HABER

Çocuklarda bel ağrısına dikkat

Çocuklarda bel ağrısına dikkat

Diyarbakır (AA)- Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Alptekin Taşçı, çocuklarda bel ağrısının başka hastalıkların belirtisi olabileceğini söyledi.

Diyarbakır'daki özel bir hastanede görev yapan Taşçı, çocuklardaki bel ve sırtağrılarının erişkinlere göre daha fazla ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

Çocuklarda sırt ve bel ağrısının daha nadir görülmekte olduğunu belirten Taşçı, "Çocuklarda bel ağrısı başka hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle erişkinlere göre daha ciddiye alınması gerekir" dedi.

Taşçı, 4 veya 6 haftayı geçen, istirahat ve ağrı kesici gibi önlemlere de cevap vermeyen ağrılarda vakit geçirmeden doktora başvurulması gerektiğine değinerek, bel ağrısına, duruş bozuklukları, tümörler gibi ciddi hastalıklara kadar çeşitli faktörlerin neden olabileceğini kaydetti.

Taşçı, "Eğer ağrı bir travma sonrası ani ortaya çıkmış ise öncelikle yumuşak doku yaralanmaları, büyüme plağı kayması gibi nedenlere bağlı olabilir.

Genellikle bir travma sonrası başlayıp uzun süre devam eden kronik bel ağrılarında ise omurga kırığı veya omurga kayması akla gelmelidir. Bu iki hastalık belirgin bir travma olmadan da ortaya çıkabilir ve özellikle jimnastik ve benzeri sporlar ile uğraşan çocuklarda daha sık görülebilir"dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler