HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'de kazan kaynıyor

CHP’de hafta sonu yapılacak olağan kurultayda Muharrem İnce’nin ardından Umut Oran da genel başkanlığa aday olmadığını açıkladı.

CHP'de kazan kaynıyor

YAĞMUR YILMAZ - MYNET ÖZEL HABER

CHP’de Genel Başkan adayı olabilmek için en üst karar organı olan kurultayda delegelerin onda birinin imzası gerekiyor. Şu ana kadar tek resmi adaylık açıklamasını Mustafa Balbay yaparken gözler Muharrem İnce ve Umut Oran’a çevrildi.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve CHP eski İstanbul Milletvekili Umut Oran 1 Kasım seçimlerinin ardından olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için imza yarışına girmişlerdi.

UMUT ORAN ADAYLIĞINI GERİ ÇEKTİ

Umut Oran yazılı açıklamasında, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun yapmadığı öz eleştiriyi ben yapıyorum; şartlar ne olursa olsun olağanüstü kurultay için gerekli 600 imzayı bulabilmeliydim, bulamadım. Şartlar ne olursa olsun, yaşanan seçim başarısızlığının hesabını sorabilmeliydim, soramadım. Bugün, Sayın Kılıçdaroğlu ile aynı noktaya düşmek istemiyorum. O sürekli ve her şeye rağmen Genel Başkan olmak için uğraşırken, ben de sürekli ve her şeye rağmen 'genel başkan adayı' olmak için kendi ilkelerimle çelişmek istemiyorum. CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlığa aday değilim. Bu kararımla Sayın Kılıçdaroğlu’nu onaylamıyorum tam aksine onun antidemokratik tutumunu tarih önünde mahkum ediyorum.

Ayrıca kurultayda PM üyeliği için de aday olmayacağım. Ancak bu bir vazgeçiş kararı değildir. Bu karar, öz eleştiri yapmak, daha derin bir nefes almak ve haklı olduğum mücadelede daha büyük bir adım atmak için kısa bir moladır. Sade bir CHP üyesi olarak yine il il, ilçe ilçe, belde belde dolaşacağım. 'Nerelerde hata yapıldı, CHP'yi nasıl iktidara taşırız' diye yol arkadaşlarımla beraber çalışmaya devam edeceğim." dedi.

UMUT ORAN BÖYLE MEYDAN OKUMUŞTU: CHP İKTİDAR YÜZÜ GÖREMİYORSA SORUMLUSU YÖNETİMDİR

1 Kasım seçimlerinin, CHP de dâhil olmak üzere muhalefet partilerinin başarısızlığıyla sonuçlandığını hatırlatan Oran, CHP iktidar olamadıysa ortadaki tek gerçeğin başarısızlık olduğunu vurguladı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir yöneticisinin yüzde 24,9’dan yüzde 25,3’e yükseldiğini deme hakkına sahip olmadığını dile getiren Oran, "CHP, 2011 seçimlerinde zaten yüzde 25,94’e ulaşmış 135 milletvekili çıkarmış bir partidir. Hiçbir CHP yöneticisi, 132 olan milletvekili sayımızı 134’e çıkardık gibi bir cümle de kurmamalıdır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da göreve gelir gelmez işaret ettiği gibi, son 5 yılda yapılan 6 seçimde, maalesef anlamlı bir oy artışı sağlanamamıştır. Siyaset iddia işidir. İddiasını kaybetmiş insanlar her durumda bahaneler üretebilir.'' dedi.

Oran, ''CHP seçmeni bunca haksızlığa rağmen iktidar yüzü göremiyorsa bunun sorumlusu CHP’nin yönetiminde bulunanlar, direksiyonunu elinde tutanlardır. Bu tablo karşısında Sayın Genel Başkan hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplamalı ve acilen güvenoyu tazelemelidir.'' demişti.

MUHARREM İNCE: ADAY DEĞİLİM

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına bağlanan CHP milletvekili Muharrem İnce, ''Ben aday değilim'' dedi. İnce, Kurultay delegelerinin belirlenmesinin ardından yaptığı temaslarda, genel başkan adayı olması durumunda 300 civarında oy alabileceğini anlattı. Bir önceki Kurultay’da 415 oy alan İnce’nin bu koşullarda, genel başkan adayı olmasının bir anlamı olmadığını yakın çevresine aktardığı öğrendi. İnce’nin adaylık niyetini açıklayan Mustafa Balbay’a destek vermeyi düşünmediği öğrenildi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, ''Bu Muharrem'in dün ya da bugün aldığı bir karar dedi.

CHP’Lİ BALBAY: CHP'Yİ İKTİDARA TAŞIMAK İÇİN ADAYIM

Her fırsatta CHP'nin ve Türkiye'nin yeni bir yönetime ihtiyacı olduğunu vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "CHP'yi iktidara taşımak adına aday oldum" dedi. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, partisinin hafta sonu gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultayı’nda, 200 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday olmayı planladığını, bugün itibariyle de imza toplamaya başladığını bildirdi.

ADAYLIK İÇİN 120 DELEGE İMZASI

Genel başkanlık adaylığı için, bin 100 kurultay delegesinin 120'sinin imzası gerekiyor.

CHP'nin, 5-6 Eylül 2014'te gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultayı'nda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 740, diğer aday Muharrem İnce ise 415 oy almıştı.

CHP Kurultay Yönetmeliği'ne göre genel başkan, gizli oy ve delege tam sayısının salt çoğunluğu ile seçiliyor. İlk iki oylamada sonuç alınamaz ise üçünü oylamada en çok oy alan aday genel başkan oluyor.

/

<div class="&autoplay=1"" clr="" others-news="">[

Geçmişten günümüze CHP kurultayları ](https://www.mynet.com/haber/galeri/haber/tarihte-chp-kurultaylari-54479/1)


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler