HABER

CHP'den Meclis personeli için teklif

Süleyman Çelebi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Meclis'te danışmanlık görevi yapan ve taşeron işçi olarak çalışan personele kıdem tazminatı hakkı tanınması için bir kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Başkanlığına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini sundu.

Teklifin gerekçesinde, kamuda ve özel sektörde çalışanlara, kıdem tazminatı, iş sonu tazminatı, ikramiye gibi adlarla yapılan ödemelerin TBMM'de çalışan yasama emekçileri için bir hak olarak tanımlanmamasının büyük bir eksiklik olduğu belirtildi.

Gerekçede, sözleşmeli istihdam edilen personele işten ayrılmaları durumunda iş sonu tazminatı ödenmesine olanak sağlandığına dikkat çekildi.

TBMM'de yemek hizmetleri, temizlik hizmetleri, hamaliye hizmetleri, kreş hizmetleri, saray, köşk ve kasırların yapı restorasyon hizmetleri, obje restorasyon ve bakım hizmetleri, park ve bahçe düzenleme hizmetleri, sosyal tesislerde yürütülen hizmetler ile iktisadi işletmelerde görülen hizmetlerin satın alma yöntemiyle gördürülmekte olduğu ifade edilen gerekçede, 2013 yılı itibariyle taşeron işçilere iş sonu tazminatı verilerek bir geçiş dönemi öngörüldüğü, kanunun yayımından itibaren 3 yıl sonra, taşeronlaşmanın diğer kamu kurum ve kuruluşlarına örnek olacak şekilde TBMM'den başlayarak ortadan kaldırılması amaçlandığı kaydedildi.

Teklif ile siyasi parti gruplarında grup danışmanı ve büro görevlisi olarak çalışanlar, TBMM Başkan danışmanları ve milletvekilleri ile birlikte, danışman, ikinci danışman, ilave personel statüsünde çalışanların iş sonu tazminatından 24. Dönem itibariyle faydalanması öngörülüyor.

ANKA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler