HABER

'Çocuklara karşı cinsel istismar' konferansı

SAMSUN (İHA) - Samsun Emniyet Müdürlüğü personeline 'Çocuklara karşı cinsel istismar' konulu konferans verildi.

Samsun Polisevi'nde düzenlenen, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) görevli Doç. Dr. Ahmet Turla'nın konuşmacı olarak katıldığı konferansa şube müdürleri ile çeşitli birimlerde görevli resmi ve sivil polisler katıldı.

Doç. Dr. Ahmet Turla, çocuklara karşı cinsel istismarlar konusunda polisleri bilgilendirdi. Turla, cinsel istismarın bedensel temas içeren veya bedensel temas içermeyen davranışlar olarak ikiye ayrıldığını belirterek, "Bedensel temas içermeyen cinsel istismar kapsamına, sözel sarkıntılık, teşhircilik, röntgencilik, cinsel ilişkinin çocuklara izletilmesi gibi davranışlar girmektedir. Bedensel temas içeren cinsel istismarlar kapsamına ise ırza geçmek, ırz ve namusa tasaddi, sarkıntılık ensest ve fuhuş girmektedir" dedi.

Çocukların istismar konusunda yalan söylemeyeceklerini belirten Doç. Dr. Ahmet Turla, "Bu durum her sosyoekonomik grupta rastlanmaktadır. Çocuklarda en çok cinsel tacize uğrama 3 ile 5 yaş arasında görülür. Çocukların görünüşü ya da davranışı istismara neden olamaz. Anlamını bile bilmedikleri olayları provoke etmekten dolayı çocuklar suçlanamaz" diye konuştu.

Doç. Dr. Turla, çocukların yaşadıklarını neden söyleyemediklerini söyle açıkladı:

"Kendilerine inanılmayacağından, başlarının belaya gireceğinden, istismarcının tehdit etmesinden korkarlar. İstismarcıyı korumak isteyebilirler. Onu sevebilir ama yaptıklarını sevmezler. Nasıl anlatılacağını bilmeyebilirler. Cinsel davranışların yanlış olduğunu bilmeyebilirler. Arkadaşları tarafından dışlanabileceklerinden korkarlar. Homoseksüel olarak adlandırılabileceklerinden korkarlar. Büyüklerle cinsel konuları konuşmaktan utanırlar ve korkarlar. Gammaz olarak adlandırılmak istenmezler. Çocukların cinsellikle ilgili sözcükleri kullanmasının doğru olmadığı söylenmiştir."

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön