HABER

Çin roketi nereye ve ne zaman düşecek? Roket Türkiye’ye düşer mi?

Kontrolden çıktığı açıklanan Çin roketinin dünyaya düşmesi bekleniyor. Roketin parçalarının düşme ihtimali olan ülkeler arasında Türkiye de olduğu söylendi. Saatte 27 bin kilometre hızla yörüngede dolaşan roketin 41 derece kuzey ve 41 derece güney paraleli arasındaki bir noktaya düşeceği belirtiliyor.

Çin roketi nereye ve ne zaman düşecek? Roket Türkiye’ye düşer mi?

Çin makamları, konu ile ilgili sessizliğini korurken, Pentagon’dan yapılan açıklamada, roketin Ankara ve İstanbul’un haricinde Madrid, Pekin, Sydney, New York gibi şehirlere düşme ihtimali olduğu vurgulandı. Roketin dünyaya düşeceği tarih ise açıklandı.

ÇİN ROKETİ NE ZAMAN DÜNYAYA DÜŞECEK?

Çin’in 29 Nisan 2021’de ulusal uzay istasyonunun çekirdek modülünü fırlatırken kullandığı Long Marck 5B tipi roketin kontrolden çıktığını ve 8-10 Mayıs tarihlerinde yeryüzüne düşmesinin beklendiğini açıklayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Mike Howard, roketin dünyanın hangi noktasına düşeceğinin çarpmaya ancak birkaç saat kala tahmin edilebileceğini belirtti.

ÇİN ROKETİ TÜRKİYE’YE DÜŞER Mİ?

22 tonluk roketin bazı kısımlarının kontrolden çıkmasının ardından atmosferde yandığı ancak bazı parçalarının yerleşim alanlarına düşme olasılığı olduğunu vurgulayan Howard, irtifa kaybeden ve saatte 27 bin kilometre hızla yörüngede ‘dolaşan’ roketin düşme olasılığı olan ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu söyledi.

ÇİN ROKETİ NEREYE DÜŞECEK?

Çin roketinin hangi noktada yeryüzüne çarpacağının bilinmediğini açıklayan Howard, 41 derece kuzey ve 41 derece güney paralelleri arasındaki bir noktaya düşeceğini kaydederek, söz konusu enlemler arasında İstanbul ve Ankara’nın dışında Sydney, New York, Madrid, Pekin gibi kentlerin de bulunduğunu aktardı.

Çin roketi nereye ve ne zaman düşecek? Roket Türkiye’ye düşer mi?

Uzmanlar roketin bir yerleşim birimine düşme ihtimalinden söz ederken diğer taraftan da bunun çok düşük bir olasılık olduğunu ve herhangi bir hasar beklemediklerini ifade ediyor.

ÇİN SESSİZ KALIYOR

Çin konuyla alakalı sessizliğini koruyor. Çin yerel medyasında konuya ilişkin bir habere yer verilmezken, resmî kurumlardan da herhangi bir açıklama yapılmadı.


Geri Dön