellikle aç karnına içilmesi tavsiye edilir.

1. Kolesterolü dengeler

iStock-859833110 (1)

Ceviz omega-3 yağları ve bitkisel steroidler yönünden oldukça zengindir. İçerisindeki B3 vitamini kolestrolü düşürür. Ceviz suyunun bekletilip içilmesi ise vücut tarafından daha kolay emilir ve aktarılır. Kolesterolü düşürmesinin yanında kanda zararlı kolesterollerin birikmesini de engellemektedir.

2. Tip 2 Diyabet hastalığına faydalıdır

iStock-1141160481

Yapılan araştırmalara göre ceviz düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde diyabet hastalarının şeker düzeyinin uygun seviyede kalmasına ve kardiyovasküler rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur. Damarların çevresini temizler ve genişlemesini sağlar.

3. Kanserli hücrelerle savaşır

iStock-1152275340

Ceviz kabuğu suyu, insan vücudundaki kanserli hücrelerin artma riskini yükselten kronik oksidatif stresi dengeler. Kanserli hücrelerle savaşır. Özellikle prostat ve göğüs kanserine karşı etkilidir.

4. Kemik gelişimini destekler

iStock-168533336 (1)

İçeriğindeki alfa linolenik asit sayesinde kemiklerin ve dişlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. İleriki yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesine karşı savaşır.

5. Hafızayı güçlendirir

iStock-1141603308

Şekliyle beyne çok benzetilen cevizin kuruyemiş olarak tüketilmesi de suyunun içilmesi de hafızaya oldukça faydalıdır. Zekayı geliştirir ve unutkanlığı azaltır. Konsantrasyonu artırır ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini en aza indirir. Bunda etkili olan faktör; zengin mineral, antioksidan ve vitamin içeriğidir.

6. Cilt sağlığını korur

Ceviz suyunun cilde faydaları olduğu da bilinmektedir. B ve E vitamini bakımından zengindir ve B vitamini doğal bir antioksidandır. Stresi önleyici özelliğinin yanında stres sebebiyle ortaya çıkan akne, sivilce ve leke gibi sorunlarla savaşır. Kuru ciltleri nemlendirir. Cildin sağlıklı ve ışıltılı olmasını sağlar. Cildi güzelleştirir ve tazeler. Egzama, sedef gibi hastalıklarla savaşır. Tırnakların kırılmasını önler. Erken yaşlanmanın önüne geçer. Ciltte kollajen madde üretimini artırır. Ayrıca kozmetik sektörünün sıkça faydalandığı güzellik maddesi olan biyotin, cevizde bol miktarda bulunur.

7. Zayıflamaya yardımcı olur

iStock-645818808

Cevizin yüksek kalorili olması nedeniyle kilo aldırdığı söylenir. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. Çünkü vücutta depolanmamaktadır. Bitkisel yöntemlerle zayıflamak isteyenlerin başvuracağı ilk yöntemlerden bir tanesi ceviz suyudur. Ceviz suyu ile diyet yapan kişiler halsizlik, yorgunluk ve uykusuzluk gibi şikayetler yaşamayacaktır. Çünkü ceviz doymamış çoklu yağ asitleri dediğimiz omega-6, omega-3 ve omega-9 açısından zengindir. Ceviz suyu aynı zamanda bağışıklık güçlendirirken kilo vermeye de yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır. İştahı kapatır, tokluk hissi verir ve güçlü bir detoks içeriğine sahiptir.

8. Karaciğeri toksinlerden arındırır

iStock-1030711158

Ceviz suyu içeriğinde bulunan polifenoller sayesinde karaciğer hasarını giderir ve karaciğeri onarmaya yardımcı olur. Karaciğer için etkili bir temizleyicidir. Yüksek miktarda aminoasit l-arginin barındırır. Bu da karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlar.

9. Kalp krizini önler

iStock-966795460

Ceviz suyunun içerisindeki omega-3 yağ asitleri, E vitamini, magnezyum ve folat kalbin fonksiyonel bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Düzenli olarak ceviz tüketen kişilerde ya da ceviz suyu içenlerde kalp krizi görülme riski daha azdır. Araştırmalara göre bir avuç ceviz yemek 4 saat sonra kan damarlarının esnemesini sağlar.

10. Antidepresan vazifesi üstlenir

iStock-1126707579

Ceviz antidepresan özellik göstermektedir. Linoleik, E ve B6 vitaminleri içerdiği için sinir sistemleri üzerine olumlu etki sağlamaktadır. Stres ile mücadele eder, kişiye kendini mutlu ve pozitif hissettirir. Depresif ruh halinden kurtulmaya yardımcı olur. Düzenli olarak ceviz ya da ceviz suyu tüketen kişiler kendilerini daha mutlu ve pozitif hissederler.

Ceviz Suyu Nasıl Tüketilir?

 • Ceviz suyu aç karnına sabahları tüketilmelidir.
 • Diş ve ağız temizliği yapıldıktan sonra içilmelidir.
 • Suyu içtikten 20 ya da 30 dakika sonra kahvaltı yapılmalıdır. Çünkü ceviz suyunun tokluk hissini vermesi bu süre zarfında gerçekleşmeye başlayacaktır.
 • Günde bir defadan fazla içilmemelidir.
 • 20 gün boyunca düzenli olarak içilmelidir.
 • 20 gün içildikten sonra 1 hafta ara verilmelidir. İstenilen kiloya ulaşıldıysa daha içilmesine gerek yoktur.
 • Eğer sağlık açısından içiliyorsa ve alerjik ya da tıbbi bir sorun oluşmadıysa içilmeye devam edilebilir.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

 • 1 tane cevizin kabuğunu kırın ve içini çıkartın.
 • Bu kabuğu ve cevizi bir demliğe koyun ve kaynatın. Bu şekilde 1 saat demlenmesini bekleyin.
 • Demledikten sonra sabaha kadar bekletin.
 • Sabah aç karnına küçük yudumlar halinde için. Ayrıca cevizi de yanında çiğneyerek yiyebilirsiniz.

Ceviz Suyunun Zararları

Her ne kadar faydalı bir içecek olsa da ceviz suyunun yan etkileri de mevcuttur.

 • Ceviz alerjiye neden olan bir besin maddesidir. Vücut içinde histamin üretilmesi için beyaz kan hücrelerini uyaran antikorlar bulundurur. Ceviz suyuna alerjisi olan kişiler, tükettikten sonra mide bulantısı, kaşıntı, ciltte kızarma, lekelenme ve şişme gibi sorunlarla karşılaşabilirler.
 • İçeriğindeki zengin lifler ishale yol açabilir.
 • Hassas bünyelere dokunarak baş ağrısı, baş dönmesi ve yüksek tansiyona sebep olabilir.
 • Hormonların işleyişinde etkili olduğundan adet söktürücü ya da adet geciktirici özellik gösterebilir.
 • Mide problemi olan kişilerde ağrıya ve mide yanmasına sebep olabilir.
  Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler