HABER

"Cezalandırma AB sürecine zarar verir"

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Avrupa Birliği'nin bekleyeceğini ve Nisan'da neler olacağını izleyeceğini belirterek, "Bu 5 gazeteci cezalandırılırsa, elbette bu AB sürecine zarar verir" dedi.

Lagendijk, Bağcılar Adliyesi'nden çıkarken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, öncelikle neden burada olduğunu açıklığa kavuşturmak istediğini kaydederek, "Bugün buradayım. Çünkü AB, düşünce ve ifade özgürlüğü konusundaki bütün davalara önem veriyor. Pamuk davası da bunlardan biriydi. Ne yazık ki, bu tür davalarla Türkiye'nin imajı zarar görüyor" diye konuştu.

Lagendijk, avukatların duruşma sırasında çok agresif bir tutum takındıklarından yakındı. Nisan ayında görülecek duruşmada, yargılanan gazetecilerin davasının düşeceğine inandığını belirten Lagendijk, "Böylece Türkiye'nin imajı biraz daha düzelecektir. Her Türk vatandaşının hukuk ya da orduyu eleştirme özgürlüğü olmalıdır" dedi.

Lagendijk, Nisan ayındaki davayı da, diğer davaları da izleyeceğini kaydederek, "Önümüzdeki hafta azınlık raporunu yazan profesörlerin davasını izleyeceğim. Ve elbette bu yönde etkimiz de olacak" diye konuştu.

Sanık gazetecilerden Hasan Cemal de, duruşmanın gergin bir ortamda geçtiğini belirterek, "Ama hukuk ve demokrasi mücadelesinin kolay olmadığını gösteren olaylar da yaşadık. Ama ben iyimserim, Türkiye demokrasi ve hukuk devleti konusu daha iyiye gidiyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler