HABER

Çocukları sünnetten korkutmayın

Samsun Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Abdullah Taşkın, anne ve babaların çocuklarını sünnetten korkutarak strese sokmamalarını önererek, "Strese giren çocuklar, genel anestezi ile sünnet edilmeli" dedi.

Çocukları sünnetten korkutmayın

Dr. Abdullah Taşkın, sünnetin doğumdan itibaren ilk 5 yaşına kadar yapılmasının daha uygun olduğuna işaret etti. Doğumdan sonra problemi olan çocukların ilk aylarda sünnet edilmesi gerektiğini de ifade eden Dr. Taşkın, "Sünnetin 2 ila 5 yaş arasında yapılmasının sağlık açısından bir sakıncası yok. Aksine sünnet bu yaşlarda yapılmalı. Sünnet 5 yaşından sonra çocuklar için daha zor oluyor. Çünkü 5 yaşını geçen çocuklar daha çok strese giriyor ve daha çok ağlıyor. Onun için çocukların 5 yaşına kadar sünnet yapılması daha uygun" diye konuştu.

Anne ve babaların çocuklarına sünnetin kolay geçeceğini ve bunun yaşamları için gerekli olduğunu anlatmalarını tavsiye eden Dr. Taşkın, "Aileler çocuklarını korkutmadan sünnete hazırlamalı. Anne ve babalar, çocuklarına iğne korkusundan bahsetmemeli ve sünnetin yaşamları için çok gerekli olduğunu anlatmalı. Çocuklarını iğneden ve sünnetten korkutarak strese sokmamalı. Çocuklarına diğer çocukların sünnet yapılmasını izletmemeli. Ayrıca toplumda yaygın olan yaramazlık yapan çocukların iğne ve doktor ile korkutulması da çok yanlış. Bu davranışın da sünnete olumsuz etkisi var. Eğer çocuklar strese girmişse, bu çocukların lokal anestezi yerine genel anestezi ile doktor denetiminde sünnet edilmesini öneriyoruz" diye konuştu.
Dr. Abdullah Taşkın, çocukların sünnet olduktan sonra enfeksiyondan korunması için ilaçlarını düzenli bir şekilde almalarını, 2 gün sonra da banyo yaptırılmalarını tavsiye etti.

SAMUN (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler