HABER

CHP, öğretmen atamalarını sordu

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya öğretmen atamalarını sordu.

İnce Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde ‘Şubat dönemi atamalarının öğretmenlerin motivasyonu, öğretmenliğe uyum sağlamaları bakımından daha uygun bir zaman olduğu’nu söylediğini hatırlattı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun ise 76 bin öğretmen açığı olduğunu dile getirdiğini belirten İnce, Bakan Çubukçu’ya şu soruları yöneltti:

“Sizden önceki Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik’in şubat dönemi öğretmen atamasını savunmak için söylediği sözler ile öğretmen açığı ortada iken sizin 2010 yılı şubat ayında öğretmen ataması yapılmayacağına ilişkin açıklamanızın gerekçesi nedir? Öğretmen istihdamı politikası iflas etmiş siyasi iktidarın bir önceki Milli Eğitim Bakanı ile sizin öğretmen atama dönemleri konusunda farklı düşünmeniz, Bakanlığı sadece öğretmen atama dönemini değiştirerek ile otomatik pilottan çıkartacağınıza olan inancınızdan mı kaynaklanmaktadır? 2000 yılından bugüne kadar hangi yıllarda şubat döneminde öğretmen ataması yapılmıştır? Atanamayan ve atanma umudu taşıyan Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenlerimizi başta KPSS puanlarının geçerlilik süresi olmak üzere birçok konuda olumsuz etkiyeceği ortada iken Aralık ayında bile öğretmen ataması yapan bir Bakan olarak 2010 yılında şubat döneminde öğretmen atamasının yapılmamasının mantıklı, geçerli bir açıklamasını yapabilir misiniz? Atanamayan öğretmenler ile öğretmensiz öğrenciler, sizin ve sizden önceki Milli Eğitim Bakanı’nın farklı uygulamalarınızın oyuncağı, kurbanı olmak zorunda mıdır? “

-"TALİM VE TERBİYE KURULU'NUN VEKALETLE YÜRÜTÜLMESİNİN NEDENİ NEDİR?"-

CHP’li İnce Bakan Çubukçu’ya yönelttiği bir başka soru önergesinde de Talim ve Terbiye Kurulu’na atamaları sordu. İnce, “Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlık makamının 2 yıla yakın bir süredir vekaleten yürütülmesinin sebebi nedir? Vekalet görevleri bilindiği gibi geçici süreli yapılması gereken görevler olması gerekirken bu kadar uzun bir süre de neden asaleten atama yapılmamaktadır? Bu durum daha ne kadar sürecektir? “sorularını yöneltti.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön