HABER

CHP'den Mumcu'ya tepki

İZMİR (İHA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu'nun atamalarla ilgili yayınladığı genelgeye tepki gösterdi. Yüksel, Milli Eğitim'de kıyım yapıldığını iddia ederek, "Devrimci Milli Eğitim Bakanı Sayın Erkan Mumcu'nun genelgesiyle, Cumhuriyet tarihinin en büyük değişikliği gerçekleştirilecek" dedi.

CHP İzmir il binasında yapılan açıklamaya, eğitim sendikalarının temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı. Milli Eğitim Bakanı Mumcu'nun yanlış bir politika izlediğini savunan İl Başkanı Alaattin Yüksel, kadrolaşmanın eğitme çok büyük darbe vuracağını savundu. Yüksel, açıklamasında şöyle dedi:

"AK Parti'nin eğitim alanında yaptığı ilk uygulamalar, ülkenin geleceğini düşünen kesimler için oldukça düşündürücü ve endişe vericidir. Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki kadrolaşma hareketleri endişelerimizi doğrular niteliktedir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Erkan Mumcu, il ve ilçelere gönderdiği emirle, milli eğitimde vekaleten görev yapan bürokratların eski görevlerine dönmesini istemektedir. Bunun anlamı açıktır, Milli Eğitim'de üst düzey laik kadrolar görevlerinden uzuklaştırılacak, yerine AK Parti'nin Cumhuriyet kurumlarıyla kavgalı bürokratları işbaşına gelecek. Bunun adı kadrolaşmadır, kıyımdır. Devrimci Milli Eğitim Bakanı Sayın Erkan Mumcu'nun genelgesiyle, Türkiye genelinde bin 41, İzmir'de 26 üst düzey eğitim bürokratı eski görevlerine gönderilecektir. Böylesine büyük miktarda değişim Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez gerçekleştirilmektedir. Sayın Mumcu'nun verdiği emrin uygulanması durumunda, bundan hem eğitim kadrosu, hem de öğrenciler büyük zarar görecektir. Öncelikle eğitimi yönlendiren bürokratlar yerlerinden olacak, sıra öğretmenlere gelecektir. Aynı şekilde eğitim yılı ortasında gerçekleştirilen böylesi bir uygulama sonucunda öğrenciler, zararı telafi edilemez mağduriyetler yaşayacaklardır. Bizler CHP olarak bu uygulamanın bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz. Milli Eğitim'deki kadrolaşmaya izin vermeyeceğiz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön