HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Chia tohumu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Özellikle son yıllarda dünya üzerinde bilinirliği artan chia tohumunun geçmişi Antik Azteklere kadar dayanır. İlk olarak Güney Amerika halkı tarafından kullanımı yaygınlaşan chia tohumunun daha sonra Avrupa'da da tüketiminin artmaya başladığı görülmüştür. Bunun sebebi ise şüphesiz sağlığa olan faydalarıdır.

Chia tohumu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Genellikle zayıflamak isteyenlerin kullanmaya başladığı chia tohumunun, sadece bu tip diyetler için değil içerisindeki omega 3, mineraller, antioksidanlar, vitaminler ve diyet lifleri ile sağlıklı beslenme için de vazgeçilmez bir besin kaynağı olabileceği gerçektir.

Chia Tohumu Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 28 gram

Kalori (kcal): 137

Yağ (g): 8,6

Karbonhidrat (mg): 12,3

Protein (g): 4,4

Chia Tohumunun Faydaları

Birbirinden farklı birçok faydası olduğu kabul edilen chia tohumu ne işe yarar dendiğinde; kişilerin günlük aktiviteleri için harcadıkları protein ihtiyaçlarını karşıladığı gibi kas gelişimlerine de yardımcı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Ayrıca sağlıklı bir zayıflama programı için çok tercih edilen besinlerden birisi olan chia tohumunun diğer faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

1. İltihaplanmalara karşı koruyucudur

İçerisinde bulunan güçlü antioksidanlarla bilinen chia tohumu, vücutta oluşan iltihaplanmalara karşı önlem alarak iltihaplanmaların azalmasına yardımcı olur. Özellikle boğaz ağrılarını oluşturan iltihaplanmalar ve eklem iltihaplanmalarının giderilmesinde chia tohumu önemli bir paya sahiptir. Bu tip iltihabik sağlık sorunlarında kullanılabilen etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.

2. Kalp sağlığını korur

Chia içerisinde bulunan zengin omega-3 kaynağı, lif ve protein ile metabolizma sağlığını geliştirirken kandaki iyi huylu kolesterolü yükseltip, kötü huylu kolesterolü düşürerek kalbi korumaya yardımcı olur. Böylece trigliserid oranını düşürerek kişinin sağlıklı bir kalple yaşamasını sağlar.

3. Enerji arttırır

Chia tohumu, içerisinde bulundurduğu daha az kaloriyle çok fazla besin alınmasını sağlar böylece günlük işlerin yorulmadan gerçekleştirilebileceği kadar çok enerji üretir. Yemeklere atıldığında, sağlıklı olduğu kadar daha enerjik bir yaşam da sunar. Bu durum bireyin daha az stresli olmasını da etkilerken yaşam kalitesini de arttırır.

4. Zihni geliştirir

Chia tohumu, beyin fonksiyonlarının en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan DHA yağ asitlerinin üretiminde kullanılır. Omega-3 açısından oldukça zengin olmasını yanında, 9 temel amino asitini de içerisinde barındıran chia tohumu beyin gelişmesine büyük katkı sağlar. Beyin gelişmesine sağladığı katkıdan dolayı özellikle gelişme çağında bulunan ergen bireylerin yemekleri içerisinde tercih edilebilecek besinlerden birisi chia tohumu olabilir.

5. Şeker hastalığına iyi gelir

Chia tohumunun tüketiminin ardından, içerisinde bulunan nişasta ve karbonhidratın yavaş salınması, kan şekerinde ani ve yüksek değişmelere neden olmaz, böylece şekerin düzgün emiliminin gerçekleşmesi sağlanır. Düzenli chia tohumu kullanımıyla şeker hastalarının insülin ihtiyacı azalır.

6. Kilo vermede yardımcıdır

Kendi ağırlığının tam 10 katı sıvı emme potansiyeline sahip olan chia tohumu, yüksek lif ve protein içeriği sayesinde sıvı ile birlikte tüketildiğine uzun saatler doygunluk hissi yaratarak başka bir şey yemenizin önüne geçecektir. Chia tohumu özellikle karbonhidrat isteğinizin önüne geçerek herhangi bir kalori almadan doymanızı sağlar.

7. Yaşlanmayı önler

Yüksek oranda içerdiği antioksidan etkisi ile chia tohumu, cildi onararak sarkmaların ve kırışıklıkların oluşmasını önler. Ayrıca cildin dış etkenlerden zarar görmesinin de önüne geçer. Chia tohumu kuru cildi canlandırmak için kullanılabildiği gibi, kuru deri ve tırnak diplerine doğrudan da uygulanabilir.

8. Kabızlığı önler

Chia tohumunun içerisindeki karbonhidratların lif olarak bulunması, sindirim sistemi bozukluklarının onarılmasını sağlar. Böylece chia tohumu, kabızlık probleminin ortadan kalkmasına büyük oranda destek olur. Ayrıca kolesterol seviyesini düzenleyerek diğer problemlerin de önüne geçer.

9. Kemiklere iyi gelir

Kalsiyum açısından zengin olan chia tohumu, gün içerisinde harcanan kalsiyum ihtiyacının %18'ini karşılayarak kemik gücünü ve sağlığını korumak için oldukça yararlıdır. Ayrıca içerisinde bulunan magnezyum, bor, fosfor ve manganez, kemik ve kas yapısını güçlendirir. Özellikle süt ve süt ürünlerini tüketmeyen bireylerin chia tohumu kullanmaları kemik gelişimlerine önemli oranda katkı sağlayacaktır.

10. Diş sağlığını korur

Antibakteriyel etkisi ve içerisinde bulundurduğu kalsiyum, fosfor, çinko ve A vitamini desteği ile diş sağlığının korunmasına yardımcı olan chia tohumu, dişlerde tartar oluşumunun önüne geçerken ağız kokusunu da engeller.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan chia tohumunun birbirinden farklı tüketim şekilleri vardır. Özellikle kilo verme amaçlı diyetler için kullanılan chia tohumunun en çok tercih edilen tüketim şekillerinden birisi yoğurt ile tüketimidir.

Chia Tohumu Yoğurtla Nasıl Tüketilir?

Yoğurtla tüketimi için yapılması gereken sadece bir kase yoğurt içerisine 1 yemek kaşığı chia tohumu ekleyerek sade veya yemekle birlikte tüketilebilir.

Chia Tohumu Su ile Nasıl Tüketilir?

Chia tohumunun tercih edilen diğer tüketim şekillerinden birisi de su ile tüketmektir. 1 su bardağı ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı chia tohumu ekledikten sonra, 3 dakika bekleterek suyu içebilirsiniz. 3 dakika sonunda tohumları süzerek yiyebilmeniz de mümkündür.

Bütün bunların dışında chia tohumunun toz ya da normal hali ile salata içlerinde, yemeklerde ya da tatlı içlerinde yenmesi de mümkündür. Yemekler içerisinde kullanılan chia tohumu sağlıklı bir şekilde beslenmenize yardımcı olacaktır.

Unutulmamalıdır ki bilinen kronik rahatsızlığı olan bireylerin chia tohumunu kullanmaları sakıncalı olabileceğinden kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gereklidir.

Chia tohumu nerede satılır? Marketlerde ya da aktarlarda uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Chia Tohumu Aç Karnına mı Tüketilmeli?

Chia tohumunu kullanmak isteyen bireyler, aç ya da tok karnına bu besini tüketebilir. İster aç karnına, isterseniz de yemek esnasında ya da yemeğin arkasından da tüketebilirsiniz. Ancak daha az yemek yemek istiyorsanız yemeklerden 10 dakika önce tüketmeniz tokluk hissi vermeye başlayacaktır. Böylece daha az yemek yiyerek zayıflama sürecinize katkıda bulunabilirsiniz.

Chia Tohumunun Zararları

  • Chia tohumu içerisinde bulundurduğu alfa-linolenik asit sebebiyle fazla tüketimi sonucunda prostat kanseri riskini arttırır. Özellikle prostat kanseri riski taşıyan kişilerin chia tohumu tüketimini sınırlı tutmaları gereklidir.
  • Chia tohumu yüksek lif içeriğinden dolayı, mide hassaslığı bulunan bireylerde rahatsızlık oluşturabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle mide rahatsızlıklarıyla sık karşılaşanların chia tohumu tüketimlerine dikkat etmeleri gerekir.
  • Chia tohumunun bağırsaklarda gaz oluşturduğu ve bu durumun şişkinlik hissi yarattırdığı bilinir.
  • Fazla tüketimi sonucunda bazı kişilerde boğazda şişlik, kusma, deride döküntü ya da kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Alerjik hassasiyeti fazla olan kişilerde bu tepkiler ufak bir miktar chia tohumu tüketiminde bile gerçekleşebilir.
  • Trigliserid içeren bir yağ çeşidi olduğundan trigliserid oranı yüksek olan bireylerin chia tohumunu tüketmesi, bu oranı daha fazla arttırarak sağlığa zarar verebilir.
  • Chia tohumunun hamilelik döneminde kullanımı ile ilgili net bir bilgi bulunmadığından, bu dönemde yaratacağı sorunların önüne geçebilmek adına, tüketilmemesi faydalı olacaktır.
    Youtube


En Çok Aranan Haberler