HABER

Çocuklarda karın ağrısına dikkat! Karın ağrısı birçok hastalığın belirtisi olabilir

Çocuklarda karın ağrısı hakkında konuşan Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ş. Kerem Özel, çocuklarda karın ağrısının pek çok hastalığın ilk belirtisi olarak kendini gösterdiğini söyledi.

Çocuklarda karın ağrısına dikkat! Karın ağrısı birçok hastalığın belirtisi olabilir

FÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ş. Kerem Özel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çocuklarda karın ağrısı belirtisinin önemsenmesi gerektiğini söyledi.

ÇOCUKLARDA KARIN AĞRISI İLAÇLA GEÇEBİLİR

Yrd. Doç. Dr. Özel, ağrıların ilaç tedavisiyle geçebileceğini belirterek, "Karın ağrısında önemli olan nokta ağrının ameliyat gerektirebilecek bir hastalıktan kaynaklanmadığını gösterebildiğini vurguladı. Öncelikle çocuklarda en sık ameliyat gerektiren ve karın ağrısı ile kendini gösteren hastalığın apandisit olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Özel, şöyle konuştu:

"Bu hastalıkta ağrı özellikle göbek çevresinde hafif şekilde başlar, giderek artarak karnın sağ alt bölgesinde yerleşir. Bağırsak tıkanıklığı ile beraber olan hastalıklarda da karın ağrıları gelip geçici tarzda ve çok şiddetlidir. Karın ağrısına ek olarak çocukta iştahsızlık, ateş, karında şişkinlik, bulantı ve kusma, genel olarak durgunluk ve isteksizlik hastalıkları işaret edebilecek diğer belirtilerdir. Ameliyat gerektiren karın ağrılı hastalıklardaki en önemli özellik, ağrının ilerleyici olmasıdır. Yani hastalık hali düzeltilmeden ağrının geçmesi görülmez. Bu nedenle aile çocuğunda karın ağrısı hafif bile olsa özellikle 24 saati geçiyorsa mutlaka bir hekime danışmalıdır. Çoğunlukla bu gibi durumlardaki gecikmeler çocuğu hayatını ciddi anlamda tehdit edecek bir noktaya getirebilir. Halbuki erken yapılan tedaviler erken ve hızlı iyileşme ile yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Bu hastalıkların hepsinin ortak özelliği acil olarak tedavi gerektiren durumlar olmalarıdır. Tanıların konulmasında yapılacak tetkiklerden çok daha önemlisi çocuğun tecrübeli bir çocuk cerrahı tarafından muayenesinin sağlanmasıdır. Bu konuda Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi Çocuk Cerrahisi Kliniği tüm ekibi ile 24 saat Elazığ ve bölge halkının hizmetindedir."

KARIN AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN

Karın ağrılarında en çok görülen yanlış yaklaşımların, şikayetin mide üşütmesi gibi nedenlere bağlanarak geçiştirilmesinin olduğuna işaret eden Özel, "Karna veya ayaklara sıcak uygulaması gibi yöntemlerle ameliyat gerektiren bir hastalığın geciktirilmesi, çocuğun sağlığı açısından ciddi bir tehlike oluşturur. Çoğu durumlarda aileler yapılabilecek tetkiklerden ürkerek çocuklarını muayeneye getirmekte isteksiz olabilirler. Ancak tecrübeli bir çocuk cerrahının yapacağı karın muayenesi diğer tüm tetkiklerden çok daha değerlidir. Bu konuda ailelerin karın ağrısı durumunda çocuklarını bir hekime getirmede çok isteksiz olmamaları erken tedavide önemli bir noktayı oluşturmaktadır" diye konuştu.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön