HABER

CHP, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, "torba yasa"nın insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini iddia ettiği 2 maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını kaydetti.

Atıcı, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, torba yasalarla ülkeyi idare etmeye çalışan AK Parti'nin, farklı konulardaki pek çok maddeyi aynı kanun çine koyarak kamuoyunun dikkatinden kaçırmaya çalıştığını savundu.Hükümetin, kanunlaşan "torba yasa" içine sıkıştırdığı iki madde ile sağlığı ciddi anlamda tehdit ettiğini ileri süren Atıcı, kanunun bu iki maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını söyledi. Yasanın 4. maddesi ile sağlık hizmet bedellerini halkın sırtına yıkmak için katkı paylarının iki katına çıkarıldığını, 12. maddesi ile de yaşam alanları ve çevreyi talan edenlere af getirildiğini, 1997 yılından önce yatırım programına alınan tesisler için ÇED raporu alınmasına gerek olmadığına hükmedildiğini iddia etti. Atıcı, sağlıkta ek ücretlerin 2008'de yüzde 30'a, 2009'da yüzde 70'e, 2012'de yüzde 90'a ve şimdi de yüzde 200'e çıkarıldığını ve buna otelcilik hizmetlerinin de dahil olmadığını ifade etti.1997'den önce yatırım programına dahil edilen tesisler için ÇED raporu alınmasına gerek olmamasını eleştiren Atıcı, "Enerji bahanesi ile nehirlerimiz, denizlerimiz, ormanlarımız, verimli arazilerimizin talana açılması yetmezmiş gibi şimdi de ÇED'den muaf işletmeler yasa ile korunarak yaşamımıza girmiştir" dedi.Atıcı, bu gelişmelerden cesaret alanların Mersin Yeşilovacık'ta kaçak inşaat limanı ile çevreyi kirlettiğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
CHP KLASİK HARİKETLERİ..ÇALIŞANA MEMLEKETE..ÇİVİ ÇAKANA MANİ OLMA ÇABALARI...
O çiviyi çakanlar, yakında bi yerinize öyle bir çivi çakacak ki, Bir daha belinizi doğrultamayacaksınız.
sirinbaba6762 YARAN ÇOK GALİBA, ÇİVİLİ YERLERİ HEP TUTMUŞSUN (hakaret edenin bana neden hakaret ediyorsun demeye hakkı yoktur)
iktidarın en iyi yaptığı şeydir bu zaten, vatandaşın gönlünü okşayacak değişiklikleri bağırır ama aynı yasada bir sürü maddeyi geçirir, referandumda da böyle yapmadı mı? peki alkol ile ilgili yasanın geçtiği torba yasada :) millet uyuyadursun
1997 ÖNCESİ NEDEN MAHKEMEYE GİDEMEDİN, ONLAR O İZİNLERİ ALIRKEN CHP UYUYORMUYDUN, ANAYASA DERKİ VERİLEN HAK GERİ ALINAMAZ, KLASİK CHP YA TUTARSA DİYE SALLIYOR YİNE
Geri Dön